PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32049}

Fanatyk

The Believer
7,4 114 932
oceny
7,4 10 1 114932
7,4 21
ocen krytyków
Fanatyk
powrót do forum filmu Fanatyk

Jak widac , można byc antysemitą i jednocześnie judaistą.
Poprostu głowny bohater nie przyjał dogmatów wiary ,jak każdy inny. trzeźwo na to patrzac trzymał się swoich prawd, do których to był święcie przekonany...
Nie wiem jak to dokladnie jest, ale film wydał mi się bardzo antyreligijny. A przedewszystkim ostatnie ujęcie. Mianowicie ,głowny bohater wchodząc po szkodach ,caly czas spotykał swojego nauczycie ,z ktorym to miał dośc poważna sprzeczke w młodości na temat Religijnych niułansów.A na końcu pyta ,dokad idziesz ? Przecież tam nic nie ma...
To wygladalo jak by po dluższych przemyśleniach mowa młodego ucznia ,ktory to obdarzony ogromną Charyzmą ,przekonał Judaiste ,ze tak naprawde to wszystko nie istnieje.
Dziwnie to odebrałem , nie wiem jakie wy macie na ten temat zdanie.?! Prosze o wypowiedzi.

brzosa

Film nie jest antyreligijny. Zauważ, że Danny był niezadowolony kiedy jego koledzy skini wpadli do synagogi i deptali Torę.

Oceniłeś "Fanatyka" jako film antyreligijny, bo patrzysz na judaizm z perspektywy chrześcijaństwa. Sam Danny dokonał istotnego rozróżnienia między religiami w scenie z tą dziewczyną, gojką. W judaiźmie w odróżnieniu o chrześcijaństwa mniej liczy się sama wiara, a bardziej posłuszeństwo prawom boskim zawartym w Torze.

ocenił(a) film na 9
brzosa

Ja się absolutnie nie zgodzę. Dla mnie ten film wcale nie jest antyreligijny, wręcz przeciwnie - pokazuje siłę wiary, ale nie takiej jak prezentuje większość naszego społeczeństwa hipokrytów, co to zdrowaśki niedzielami klepią, na pielgrzymce papieżowi zaśpiewają, a tak naprawdę nie wiedzą NIC o swojej religii. To nie jest wiara. "Fanatyk" jest o tej wierze prawdziwej, do której człowiek dochodzi być może po latach poszukiwania, zadawania trudnych pytań, nie zgadzania się, negownania. Ale w końcu dochodzi do niej samodzielnie, jako istota wolna i myśląca. Danny od dziecka nie chce się zgodzić z tym, co mówi jego religia. Obarcza ją za to, że Żydzi byli tacy bierni w czasie wojny, że ufając w boskie wyroki sami nie zrobili nic i pozwolili się mordować. Stąd jego gniew, jego bunt przeciw Bogu, który popycha go do zanegowania swojej narodowości, swojej tożsamości kulturowej - chłopak staje się antysemitą. Ale widzimy też, że nie potrafi całkowicie odrzucić tego, kim jest. Wciąż jest w nim jakieś poczucie więzi ze swoją tradycyją, swoim narodem, swoją religią. Widzi to też sam Danny, który na końcu sam prowadzi modły w świątytni, następnie zostaje w niej, gdy ta ma wylecieć w powietrze, by wreszcie dotrzeć do źródła prawdy i poznać odpowiedź na najważniejsze pytania, jakie stawiał przez całe życie. Nauczyciel woła, że tam nic nie ma, ale to nie jest ważne - Danny wciąż biegnie wyżej i wyżej. Chce poznać wszystkie odpowiedzi. Wierzy, że je tam znajdzie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones