PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=698878}

Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie

Ice Age: Collision Course
6,2 42 986
ocen
6,2 10 1 42986
3,2 5
ocen krytyków
Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie
powrót do forum filmu Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie

...bo nie wiem jak inaczej zacząć moją "recenzje" na temat tego filmu.
Nowa Epoka Lodowcowa jest, słabą podróbką pierwowzoru, ba nawet nie podróbką, po prostu widnieje przy nazwie jakiś dodatek który już w formie jest czymś zupełnie innym.
Mamy jednoczesny przesyt jak i niedosyt, przesytem jest liczba bohaterów a jest ich, chyba, z 11, a przez fakt, że każdemu bohaterowi twórcy chcieli dać osobną historię.... żaden nie przykuwa uwagi. W Madagaskarze to się udało bo bohaterowie byli podzieleni na grupy, co zresztą udało się zrobić w Epoce Lodowcowej 4.
Przesyt jest też związany z wątkami, mamy ich za dużo a co gorsza, nie łączą się w całość.
- Mamy wątek o przyszłym zięciu Manfred, który przez asteroidę jest bardzo podobny do historii z filmu Armageddon (Bruce Willis jako Manfred). Niestety przez swoją szybkość nie można dojrzeć ewolucji postaci, co w wątkach o postaciach jest najważniejsze. Po za tym cały ten wątek po tym jak Blu...eeee to znaczy Julian zaczął się wywracać, zaczął mi przypominać wątek z innego filmu ze studia Blue Sky, a już szkoła przetrwania Eli mnie tylko w tym przekonaniu utwierdziło. Jak twórcy kopiują już własne pomysły, to naprawdę źle o nich świadczy....
- Mamy wątek o asteroidzie, z jakoś przepowiednią... praktycznie asteroida się pojawia, ale przez natłok wszystkiego, bardzo szybko umyka.
- Mamy wątek o miłosnych rozterkach Sid'a
- Wątek o protoptakach którzy chcą najpierw dorwać Buck'a a potem przejąć władze nad światem dzięki apokalipsie.
- Wątek aka hipisi/hindusi
- i wątek wiewióra...

Żarny były naprawdę słabe, opierały się na typowych najniższych zagraniach jak "obrywanie po jajach" czy "wysadzenie kogoś". Żartów dobrych było mało, a twórcy bez przerwy nas nimi bombardowały. Bardzie przypominało to wstawki z Family Guy'a które nie mają połączenia z fabułą odcinka.
Właśnie "Epoka Lodowcowa: Mocne Uderzenie" to taki mamuci Family Guy, scenki wyglądają fajnie ale tylko głównie jak puści się je osobno, jako randomowe wstawki.
Już nie ma gdzie się wzruszyć, ani poczuć relacji między bohaterami, mamy tylko komedię....
Nawet wiewiór nie ratuje filmu, jak w Epoce Lodowcowe 3, jako tako wiedzieli, że nie można jechać bez przerwy na jednym i tym samym, tak teraz dają nam na nowo to co stare !
Twórcy Shrek'a wiedzieli, że należy odejść, ale twórcy ze Blue Sky już nie wiedzą co to znaczy zakończyć z klasą...

"Epoka Lodowcowa" jest jak lokomotywa, pięknie się prezentuje i na pewno każdy by się chciał przejechać, ale już wprowadzenie jej na rynek ogólny zamiast nowocześniejszych spotkałoby się z krytyką. Tak właśnie jest z tym filmem, piąta Epoka próbuje na siłę czegoś, co do niej nie pasuję. Wciskają coś, co jest wyeksploatowane.
Myślałem, że twórcy w jakiś sposób spróbują zakończyć serie Epoki, dając piękną historię i wzruszający finał niczym z pierwszej części, ale oni postanowili zrobić kolejny odcinek....

-5/10
Niestety, ta seria jest największym osiągnięciem tego studia, którego już praktycznie nie powtórzyli. Oby tylko Blue Sky nie upadło.

Bilet95

Jest trochę błędów, klawiatura mi wysiada i nawet nie zauważam kiedy jakąś głupotę napiszę.

Bilet95

Z recenzją się zgadzam, chociaż ja potraktowałem ten film ulgowo wystawiając mu ocenę. Ponoć mają pomysły na 6 część.

adidos09

I jak ten pomysł może wyglądać ?
Epoka Lodowcowa 6: Śnieżny dom starców
Po tym jak Maniek został dziadkiem poszedł na emeryturę ? I podobnie jak w "Żandarm na Emeryturze" i bezczynność da mu się we znaki ?
Jak VI będzie równie dobra (a w zasadzie zła) jak V to bez niczego dam filmowi ocenę 1.

Bilet95

Nie wiem, ja tej serii daje jeszcze jedną szansę. Od dna, można się jedynie odbić. Myślę że mogliby spotkać tego dzieciaka z 1 części, skoncentrować się na relacjach Brzoskwinki i Juliana, rozwinąć relacje między Diego i Shirą ( w 5 dostali największy filmowy środkowy palec dla postaci - cytując Critica, Chciałbym też by nawiązali do pierwszej rodziny Mańka, tak jak to zrobili w 2, i chciałbym, i w sumie fajnie by było, gdyby Maniek przeżywał fakt że może zostać dziadkiem :) - z całej serii jest moją ulubioną postacią :)

Zaś lama, zając Tedy i reszta tej bandy z Geotopii (poza Lenią) niech nie pokazuje się więcej w Epoce. Nigdy !!!

adidos09

Widze podchodzisz optymistycznie, ale spójrzmy wprawdzie w oczy. "Epoka Lodowcowa" już nie będzie poważna albo wzruszająca, teraz tylko i wyłącznie śmiech. Z części na część poziom "humoru" jak i bohaterów wzrastał, zaś cała reszta leciała na łeb na szyję.
Blue Sky zaczyna ogólnie robić mało wymagające filmy, mimo dobrych zamysłów nic z tym nie robią.
Byłbym zadowolony gdybym mógł odwołać to co teraz napisałem, jednak współczesne kino nauczyło mnie, że kontynuacje i granie na nostalgii to najgorsze ścierwo która z buta są robione dla kasy.

Bilet95

Podchodzę optymistycznie, jak zauważyłeś, prawdopodobnie przez moją nostalgię do tej serii :)

adidos09

Też mam nostalgię wobec tego filmu (który uważam za najlepszy film mojego dzieciństwa wraz ze Shrekiem). Ale podobnie jak z nostalgią do Call of Duty, darze wielką niechęcią twórców, za to co robią.

Bilet95

Rozumiem. Jeśli idzie o mnie, to ja osobiście najbardziej odczułem to oglądając 5 część. Od 1-4 Epoka trzymała (w każdym razie dla mnie poziom) Miała fajnych bohaterów, fajne, uszczypliwe dialogi, wszystko za co pokochałem Epokę. Zawsze jak wychodziłem z kina, nie mogłem się doczekać kiedy nadejdzie premiera DVD i kiedy ogłoszą następną część. W 5 nic nie zapisało mi się w pamięci, no może poza sceną ślubu. Ale tak jak mówię, nie czekam już z utęsknieniem na wydanie DVD, ale na koleiną część, to i owszem, w nadziei że naprawią błędy 5.

adidos09

Zobaczymy.
Najlepsze były czasy gdy była ich trójka, nowi bohaterowie którzy się pojawiali byli "stereotypowi", nie lubię stereotypowych bohaterów.
Piątka była w zasadzie taka jak te krótkie odcinki Epoki Lodowcowej, które bodźmy szczerzy, są słabe.
Bardzie postawić na wzruszenie i fabułę, komedie można wcisnąć.
Szóstkę widzę jak teoretycznie "Ostatni epizod", jako powrót tego dzieciaka, oraz rezygnacja ze wszystkich bohaterów którzy pojawili się po pierwszej części (nie tyle rezygnacja co degradacja z pierwszoplanowych na trzecioplanowych).
Ale wątpię, szczególnie po tym jak zaznajomiłem się z teorią o Epoce Lodowcowej.

Bilet95

Piątka była w zasadzie taka jak te krótkie odcinki Epoki Lodowcowej, które bodźmy szczerzy, są słabe - krótkie odcinki - ONE DLA MNIE NIE ISTNIEJĄ . Widziałem zarówno cześć o Bożym Narodzeniu, jak i tę o Wielkanocy i oba te filmiki nadają się co najwyżej do tego by nigdy nie powstały.
Myślę też że prawdziwy duch epoki tkwił w jej komedio-dramacie. Oprócz tego, że Maniek i spółka przyprawiali nas o bóle brzucha, przeżywaliśmy losy Roshana (tego dziecka) i jego rodziców, wzruszaliśmy się na retrospekcji Manfreda.

adidos09

A w 2 części widzieliśmy jak jak Maniek boi się znowu założyć rodzinę, gdyż boi się ją ponownie utracić. W zasadzie ten motyw powtarzał się w 3 i 4, to że Manfred był nadopiekuńczy, cały czas opiekował się Elą, jest nawet scena, jak ma koszmary, związane z tym, że może utracić Elę, że coś lub ktoś, mu ją odbierze. Tak samo jest z Brzoskwinką w 4 części. Chyba właśnie dlatego lubię tak bardzo postać Manfreda, że z jednej strony jest bardzo gburowaty, a z drugiej bardzo opiekuńczy.

Bilet95

Myślę, też że gwoździem do trumny Epoki Lodowcowej 5, było to, że brały się za nią osoby niedoświadczone. W 5 też odniosłem dziwne wrażenie, że twórcy chcieli trochę ocenzurować ten film, przeznaczając go dla bardzo określonej grupy wiekowej. Epoka miała naprawdę fajne żarty, a w piątce, to co zaznaczyłeś, skończyło się na biciu się po jajach i gadanie o "balasku". Nie wiem, ale jak dla mnie Galen T. Ch*j (sorry ale jego nazwisko, ciągle mi się z tym kojarzy) powinien trzymać się od Epoki z daleka. Dlaczego? Raz, w wywiadzie przyznał, że ma rodzinę, ma córkę, która uwielbia Epokę. Co za tym idzie? Tatusiowie-reżyserzy to niestety najbardziej porąbany pomysł na ziemi. Jeżeli robisz film z myślą o swoim dziecku, zapominasz o grupie ogólnej, a w mózgu tworzy się guziczek z napisem "TO FILM DLA MOJEJ DZIDZI Z ELEMENTAMI EDUKACYJNYMI". Tatusiowie reżyserzy naciskają ten guziczek, partoląc tym samym robotę. Efekt Galena widać było bo film był słodki tak, jak wnętrzności Kubusia Puchatka, mieliśmy bandę jednorożców, tęcze i inne przesłództwa, które szczypały w oczy. Epoka, tak jak pisałeś, oprócz tego, że była zabawna, miała też dobrą dramaturgię, postacie rozwijały się. Ta część była słodka lekka i zabawna. GALEN. T CH
J - MIAŁEM PRZECZUCIE ŻE SPARTOLISZ ROBOTĘ! WIEDZIAŁEM O TYM JUŻ WTEDY, ZANIM OBEJRZAŁEM FILM. A PO SEANSIE MOJE OBAWY SIĘ SPEŁNIŁY. BLUE SKY - ZATRUDNIAJCIE REŻYSERÓW, A NIE PATAFIANÓW!

adidos09

To z tym tatusiowymi córeczkami zauważyłem przy innym filmie Blue Sky, czyli Rio2. Które wg mnie mają bardzo podobne wątki o teściu i zięciu z Epoki Lodowcowej 5.
Epoka postawiła na jazdę na siłę jeśli chodzi o fabułę, tak jak Simpsonowie, ale też coraz częściej wysiadają ze żartami. Serio, ile razy zaśmiałeś się kiedy wiewiór obrywał po jajach albo jego sutki zamieniły się w żołędzie ? To było bardzo głupie i nie za bardzo dla takich filmów.
Każdy kto przegląda filmweb wie, że animacje na których można się wzruszyć, troszkę pośmiać, z nie stereotypowymi bohaterami... ma bardzo wysoką ocenę i były hitami. A nie te na potęgę robione parodię jak np. Don Chihot.
Reżyser powinien mieć własną wizje dzieła, coś "czuć" do bohaterów.. po prostu powinno to wyjść z niego. A nie z chęci "dla kogoś" tu się zgadzam.

ocenił(a) film na 5
Bilet95

Zgadzam się też twierdze że ta część jest słaba.

ocenił(a) film na 5
Bilet95

Wymieniając wątki zapomniałaś jeszcze o Diego i jego dziewczynie, którzy zastanawiają się, czy powinni mieć dzieci. Jednak ten element został tak potraktowany tak pobieżnie, że naprawdę łatwo go przeoczyć.

Bernierdh

Ten wątek trwał chyba 5 minut.

ocenił(a) film na 5
Bilet95

Chyba nawet nie. Miał bodajże ze dwie sceny. Wspomniałem o nim bo dotyczył teoretycznie jednego z głównych bohaterów. No i dobrze pokazuje jakim bałaganem jest ten film. Ten wątek był słaby, został zresztą zupełnie olany przez twórców. Film obyłby się bez niego, więc po co w ogóle włączyli go do scenariusza? A skoro już to zrobili, to czemu w ogóle go nie rozwinęli? Nie wiem. I boję się, że autorzy też nie.

Bernierdh

Film zrobiony bez pomysłu, co coraz częściej spotyka twórców Ble Sky......

Epokę próbowali zrobić jak Madagaskar, ale nic z tego nie wyszło.
A wszystko dlatego, że ktoś uznał, że siła epoki lodowcowej polegała na żartach....

Bilet95

"Twórcy Shrek'a wiedzieli, że należy odejść"

Ta.. odejść. Jeszcze się zdziwisz koleżko. "Piątka" wyjdzie i ja sam od baaardzo długiego czasu czekam na to, żeby zobaczyć przeszłość Shreka. Zresztą.. w porównaniu z "Epoką", gdzie najlepszą częścią była "jedynka" i w sumie to na niej moim zdaniem seria powinna się skończyć, ponieważ z każdą kolejną częścią ta seria robi się co raz bardziej dziecinna, a pomysły ze Scratem i jego żołędziem robią jeszcze bardziej idiotyczne, tak w przypadku Shreka, gdzie kultowe dwie pierwsze części przebijają każdy jeden film animowany XXI w., dochodzi jeszcze film z prawdziwą ikrą, czyli "Kot w Butach", bo serio ten film ma ikrę. I to jest oczywiście moje osobiste zdanie.

Ja tam już nawet nie chcę oglądać tej najnowszej części "Epoki", po prostu odpuszczam sobie to na amen. Z poprzednią też chciałem tak zrobić, ale się jakoś przełamałem i obejrzałem, ale to był błąd. Duży błąd. Już trzecia część była dla mnie przeciętna. Czy jest jakikolwiek sens dawać tej serii jakąkolwiek szansę? Mimo, że człowiek by chciał obejrzeć prawdziwą kontynuację rewelacyjnej "jedynki", to i tak się nigdy się jej nie doczeka. Ta seria naprawdę się stoczyła.

Heller1304

A DreamWorks się tak łatwo nie poddaje i spod jego szyldu wychodzą naprawdę solidne kontynuacje ostatnimi czasy.

Heller1304

Jak to pisałem, nie widziałem jeszcze, że coś takiego planują.
Bardziej pasowałoby porównanie do "Powrotu do Przyszłości", choć pewnie zaraz, wyjdź, że chcą nakręcić nową wersje. Tak jak GhostBusters, Król Artur: Legenda miecza czy nowe Transformersy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones