PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=609471}
8,5 832
oceny
8,5 10 1 832
The Secret of Monkey Island
powrót do forum gry The Secret of Monkey Island

mam dwie czesci w orginalnych boxach z lat 90 tych :)
4 dyskietki i tyle radosci :P

ocenił(a) grę na 10
Amiga1240

właśnie w dwójkę gram :)
nie wiem do czego wiadro z błotem i jak zdobyć I.D. dla barmana i kwit do pralni

ocenił(a) grę na 10
Amiga1240

Pierwsze dwie części serii należą do ścisłego Top najlepszych przygodówek. Na większości list Top 10, a nawet Top 5.
W 2009 i 2010 powstały remastery tych gier - Special Edition. Zyskała oprawa wizualna i nagrano głosy.
Miała być też odświeżona 3 część oraz Indiana Jones and The Fate of Atlantis 1992,
ale zrezygnowali, bo była za słaba sprzedać remasterów 1 i 2.
Remastera jeszcze lepszego dostała gra Gabriel Knight: The Sins of the Fathers 1993 w 2014.
Kapitalnie odświeżyli tego klasyka i do tego fanowskie spolszczenie pasuje nie tylko do starszej, ale też nowszej wersji.
W przypadku Monkey Island 1 i 2 do starszych wersji łatwo wgrać fanowskie spolszczenie,
a do nowszych jest troszkę problematyczne.
Broken sword 1 i 2 też mają odświeżenia, ale to są znacznie delikatniejsze remastery i mają jedną wadę.
Tylko do starszych wersji pasuje fanowskie spolszczenie, a do starszych nie.
Broken Sword 1 w odświeżonej wersji jest trochę dłuższy. Wersja reżyserska już prolog ma bardziej rozbudowany.
Grim Fandango 1998 też miał remastera, ale nic nie zmienił wyglądu. Chodziło o bezproblemowe działanie na nowych systemach.

Moim zdaniem Top 10 przygodówek to:
Secret of Monkey Island 1990 - 10......(Polecam Special Edition 2009 + fanowskie spolszczenie)
Monkey Island 2 1991 - 9,5+........... (Polecam Special Edition 2010 + fanowskie spolszczenie)
The Curse of Monkey Island 1997 - 9....(Warto wgrać fanowskie spolszczenie)
Gabriel Knight: The Sins of the Fathers 1993 - 10+.... (Polecam remaster z 2014 + fanowskie spolszczenie)
Broken Sword The Shadow of the Templars 1996 - 10 (Spolszczenie działa tylko ze starszą wersją)
Broken Sword II: The Smoking Mirror 1997 - 9 (Spolszczenie działa tylko ze starszą wersją)
Grim Fandango 1998 - 9....((Spolszczenie działa tylko ze starszą wersją)
The Longest Journey 1999 - 10....(Gra ma oficjalne spolszczenie napisy i dubbing)
Syberia 2002 - 9,5+.....(Gra ma oficjalne spolszczenie napisy i dubbing)
Syberia 2 2003 - 9,5....(Gra ma oficjalne spolszczenie napisy i dubbing)

Z tych gier chciałbym zobaczyć kiedyś remastera "The Longest Journey" 1999 na miarę tego
Gabriel Knight: The Sins of the Fathers na 20 lecie, gdzie rzeczywiście się przyłożyli.

returner

Ja koszernie tylko orginaly z lat 90 na dyskietkach mnie interesuja i chodzace na Amidze (hd,turbo,fast ram)

Nie wiem czy widziales Universe ? Genijalna na 6 dyskietkach gra w 256 kolorach na A500 ;) gdzie producent podaje max 32 kolorow niezaleznych (nie mowie o statycznym Ham6 4096 kolorow do zdjec)

Amiga1240

Yt z Amigi

https://youtu.be/rzTfVs64jp0

ocenił(a) grę na 10
Amiga1240

Widziałem. Na Amidze miałem ok 400 gier.
Sprzedałem w 1998r, bo od 1997 używałem już tylko Pc i trochę Psx-ów.
Od 2004 roku używałem emulator WinUAE, by czasem odpalać nim gry z Amigi.
Mam ponad 100 gier do tego emulatora.

Ciekawostką jest, że gry z lat 80' wyglądały najlepiej na Amidze, potem Pc, najgorzej C-64 i Atari.
A w latach 90' na początku mniej więcej równo prezentowała się oprawa wizualna na Amidze i Pc w
grach 2d, ale gry 3d pojawiały się prawie zawsze tylko na Pc (Alone in the dark 1-3, Doom 1-2 itp)
Wraz z większym rozwojem gier 3d i ich popularności firma Commodore zbankrutowała.
Chyba taki był powód. Choć gry 2d były wtedy nadal bardziej popularne.
Takie odnosiłem wrażenie w latach 1992-1995, a jednak w 1995 bankructwo.
Sporo polskich gier powstało na Amidze od LK Avalon, Mirage itp. Zwłaszcza przygodówek.
Zawsze było dla mnie niezrozumiałe, że Mortal Kombat 3 nie pojawił się na Amidze.
Ale może stwierdzili, że za dużo dyskietek, by było potrzebne. MK 2 miało 4 dyskietki i czasem było dużo wachlowania. A do MK 3 pewnie byłoby ok 10 potrzebne :)
Na Pc miałem na twardym dysku i pamiętam, że pojemność była ok 2,5 do 3 razy większa niż MK2.

returner

Punktuje bledy
1.najladniejsza wersja graficznie i muzycznie last ninja 2 - c64
2.doom 1 i 2 jak quake 1 i 2 wyszly na amige po uwolnieniu zrodel ..czyli sprzet by dal rade
Mortal kombat 3 nie pojawil sie z prostej przyczyny piractwo

Mk2 nie wachlowal jak miales w A500 5 mb ram

ocenił(a) grę na 10
Amiga1240

"najladniejsza wersja graficznie i muzycznie last ninja 2 - c64"

Jedna gra z tysięcy :) To na Pc też byś znalazł pewne gry z lat 80' równie ładne wizualnie jak na Amidze, a w latach 90' tendencja była odwrotna. Zwłaszcza od 1995 roku.

Pewne gry na C-64 mimo, że gorzej wyglądały niż wersje Amigowe miały lepszą grywalność i wersja pod Commodore minimalnie się różniła od Amigowej.
Podobnie było pod względem różnic tych samych gier pod Pc i Amigę.

ocenił(a) grę na 10
returner

O ile w latach 80' i na samym początku lat 90' (1991-1992) wszystko co miałeś na Pc było też na Amidze poza np: Alone in the dark to później wiele gier omijało Amigę. Z każdym rokiem począwszy od 1993 ta liczba wzrastała.
W okolicach 1995-1997 rozmiary gier były już za duże na możliwości Amigowe.
Alternatywą mogła być tylko Amiga CD32 na płyty, bo dyskietkami nikt,
by nie przenosił gier 250-700 mb.
Albo drogie Amiga 2000, 3000, 4000 z napędem CD.
Niektórzy do Amigi 1200 mieli twardy dysk i podłączali też napęd CD.
Możliwości do ceny na A1200 były chyba optymalne.

returner

Obecnie. amiga 4000 w orginale to koszt 8k zl
Ile kosztuje 386dx ;)

ocenił(a) grę na 10
Amiga1240

W każdym razie szkoda, że firma Commodore zbankrutowała.

Na allegro zestawy Amigi są w cenie.

Przykładowo Amiga 1200 z 70 grami ok 3tys.

Amiga 600 z 86 grami ok 2tys.

Sama Amiga 500 przeważnie za 300-400zł

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones