PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=657170}

Dobry dinozaur

The Good Dinosaur
6,7 28 439
ocen
6,7 10 1 28439
5,8 13
ocen krytyków
Dobry dinozaur
powrót do forum filmu Dobry dinozaur

Przyznaję się od razu, że dotychczasowa Pixarowa formuła do mnie nie trafiła. Ani Toy Story i pierdylion jego sequeli, ani Nemo, nawet tak taplające się w zachwytach krytyków Inside Out częściej mnie irytowało, niż bawiło. Tak, owszem, doceniam przesłanie, blablabla. Mimo wszystko, troszkę przez te lata publika zapomniała, czym u swego zalążka był Pixar. Był firmą, która wprowadziła do kin pierwszy pełnometrażowy film CGI. Był to przełom technologiczny, o którym zdaliśmy się zapomnieć w kolejnych latach, "kupieni" tymi ich prorodzinnymi historyjkami. Właściwie tylko Wall-E podobał mi się na tyle, że miałbym ochotę go obejrzeć po raz drugi.

Pixar powraca z filmem w którym strona wizualna ważniejsza jest od opowiadanej historii. Dla filmów animowanych jest Dobry Dinozaur tym, czym Fury Road dla kina akcji - dowodem, że historię da się opowiedzieć za pomocą niewielkiej ilości dialogów, operując obrazem.

Nie twierdzę, że poprzednie filmy studia ssały - po prostu są nie dla mnie. "The Good Dinosaur" ogląda mi się dużo przyjemniej. W dziwny sposób unosi się nad nim klimat animacji Dona Blutha - mimo komputerowej oprawy, klimat jest dość mroczny i miejscami przygnębiający. Dla dorosłego to zaleta (ileż można oglądać słodkie do porzygu filmy?), dla dziecka też nie wada - wszak obok śmiechu, strach jest jedną z najbardziej pożądanych i paradoksalnie przyjemnych emocji. Atmosfera wielkiej przygody i podróży, którą pamiętam choćby z "Land Before Time" jest obecna także tutaj.

Nie mogę się nachwalić warstwy wizualnej - miejscami całość wygląda tak, jakby nakręcono "prawdziwe" krajobrazy kamerą i wkomponowano w nie animki. Sama decyzja, by wśród realistycznego otoczenia umieścić karykaturalne postaci moim zdaniem trafiła w dziesiątkę i mam ogromną nadzieję, że więcej filmów animowanych pójdzie tym tropem.

Ogółem, jeśli jesteś jak ja typem "wrednego wujka" który przynosi chrześniakom bajki, które im się śnią po nocach - śmiało sięgnij po Dobrego Dino.

ocenił(a) film na 9
rozkminator

Kurde... czytasz mi w myślach. Można by powiedzieć, że wręcz zakochałem się w tym klimacie który właśnie jest w tej animacji. Idealnie wpasowuje się w oprawę graficzną co oczywiście potęguje ten klimat. Co do karykaturalnych postaci to... nie odstają one od reszty filmu, mimo swojego wyglądu.

Oczywiście mam też wytłumaczenie dlaczego nasze "dinki" tak wyglądają, ale chyba naljleprze wytłumaczenie to: Bo tak.

Oby nadchodząca produkcja pixara (nie licząc nemo) która będzie w 2017. Miała chociaż trochę tego klimatu.

ocenił(a) film na 6
rozkminator

"Sama decyzja, by wśród realistycznego otoczenia umieścić karykaturalne postaci moim zdaniem trafiła w dziesiątkę".
Jest to jakaś propozycja, może się podobać lub nie. Jak dla mnie wygląda to trochę jak stary "Pete's dragon". Kreskówkowa postać pozwala na kreskówkowe, przerysowane zachowanie, które nie przystoi realistycznym postaciom. A może po prostu chcieli zrobić coś oryginalnego, a nie mieli lepszego pomysłu. Według mnie jednak trochę ten wygląd Arlo nie współgra z tematem bajki. Po plakacie można oczekiwać czegoś lekkiego w stylu "Denver ostatni dinozaur". Bez uzasadnienia pozostaje to kaprysem twórców, który akurat mi nie przypadł do gustu (obaj bohaterowie wyglądają zresztą obrzydliwie).

ocenił(a) film na 8
pattymatheson

" Według mnie jednak trochę ten wygląd Arlo nie współgra z tematem bajki. Po plakacie można oczekiwać czegoś lekkiego w stylu "Denver ostatni dinozaur". "

Dla mnie to jest właśnie świetne. Dodaje element zaskoczenia :)

ocenił(a) film na 7
rozkminator

Niestety film nie odniósł oczekiwanego sukcesu, więc mało kto będzie wzorował się na Dinozaurze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones