PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37890}

Źródło

Jungfrukällan
7,6 6 038
ocen
7,6 10 1 6038
7,8 16
ocen krytyków
Źródło
powrót do forum filmu Źródło

opowieści sfilmowanej przez Bergmana. Naiwność - posyłanie swojej córki przez las w czasach, kiedy pełno było zbójców; naiwność - zło Ingeri, która przecież zawdzięczała wszystko tej rodzinie; naiwność zbójców, którzy zabijają i ograbiają dziewczynę, po czym pukają z prośbą do pierwszego domostwa z brzegu, z którego jak najbardziej mogła pochodzić zabita; naiwność ateusza (mowa o I. B.), zabierającego się raz po raz za Boga, w którego nie wierzy - ta naiwność "spoganienia" Boga: kruk, żaba, źródło. Nie twierdzę, że film jest zły, dość porządnie się zestarzał, ale jest dla mnie jakimś pustym gestem reżysera, świadectwem chodzenia na symboliczną łatwiznę. Wystarczy choćby pobieżnie znać średniowiecze (ale nie ze szkoły, bo tam spłycają), by na gest ojca, mówiącego, że zbuduje tu kościół spojrzeć najwyżej z politowaniem. Zawiodłem się na I. B.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Trudno się zgodzić z tym co napisałeś, przede wszystkim dlatego, że ,,Żródło" to film symboliczny, uniwersalny (oparty zresztą na podstawie pieśni), więc nie można mieć do Bergmana pretensji o to, że średniowiecze wyglądało inaczej. Ale nawet, gdyby przyjąć czysto realistyczną konwencję to moim zdaniem film się broni praktycznie w 100 %. Twoje zarzuty:
1. ,,Naiwność - posyłanie swojej córki przez las w czasach, kiedy pełno było zbójców" - po pierwsze teza, że w średniowieczu w lasach było pełno zbójców, jest delikatnie mówiąc stereotypowa (nie będę tutaj wchodził w szczegóły). Ale nawet gdyby, przyjąć ją za pewnik to równie dobrze w miejscu zamieszkania Karin mogło być inaczej (Szwecja była w tamtych czasach tak słabo zaludniona, że zbójcy raczej nie wychylali się za każdego drzewa). Podsumowując, ojciec wiedział, że droga jest bezpieczna, dlatego bez obaw posłał córkę , która wcześniej pewnie wielokrotnie jeździła sama.
2.,,Naiwność - zło Ingeri, która przecież zawdzięczała wszystko tej rodzinie" - no i co z tego, ile takich sytuacji zdarza się cały czas w życiu? Ingeri była po prostu chorobliwie zazdrosna, nienawidziła Karin, ponieważ tamta była jej przeciwieństwem pod każdym względem.
3. ,,Naiwność zbójców, którzy zabijają i ograbiają dziewczynę, po czym pukają z prośbą do pierwszego domostwa z brzegu, z którego jak najbardziej mogła pochodzić zabita" - nie bierzesz pod uwagę tego, że ci ludzie, byli zdziczali i nie potrafili myśleć jak cywilizowany człowiek. Byli po prostu głupi, więc trudno od nich wymagać, aby postępowali racjonalnie, a już tym bardziej, żeby obmyślali jakiś długotrwały plan działania.

ocenił(a) film na 6
Rudolfo

Rozumiem Twoją kontrargumentację i przyznam nawet, że się broni. Ale. Ale ja nie pisałem o sprawach wyssanych z palca, ani o jakichkolwiek błędach czy sytuacjach niemożliwych, jeno o naiwnościach. Żeby było jasne - w moich oczach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones