PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31866}

Ghost in the Shell

Kōkaku Kidōtai
7,9 69 752
oceny
7,9 10 1 69752
8,0 21
ocen krytyków
Ghost in the Shell
powrót do forum filmu Ghost in the Shell

"Zanim pójdę do kina"

ocenił(a) film na 8

Wczoraj postanowiłem odświeżyć sobie GitS. Tak przed wizytą w kinie, czemu nie. W końcu to było anime które wprowadziło mnie w świat japońskich animacji. GitS po raz pierwszy oglądałem w zasadzie w tym roku w którym była premiera TV (nie pamiętam kanału) czyli w wieku 12 lat, po raz drugi przy premierze Innocence. I cóż mogę powiedzieć, lata później to nie to samo anime które pamiętam, nostaligiczne wspomnienie? Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, a raczej w uszy to "duchu" którego tak usilnie "szukają" nie tylko postacie ale i widz. Widzę w tym duży problem, te najważniejsze kwestie (poza dialogiem z 2501) to w zasadzie monologi wystrzelone prosto w twarz, a jest ich dokładnie 3. Postacie zadają pytania prosto w twarz często sugerując wprost, że to nie ciało czyni duszę. I tutaj też pojawia się drugi problem, żaden z bohaterów nie udowadnia nam, że cyborg może posiadać duszę, to w jaki sposób dostarczają nam przemyśleń jest zimny i pozbawiony empatii a ich los nie jest przejmujący, ich ciało czyni ich zupełnie innym bytem. Przyznam szczerze, że jestem zszokowany jak mało przejmujące są losy wszystkich postaci. Całości brakuje subtelności i niedopowiedzenia a kwestia świadomości jest tak naprawdę potraktowana prozaicznie, brak tutaj jakiejkolwiek psychologii. To co czyni nas istotą świadomą to nie tylko możliwość rozmyślania nad tym ale całe spektrum emocji, empatii, świadomość śmiertelności i innych czynników. Wiem, że narażę się wielu osobom ale uważam, że ten głęboki GitS wcale nie jest głęboki a przynajmniej nie na tyle, żeby zmusić mnie do rozważań nad świadomością i tym czym jest dusza. Chciałem jeszcze zgłosić dwie uwagi, muzyka: mało tego!, druga: ekspozycje które tak mi się wydaje nie zawsze do czegoś prowadzą. Oczywiście nadal cenię sobie GitS, wszak wprowadził mnie w świat anime ale mam wrażenie, że sporo tutaj nostalgii. Podsumowując, zdecydowanie przeceniony jeśli chodzi o głębię, brak psychologii, średnio zarysowane postacie oraz brak subtelności i empatii w dostarczaniu swojej filozofii. Na tym polu zdecydowanie wygrywa taki film jak choćby Ex Machina. Jest tutaj też miejsce na jedną moim zdaniem głupią scenę z cyklu: "goni mnie policja? zaprowadzę ich do szefa" strasznie się poirytowałem. Cóż, jedziemy z drugą częścią.

ocenił(a) film na 10
Kolbe

Podoba mi się recenzja nowego Gitsa, tu na FW, gdzie recenzent użył sformułowania, że "nawias" jaki tworzy formuła anime daje trochę więcej swobody. Też jestem po seansie powtórkowym, a tydzień temu widziałem film i... cóż, to, co w anime przechodzi bez bólu - dość łopatologiczne monologi, o których wspominasz - w filmie rażą niesamowicie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że zostały jeszcze bardziej spłycone.

Myślę, że ta pewna łopatologiczność przechodzi w animacji również dlatego, że ma ona niesamowity klimat. W gruncie rzeczy wcale nie lepiej zadaje (te same) pytania Łowca Androidów (choć jest może nieco subtelniejszy), a uważany jest za absolutny klasyk.

Film natomiast... pominę milczeniem. Szkoda, bo są tam klimatyczne momenty.

ocenił(a) film na 8
0dead

Chodzi mi o porównywanie jednego do drugiego. Większość fanów spogląda przez pryzmat wszystkiego co wyszło w uniwersum GitS i to jest troszkę krzywdzące ponieważ ciężko jest upchać seriale i filmy do 2 godzinnego obraz. Zresztą nigdy nie byłem zwolennikiem rozbudowy tego świata a przynajmniej w tym kierunku w którym poszli twórcy. Owszem, można było z filmu zrobić perłę ale ja się przede wszystkim cieszę, że nie odwalili maniany typu japońskie filmy aktorskie jak np. Death Note.

Po ostatnim seansie GitS stwierdziłem po prostu, że w dużej mierze patrzę jednak przez pryzmat nostalgii. W tym wieku i z tym doświadczeniem na mankamenty nie da się nie zwrócić uwagi a całość baardzo się zestarzała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones