PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=782092}

Czas mroku

Darkest Hour
7,0 60 414
ocen
7,0 10 1 60414
6,1 37
ocen krytyków
Czas mroku
powrót do forum filmu Czas mroku

... Wielka Brytania stoi przed widmem rychłego najazdu wojsk niemieckich." - Jeśli tak się zaczyna opis międzynarodowy tej produkcji to jest mi bardzo przykro. Nawet nie jestem zły, jestem po prostu zrozpaczony, że po tylu latach świat widzi początek II wojny światowej zupełnie inaczej. Jeszcze zrozumiałbym, że Chińczycy widzą go w inwazji japońskiej w 1937 roku, jeśli Rosjanie widzą go w inwazji niemieckiej 1941 roku, ale że Brytyjczycy i Francuzi postrzegają początek w inwazji na Francję w 1940 roku? To smutne.

awarek_2

Ale chyba nie chcesz powiedzieć, że PO jest super i w ogóle w czymś lepsze?

Deyna95

PO to są zwykli debile...Niczego nie nauczyli się po łomocie wyborczym w 2015 r. Po tym, co PIS zrobił w Polsce w ciągu zaledwie 2 lat, po tylko kompromitacjach, po łamaniu konstytucji, po rozwaleniu armii, po zawłaszczeniu całego Państwa, to PO powinna dziś mieć poparcie na poziomie 35%... :))) Bo opozycji zawsze łatwiej zdobywa się punkty, niż rządzącym... A PO ma dziś takie poparcie, jakie miała przegrywając wybory.:)

awarek_2

Ty mam dla Ciebie pytanie. A co jeśli tylko tobie i 14% społeczeństwa się wydaje że PiS robi źle, a reszta ludzi widzi tylko pozytywy zmiany rządu? Jakoś dziwnym trafem ja nie widzę żadnego łamania konstytucji, ani jednej porażki, NA PEWNO nie widzę rozwalenia armii, a o zawłaszczeniu sobie kraju można spekulować, bo jak można rządzić w kraju jak nie poprzez jego zawłaszczenie i przejęcia wszystkich urzędów i kontrolowania wszystkiego? Nie bez powodu PiS ma prawie władze absolutną. Ty sobie gadasz i gadasz a poparcie dla PiSu rośnie :D Ciekawe dlaczego :D

awarek_2

2 lata protestów KODu (protesty po 20-30 osób) niby w obronie demokracji, sądów i konstytucji. Szkoda tylko, że reszta ludzi ma to głęboko w d... byle tylko znowu tacy jak PO nie doszli do władzy. Lepszy polski socjalista niż niemiecki demokrata. Doszło w tym momencie do tego, że nasi właśni politycy próbują nam wmówić, że braliśmy udział w holokauście. To już jest szczyt patologii. Oni się nawet nie kryją z tym, że działają dla Berlina i Brukseli. Ich nie obchodzi czy ich ktokolwiek popiera byle tylko szły pieniądze z Niemiec za osłabianie Polski i próbę wszczynania wojny domowej. Im słabsza Polska tym lepiej dla Niemiec.

awarek_2

Tzn. to, że oni chcą czyścić i używają tego terminu do swoich celów, to też chyba nie do końca znaczy, ze nie ma już nigdzie komunistów na świecie?

awarek_2

100 osób na 60 tysięcy? Też byłem na tym marszu i szedłem obok rodzin z dziećmi, starszych ludzi i od czasu do czasu jakiś dres przeszedł obok ale to tyle jeżeli chodzi o ludzi, którzy brali udział w tym marszu.

villemo75

Masz rację

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

Wśród członków załóg obozów koncentracyjnych była masa Austriaków.

mstrojny6

Wiem. Czemu więc patrioci ("patrioci"?) krzyczą wyłącznie o Niemcach? Ponownie pytam: czy nie jest to wybielanie Austriaków? Nieświadome oczywiście, ale co z tego...

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

Austria została wcielona do Rzeszy przed wybuchem wojny, nie była jakimś samodzielnym podmiotem podczas II wojny światowej. To pewnie po części przez to.

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

Obywatele Austrii stali się obywatelami Niemiec.

mstrojny6

To też wiem :) Czy jednak Austriacy stali się przez to Niemcami? Nie "obywatelami Niemiec", tylko Niemcami? Jeśli tak, to na tej samej zasadzie Polacy po zaborach stali się Rosjanami, Prusakami i Austriakami...

Poza tym: o ile u nas wiedza na temat udziału Austriaków w poparciu Hitlera, rozpętaniu IIWŚ itd., a także na temat anschlussu Austrii jest w miarę powszechna, to czy na pewno tak samo jest na zachodzie, szczególnie w USA? Sądząc po tym, co piszą chociażby w tym wątku, zdecydowanie nie... A zatem, jak już pisałem w odpowiedzi do pani villemo75, dbajmy o to, by nie było niedopowiedzeń.

Sqrchybyk

To całkowite niezrozumienie tematu. Austriacy jako naród powstali właściwie dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej to byli po prostu Niemcy. Narodem, który zamieszkiwał Austro-Węgry nie byli żadni Austriacy tylko po prostu Niemcy. W ogóle Niemcy to zlepek różnych narodowości. Prusaków, Szwabów, Bawarów, Westfalczyków itd. Zjednoczenie Niemiec to dopiero 1871. Do 1918 każda z części II Rzeszy miała własnego króla. A nawet w 1933 podziały były bardzo świeże i istnieją do tej pory, mimo ostrej unifikacyjnej polityki Berlina. Zresztą po upadku Austro-Węgier dla "Austriaków" naturalnym było, że powinni przyłączyć się do państwa niemieckiego, ale zwycięska Ententa na przyłączenie Austrii do Niemiec nie pozwoliła.

generalrobert

Nie bój nic, znam ten temat trochę :) Ale nawet jeśli miałbym się z tym zgodzić (a popolemizowałbym...), to przecież nie chodzi tu o mnie. Chodzi o wiedzę powszechną, czy inaczej: wiedzę przeciętnych ludziów, zwłaszcza z zachodu, ze szczególnym naciskiem na tych zza oceanu. Jaki odsetek z nich wie choć odrobinę tego co napisałeś? Dowolny narząd dam sobie wyciąć, że BARDZO niewielki... A to przecież dla nich prostujemy te "polskie obozy", tak czy nie?

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

,,Czy jednak Austriacy stali się przez to Niemcami?'' - To jest trochę skomplikowana kwestia. Austriacy to właściwie Niemcy którzy w przeciwieństwie do mieszkańców Saksonii, Bawarii, Westfalii i innych księstw Rzeszy nie weszli w skład zjednoczonych przez Bismarcka w II połowie XIX wieku Niemiec.

Zwyciężyła wtedy tzw. koncepcja mało-niemiecka. Niektórzy historycy twierdzą że gdyby Hitler zmarł powiedzmy na początku 1939 r. to zapisałby się na kartach podręczników szkolnych jako wybitny polityk który po prostu dokończył dzieło Bismarcka i przy okazji wyzwolił Niemcy od upokarzających warunków pokojowych z Wersalu.

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

Co do kwestii tej wiedzy na temat roli Austriaków w II wojnie światowej, to zwróć uwagę na to że terytorium Austrii z woli przywódców mocarstw koalicji antyhitlerowskiej zostało także podzielone na strefy okupacyjne tuż po wojnie.

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

Jeszcze co do tej kwestii ,,Czemu więc patrioci ("patrioci"?) krzyczą wyłącznie o Niemcach?'' - Niemcy są większym i silniejszym państwem niż Austria. Odgrywają dużą, a może wypadałoby nawet napisać kierowniczą rolę w europejskiej polityce. Nie zawsze ich inicjatywy polityczne są pewnie w zgodzie z tym co Ci wspomniani przez Ciebie ''patrioci'' uważają za dobre czy też leżące w interesie Polski. Stąd też pewnie więcej się o nich mówi niż o Austriakach.

Rząd w Wiedniu nie zawiera z Putinem umów o budowie różnego rodzaju instalacji służących do przesyłu gazu lub ropy po dnie Bałtyku z pominięciem terytorium Polski. Austria nie będąc członkiem NATO nie blokowała nigdy planów rozszerzenia Paktu Północnoatlantyckiego na wschód lub też pomysłów budowy tzw. tarczy antyrakietowej.
Także niektóre inicjatywy Berlina w sferze polityki historycznej budzą pewne kontrowersje. W Austrii z tego co się orientuje nie działa tez chyba żaden związek wypędzonych z kimś na kształt Eriki Steinbach.

mstrojny6

Pierwszy komentarz: wiem, jak już pisałem :) Może nie tak szczegółowo jak to przedstawiłeś, ale wiem to wszystko. Tu jednak nie rozchodzi się o moją wiedzę, ani nawet Polaków wiedzę, ale o wiedzę ludzi na zachodzie...

Drugi komentarz: ta sprawa chyba nie ma związku z tym o co mi chodzi.

Trzeci komentarz: rozumiem, że to wszystko dla patriotów (i "patriotów") ma znaczenie... Ale czy powinno mieć znaczenie w tej konkretnej sprawie? Walcząc z tymi nieszczęsnymi "polskimi obozami" chodzi nam przecież o prawdę, tak? Czy więc nie powinno nam chodzić o "prawdę, całą prawdę i tylko prawdę"? Z naciskiem na "całą"? Podstawowe pytanie, które postawiłem na samym początku, brzmi: czy mówienie wyłącznie o Niemcach nie prowadzi do wybielania Austrii i Austriaków? Nie w naszych oczach, w zachodnich oczach...

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

,,Drugi komentarz: ta sprawa chyba nie ma związku z tym o co mi chodzi.'' - Austria została potraktowana po wojnie jak obszar Niemiec właściwych.

Do tego wybielania zapewne prowadzi. Cóż tak to już jest że narracja historyczna niektórych osób bardzo często miesza się z bieżącą polityką.

https://vod.tvp.pl/video/spor-o-historie,oczarowani-hitlerem,10805365

mstrojny6

"Austria została potraktowana po wojnie jak obszar Niemiec właściwych" - co można uznać za argument za zasadnością moich pretensji :)

Drugi akapit: zgadzam się :/

mstrojny6

Zgadzam się. A Hitler rządził Niemcami a nie Austrią oficjalnie , także tego...

Jest to problemem, bo "naziści" to żaden określony naród i bardzo łatwo zrobić z tego "Polacy". I to nie jest żadne gdybanie, tylko obecny stan faktyczny. Polacy są na zachodzie dość powszechnie obwiniani za niemieckie zbrodnie, szczególnie w USA. Po drugie "naziści" jest po prostu nieprawdziwe. Nazista to członek partii narodowo-socjalistycznej, a NSDAP to nie jedyna taka partia. Po drugie, nie wszyscy Niemcy należeli do NSDAP, nie wszyscy żołnierze Wermachtu byli nazistami. Za to ponad 90% Niemców popierało Hitlera i NSDAP oraz zbrodniczą politykę.

generalrobert

Ale jednak partii Niemiec.

ocenił(a) film na 7

Od kiedy polskie środowiska "patriotyczne" zaczęły dochodzić do wniosku, że w zasadzie to Adi jest spoko, a w zasadzie to powinniśmy w 39 mieć z nim sojusz. Dlatego niewygodne jest dla nich wspominanie o tym, że Naziści byli tymi złymi.

Nnorm

Jaki to ma sens? Patrioci żądają, żeby zamiast "naziści" używać "Niemcy", bo uważają, że powinniśmy wejść w sojusz z Niemcami w 1939?

Nnorm

Ja tam pierwszy raz to słysze tutaj , że powinniśmy mieć sojusz z nimi, A na przykłądc czemu nie z zssr?

dewille

Pie......sz aż się słuchać nie chce, wystarczy zjechać trochę w dół na IMBP żeby zobaczyć ".....negotiated peace treaty with Nazi Germany". Jak wół masz nazistowskie NIEMCY.

ocenił(a) film na 5
dewille

Chętnie poznam źródło informacji o tym, że 80% Niemców zapisało się do NSDAP? Bo liczby wskazują coś innego. 5.3 miliona członków w 1939, 8 milionów w 1945.

ocenił(a) film na 6
dewille

Są i Niemcy i Naziści.

ocenił(a) film na 8
dewille

W samym filmie już "Niemcy"pojawia się naprzemiennie z "naziści" i "hitlerowcy"

ocenił(a) film na 9
dewille

Może jeszcze napiszesz, że wszyscy Niemcy byli wtedy źli. Wybory wygrali wtedy naziści, bo naród niemiecki cierpiał wtedy nędzę i głód, a co za tym idzie był podatny na propagandę i manipulację, a NSDAP była wtedy partią najradykalniejszą i obiecującą ludziom silne państwo i dostatek. W trudnych czasach łatwo w społeczeństwach o taką radykalizację nastrojów. Myślę, ze w każdym państwie odsetek ludzi dobrych i złych jest podobny i nie można oceniać ludzi, państw zbiorowo...

pacyfista4

Tyle, że to nieprawda. Właśnie to chcą udowodnić Niemcy. Że sami są ofiarami nazistów.
To nie jest tak, że Niemcy od tak, pod wpływem wariata, nagle zaczęli popierać zbrodniczą politykę. Nie byłoby Hitlera to Niemcy znaleźliby sobie innego. Rasizm siedział w Niemczech znacznie wcześniej. Rasistowska literatura była popularna w Niemczech w XIX wieku. Francuscy rasiści tacy jak Gobineau nie wydawali swoich książek we Francji bo tam nikogo nie interesowały. Wydawali je w Niemczech po niemiecku. NSDAP tylko dlatego mogło zebrać takie poparcie, bo rzeczywiście odzwierciedlało dążenia Niemców. Przecież takie partie jak NSDAP powstawały wszędzie. W Polsce też, a poza wąskim gronem specjalistów nikt nie ma o nich pojęcia. I nie tylko w Niemczech był głód, nędza i nie tylko tam były radykalne nastroje. A tylko w Niemczech naród poparł masowo zbrodniczą politykę.

generalrobert

Dokładnie

dewille

Ogólnie do ludzi co tylko mówią o tym, że historia jest fałszowana przez Niemców i pisana na nowo. Słowo naziści jest bardziej adekwatne, ponieważ może i Niemcy wybrali faszystę na wodza, jednak Hitler nie cieszył się 100% poparciem, więc były też jednostki przeciwne Hitlerowi, które z kolei były eliminowane w pierwszych obozach koncentracyjnych na terenie Rzeszy Wielkoniemieckiej. Homoseksualiści, osoby niepełnosprawne były eliminowane i nie wydaje mi się, aby były czynnymi nazistami... Już nie wspominając o ludziach co wyemigrowali, byli rodowitymi Niemcami. Warto też dodać, że nazistami byli też obywatele innych państw i oni też walczyli po stronie Hitlera (np w czasie wojny podczas operacji Barbarossa, armia nazistowska składała się w dużej mierze z innych nacji, nie Niemców).

Kosarz5

oczywiście, że nie miał 100% poparcia, co do jednego niemiaszka.... Wszędzie i w każdym temacie, znajdą się jakieś wyjątki. Jednak Hitler i NSDAP miał wyjątkowo duże poparcie. Ja, osoba która twardo stoi po prawej stronie i uważam, że trzeba nazywać rzeczy po imieniu, a nie po łatką poprawności polityczniej pisać właśnie historię na nowo, muszę też tamte czasy trochę usprawiedliwić. Wystarczy uruchomić trochę wyobraźni, żeby zrozumieć a przynajmniej posarać sobie wyobrazić, jak mogło to wszystko wyglądać. Lata 20-30 ubiegłego wieku - nie było internetu, komórek, telewizji...ba... pewnie nie wszędzie nawet radio mieli. Informacje ludzie czerpali z gazet i pewnie z przekazów ustnych, gdzieś na bazarze czy przy kuflu piwa.... Takimi osobami bardzo łatwo było manipulować, szczególnie mając takiego Goebbelsa. Ludzie wtedy, nie mieli też tego bagażu doświadczenia i wiedzy do czego to wszystko prowadzi, jaką my mamy teraz.... Pewnie mało kto, z takich zwykłych cywilnych szkopów, wiedział, co się dzieje naprawdę na froncie, w okupowanych państwach, o obozach śmierci i ludobójstwach nie wspominając.. Co innego Wermaht i żołnierze, choć pewnie i tam dałoby się choć trochę znaleźć usprawiedliwienia... Hitler Jugend od dziecka pranie mózgów i indoktrynacja i jak wspominałem, w zupełnie innych czasach i bez wiedzy którą mamy teraz....
To z czym mamy teraz do czynienia z akcjami typu GermanDeathCamps to nie chodzi o wytykanie i przypominanie wiecznie Niemcom ich winy i żeby się wiecznie kajali, szczególnie młode pokolenie, które nie ma z tamtymi czasami nic już wspólnego, tylko o to, żeby nazywano rzeczy po imieniu i mówiono prawdę. Moje pokolenie czyli 40-sto latków to wyrastało wręcz w cieniu 2WŚ i temat wojny był czymś oczywistym i jasnym. Pewnie większość moich rówieśników miała w rodzinie kogoś, kto okupacje Niemiecką przeżył osobiście, poległ lub został zamordowany. Do dzisiaj pamiętam opowieści babci z okupowanej Warszawy, kiedy złapali ją podczas łapanki i ul. Mińską prowadzili w trójkach na dworzec do wywózki.... I ktoś, jakiś nieznany jej mężczyzna stojący na chodniku i obserwujący idących i prowadzonych przez Niemców Polaków, wyciągnął ją, młodą 18-stoletnią dziewczynę za rękę z tej kolumny i zamienił się z nią miejscami.... Nigdy więcej go nie widziała i nie wie co się z nim stało... To samo dziadkowie - różne historie i opowieści. W TV Czterej Pancerni i inne filmy. Temat 2WŚ w moim dzieciństwie był bardzo obecny a sytuacja ofiara - kat jasna (może poza Sowietami, bo o tym to dopiero w liceum się dowiedziałem). I u reszty mojego pokolenia wyglądało to pewnie podobnie. Nawet pokolenie obecnych 30-latków podejrzewam, że może mieć podobne doświadczenia. A teraz ? Szczególnie właśnie w Niemczech ? Dla tej młodzieży 2WŚ to takie wydarzenie historyczne w odległej już historii a wiedzę o tym czerpią z internetu albo to co usłyszą w mediach czy szkołach. A skoro w liberalo-lewicowych mediach jest od lat prowadzona narracja Nazistowskie a nie Niemieckie, Polskie Obozy a nie Niemieckie itp, to mamy teraz takie kwiatki jakie mamy. Nie chodzi o to, żeby młodych Niemców wiecznie piętnować i żeby żyli w poczuciu winy, tylko o prawdę i o nazywanie rzeczy po imieniu.

dewille

Żeby nie było konfliktów pomiędzy osobami co chcą mówić poprawnie, czyli tymi co nie przeszkadza im słowo "nazista", zamiast Niemiec, myślę że wystarczyłoby np. w opisach filmów, książek pisać, nazistowskie Niemcy, niemieccy naziści i już nie ma takiego problemu.

Co do "usprawiedliwiania" wyboru faszysty na wodza, można dodać to, że Hitler miał dar do przekonywania ludu(chociaż do odpowiedniego zarządzania już nie) i to, iż Niemcy byli tymi ukaranymi po IWŚ(odebranie np. Nadrenii, ograniczenia w wojsku), a Hitler był tym co mógł to zmienić.
Służba w Wermachcie była też obowiązkowa, o ile się nie mylę, zatem nota bene wątpię aby dosłownie każdy żołnierz był zatwardziałym nazistą.

Mimo wszystko, nie chcę bronić Niemców i ich rozgrzeszać, a o prawdę historyczną trzeba walczyć, jednak pod warunkiem że sami nie mamy wypranego mózgu propagandą.

dewille

Wyobraź sobie, że nie wszyscy Niemcy byli nazistami. Trudne? Dla niektórych taka operacja myślowa jest chyba trudna. To tak jakby jakiś Żyd oburzał się, że ktoś pisze "szmalcownicy", a nie po prostu Polacy...

użytkownik usunięty
dewille

Wiesz dlaczego są naziści, a nie Niemcy? Bo w oddziałach nazistowskich nie służyli tylko i wyłącznie Niemcy. W samych Niemczech także funkcjonowały ruchy oporu i co Ty na to? Nico. Co powiesz o Austriakach chętnych służyć Hitlerowi? To też byli Niemcy? Nie, to byli ludzie o nazistowskich poglądach - naziści.

użytkownik usunięty
dewille

W 1932 roku NSDAP miał głosy 37% głosujących, w 1933 44%. NSDAP nie miało potrzebnej im większości w parlamencie, przegłosować niezbędne ustawy zamieniające kraj w dyktaturę pomogły nazistom partie chrześcijańska i nacjonalistyczna. Swoją drogą to (usilne) gadanie o (wszystkich) Niemcach zamiast nazistach i doszukiwanie się jakichś teorii spiskowych, że niby ktoś chce ukryć (!) że nazistami byli Niemcy, nie różni się niczym od nazistowskiego wskazywania na (wszystkich, a jakże) Żydów i doszukiwania się teorii spiskowych o rzekomym nożu wbitym w niemieckie plecy. Właśnie tacy ludzie jak Ty głosowali za NSDAP.

doliwaq

Najbardziej mnie zastanawia czy w "Czasie mroku" przedstawią prawdę czy jak "Szyfrach enigmy" będą kłamać w żywe oczy:

UK - To my uratowaliśmy świat przed hitlerem , my złamaliśmy szyfry enigmy i wygraliśmy wojnę.. to nie dzięki Polakom z Dywizjonu 303 nasz kraj nadal istnieje.. no troszkę mnie poniosło ale tylko troszkę..

ocenił(a) film na 6
K4G3

Byłem na seansie przedpremierowym. Kolego Szanowny. :) wyszedłem lekko niepocieszony.

ocenił(a) film na 9
K4G3

Cały RAF siedział i grał w karty a tylko 303 walczył?

użytkownik usunięty
tonopah

Tak było, oczywiście. Polska jest Chrystusem Narodów, a działania Dywizjonu 303 przejściem przez Morze Czerwone.

ocenił(a) film na 9

I to pewnie Polak (katolik i patriota) doradzał Churchillowi jak ma prowadzić politykę wobec III Rzeszy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Dragit17

Zaczynam myśleć że naprawdę masz problemy z główką. Kto ci tu szydzi z "ludzi, którzy poświęcili swoje życie (...)"? Jeśli ktoś tu jest wyszydzany to wyłącznie debile z forum. Przeczytaj jeszcze raz tamtą wypowiedź, tym razem ze zrozumieniem i zastanów się kto jest wyszydzany.

aya_rivera

Jeżeli ktoś ma tutaj problemy z czytaniem ze zrozumieniem, to jesteś to Ty synu.Wracaj do memów z nosaczem i poland stronk, bo coraz częściej starasz się błysnąć w temacie, do którego nie pasujesz.Naczelny filmwebowy idiota znowu internetowym froncie jak widzę.Jeżeli nie widzisz tam szydery, to znaczy, że masz już kompletnie przeżarty przez "heheszki" mózg.Ludzie znający historię i wpływ Polaków na losy działań wojennych nie będą wypisywać pierdół i zakamuflowanych żartów, w stylu "I to pewnie Polak (katolik i patriota) doradzał..."., bo w sporym stopniu to prawda.Wąpliwe również, aby K4G3 uważał, że to TYLKO POLACY walczyli i poświęcali się dla narodów."UK - To my uratowaliśmy świat przed hitlerem , my złamaliśmy szyfry enigmy i wygraliśmy wojnę.. to nie dzięki Polakom z Dywizjonu 303 nasz kraj nadal istnieje.. no troszkę mnie poniosło ale tylko troszkę..". Osoby, które uważają, że to jedynie nasi rodacy walczyli z agresorami, to ignoranci, tak samo jak Ci, którzy nabijają się z wpływu Polaków na epizody II Wojny Światowej.

Dragit17

Nie jesteś do końca zdrowy, prawda?

erdece

Bartek, zwróciłeś uwagę na cytat, czy może strzelasz na oślep, bo nie doczytałeś?

Dragit17

W rzeczy samej - zredukowanie polskiego żywiołu w Wielkiej Brytanii do roli bezwolnych najemników Zjednoczonego Królestwa, którzy płacili (płacili!) za możliwość obrony jego interesów jest nie na miejscu. To, że krwawiliśmy niepotrzebnie nie w tych bitwach co trzeba, nie w tych krajach co trzeba, poszturchiwani przez tzw. sojuszników nie było naszą winą. Okrutny los zgotował nam miernoty intelektualne u władzy tak przed wrześniem 39, jak i po wrześniu 39 i na zachodzie i na wschodzie. Bywa i tak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones