PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=130130}
7,8 204 tys. ocen
7,8 10 1 203646
6,9 31 krytyków
American Gangster
powrót do forum filmu American Gangster

Oparta na faktach historia Franka Lucasa, który przez 15 lat był szoferem gangstera Bumpy Johnsona. Po jego śmierci dzięki sprytowi, inteligencji i niezłomności charakteru zajmuje pozycję dawnego pryncypała.
Pisałem kiedyś na filmwebowym forum, że chciałbym zobaczyć Denzela Washingtona, który zwykle gra role kryształowo prawych ludzi, w roli bandziora. Jeden z użytkowników polecił mi wówczas American Gangster. Dość długo się zbierałem do tego filmu. Wreszcie obejrzałem i nie żałuję. Co prawda sporo się naoglądałem tego typu filmów ale American Gangster był jednym z lepszych. Zastanawiałem się nad oceną, wahałem się między 8 i 9, ostatecznie przyznając ósemkę. Przeważył fakt, że film zbytnio przypomina Człowieka z blizną z Alem Pacino (który z kolei jest remakiem starego Człowieka z blizną). Zdaję sobie sprawę, że każdy nowo kręcony film jest podobny do jakiegoś wcześniejszego. Prochu w kinie już raczej nikt nie wymyśli.
Denzel w roli bandziora wypadł przekonująco. Co ciekawe, Frank Lucas, którego grał, mimo odrażającego procederu, którym się trudnił, wzbudzał sympatię.