PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469317}
6,7 10 515
ocen
6,7 10 1 10515
7,3 15
ocen krytyków
Cztery noce z Anną
powrót do forum filmu Cztery noce z Anną

Nie pokuszę się na stwierdzenie, że jest to arcydzieło, ale jest to jeden z niewielu filmów w polskim kinie, który jest przemyślany od początku do końca. Historia jest prosta, ale nie banalna, zdjęcia wysmakowane, aktorzy dobrze dobrani. Reżyser ma fantastyczne wyczucie umiaru. Nie wiem ile czasu film spędził w montażowni, ale jego struktura idealnie dopasowana jest do historii, którą "opowiada". Nie ma dłużyzn, jest poezja obrazu. Nie ma kiczu, jest piękne, platoniczne, niemożliwe uczucie. Jest również miejsce miejsce na moralny dylemat, poruszający do głębi; poczucie krzywdy i solidarności z tymi, którzy są bezbronni i przegrani. Dawno nie oglądałam tak dobrego polskiego filmu. "33 sceny z życia" ze swoim histerycznym rzucaniem się po ścianach i pustym śmiechem wydają się, w porównaniu do "czterech nocy z anną" żałośnie niedoskonałe.

tarantula86msn_com

Jak to się ludzie różnią. Ja na 33 scenach z życia siedziałam bez ruchu wpatrzona w ekran; nie zauważyłam histerii ani pustego śmiechu tylko kawał świetnego kina. Ten film jest jak podpatrzony z życia, stąd brak "wysmakowania" ale za to dużo bolesnej prawdy. "Czterech nocy" nie obejrzałam do końca, bo mnie znudziły. Aktorstwo owszem ( chciaż Kinga Preis grała głównie sen)ale historia mnie rozczarowała. Jest po prostu banalna i rozegrana w zbyt wolnym tempie ( nie jestem miłośniczką kina akcji!)W ogóle nie rozumiem dlaczego wystarczy żeby jakiś outsider podglądał kobietę i to zaraz jest historia o szlachetnej romantycznej miłości ( albo pięknym platonicznym uczuciu). "Krótki film o miłości" Kieślowskiego też był taki. W kinie to ładnie wygląda, widz jest od razu wtajemniczony w to jak wzruszająco ten bohater jest zakochany w podglądanej kobiecie, ale gdyby to była żrzeczywistość to ja dziekuję za takie przyjemności. Jeden z drugim szlachetnie i romantycznie zakochany nie mają lepszych pomysłów niż usypianie obiektu uczuć prochami ( Cztery noce), kradzież listów i nasyłanie gazowników kiedy kobieta idzie z kimś do łóżka ( Krótki film). Nigdy w życiu bym nie chciała żeby ktoś mnie podglądał i próbował manipulować moim życiem. I oglądanie tego też mnie jakoś nie bawi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones