PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=799827}

Czarnobyl

Chernobyl
8,9 215 341
ocen
8,9 10 1 215341
8,6 36
ocen krytyków
Czarnobyl
powrót do forum serialu Czarnobyl

Ep02

ocenił(a) serial na 10

O masakra jak ten serial jest wręcz pięknie zrealizowany. Tu wszystko pasuje - zdjęcia, muzyka, gra aktorska. Napięcie wręcz rozsadza ekran. Scena ewakuacji Prypeci, mimo że bez zbędnego dramatyzowania (a może właśnie dlatego), wbiła w fotel. Ostatnia scena w kanałach pod reaktorem, gdzie jedyną muzyką były liczniki Geigera - wstrząsająca! Brawo HBO!

ocenił(a) serial na 10
frankowski

No ja szczerze myślałem że pierwszy odcinek będzie najlepszy bo tyczył sie nocy z wybuchu, a tu drugi odcinek jeszcze lepszy mimo że uważałem to za niemożliwe, niemal idealny 10/10 :)

ocenił(a) serial na 10
frankowski

Z odcinka na odcinek jest coraz lepiej. Fantastyczna realizacja, duże scen w których do widza przemawiają pojedyncze zdania i sposób postępowania, zachowania bohaterów.
Jestem ciągle w szoku po epizodzie drugim. Będę musiał koniecznie obejrzeć go drugi raz. Patrzyć na te zebrania partyjne, ciche bohaterstwo, blokadę, dezinformacje. Zastanawiam się jak odbierają to widzowie na zachodzie i czy w podobny sposób pojmują niuanse systemu radzieckiego lat 80-tych.

No i oczywiście umiejętne budowanie grozy. Bez dramatycznej muzyki. Podkład ma jedynie wzbudzać niepokój u widza, większą rolę odgrywa obraz oraz dźwięk. Ciężkie oddechy, trzaski dobiegające z dozymetra, oczywiście gra aktorska.

Doskonała produkcja.

Martin von Carstein

I nie ma tu wszędobylskiego tłumaczenia tej mniej ogarniętej publiczności wszystkiego jak leci, jak to bywa często w amerykańskich produkcjach. Tutaj, te tłumaczenia co się stało budują atomowe napięcie. Mega, aż widz w niektórych momentach czuje jakby tam był bezpośrednio.

ocenił(a) serial na 10
krzychaldm

Poniekąd tłumaczenie tutaj występuje ale nie jest tak nachalne jak w typowo amerykańskich produkcjach. Wszystko wygląda naturalnie, płynnie (np. rozmowa o chorobie popromiennej). Często reżyser posługuje się jedynie obrazem i muzyką - Gorbaczow nie tłumaczy widzowi dlaczego podejmuje takie ostrożne działania w kwestii mieszkańców żyjących na zagrożonym obszarze. Schyla się nad zagraniczną prasą, przegląda tytuły. Kilka sekund i widz może zrozumieć dylematy z którymi się Partia zmaga.

Podobnie w kwestii napromieniowania.

Martin von Carstein

Oczywiście, jest, ale, że tak powiem, w odpowiedniej dawce. Naprawdę szacun za budowanie klimatu, dawno nie widziałem tak dobrze zrobionego materiału.

frankowski

Czy te gasnące latarki to wymysł kina, czy na prawdę tak działa promieniowanie? Byłbym wdzięczny za link do źródła.

ocenił(a) serial na 9
Rarax

Jest to fakt. Do zaworów dotarli po macku, aczkolwiek ciężko stwierdzić czy przez promieniowanie czy po prostu przez zalanie latarki przestały działać.

Xprime_027

Tak mnie to zastanawia w serii metro było podobnie w miejscach z wysokim promieniowaniem latarka nie działała, ale zastanawiam się czy to jest jakaś zależność czy wizja twórców, która nie ma odzwierciedlenia w fizyce?

Rarax

Żeby dać ci wyobrażenie o jakim promieniowaniu to mówimy powiem tak: kojarzysz autentyczne nagrania z okolic katastrofy (z helikopterów itp) ?

Kojarzysz, jak obraz "trzeszczy" w tych nagraniach?

Otóż to dlatego, że promieniowanie dosłownie *uszkodziło kliszę, fizycznie*

Rarax

Promieniowanie przepala elektronikę. Dojdą do robotow oczyszczajacych dach z grafitu to pewnie porusza temat :)

Thewalldi

Na Discovery był film o ty zdalnie sterowanych maszynach które miały oczyścić dach. I wytrzymały 1,5 dnia potem wysyłali chłopaków żeby załatwili temat.

ocenił(a) serial na 9
SidLeniwiec

No popatrz, jak ja wysyłam chłopaków, żeby załatwili temat to wracają cali i zdrowi a potem są tacy szczęśliwi. W Rosji sowieckiej jak widać ciężej z tym tematem hehe.

ocenił(a) serial na 10
Rarax

To z gasnącymi latarkami i licznikiem Geigera genialne.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Antenelles

Naprawdę tak trudno wykrzesać z siebie odrobinę zrozumienia i kultury osobistej, by odpowiedzieć bez obrażania? To forum, toczy się żywa dyskusja, ludzie mają prawo czegoś nie wiedzieć, więc pytają. Mają prawo.

Antenelles

nie wiem czy on jest głupi, ale ty na pewno jestes chamski i prostacki

kostek5255

Domyślam się, co Antenelles odpowiedział... ale pewnie zbyt gwałtownie i emocjonalnie.
Szczerze wyznam, że byłam bliska zamieszczenia wpisu (jak mniemam) bardzo podobnego...:)

ocenił(a) serial na 10
Rarax

Linka nie dam, ale tak działa promieniowanie. W niektórych miejscach poziom promieniowania był tak wysoki, że wysiadał nawet ciężki sprzęt.

acidity

Tak, polecam obejrzec swietny film dokumentalny Bitwa o Czernobyl, jest chyba na YT, elektronika tam wysiadała

ocenił(a) serial na 10
frankowski

Jedyny zgrzyt to brak rodzimego języka. Aktorzy mówiący po angielsku trochę psują klimat, ale mimo to serial jest meeega!

ocenił(a) serial na 10
bunio1987

Wiesz jak jest - anglojęzyczni nie lubią czytać napisów a to potężny rynek i kasa; chociażby dlatego od nowa nakręcili sobie "Nietykalnych". Ale z drugiej twórcy serialu są konsekwentni i nie każą mówić aktorom po angielsku z rosyjskim akcentem bo to dopiero byłoby przegięcie pały.

ocenił(a) serial na 8
frankowski

To fakt, ale np. Skarsgaard zupełnie ma inny akcent w tym filmie, taki jakby lekko rosyjski.

adamcpdst

Jest Szwedem, oni sami mają dość twardy akcent wiec pewnie łatwiej było mu go imitować.

ocenił(a) serial na 10
frankowski

Ja pod koniec odcinka płakałam. Masakra co tam się działo. Najlepsze jak ten dziadek co grał maestra Luwina w GoTcie, pierwszy się pchał do autobusu, a w dniu katastrofy zapewniał że nie ma potrzeby ewakuacji miasta. On akurat powinien zostać.

ocenił(a) serial na 9
ewej

Tak myślałem , że go gdzieś widziałem a teraz wszystko jasne . Serial wbija w fotel . Mistrzostwo . Myślałem na początku , że język angielski będzie psuł wszystko , ale cała reszta świetnie wykonana robota to świetnie niweluje . 9,5/10 jak na razie .

ocenił(a) serial na 9
michalkuc1993

Myślałem nawet, że ten naukowiec od reaktorów to Alistair Thorne z Nocnej Straży z GOT, ale to zupełnie inny aktor, Jared Harris, syn Richarda Harrisa (Marka Aureliusza z Gladiatora).

CorporalHicks

to prof. moriarty

ocenił(a) serial na 9
ewej

Mi niemal pękło serce przy scenie, w której milicjant odbiera kobiecie psa z rąk, potem inny pies biegnący za autobusem... Dla tych, którzy czworonogi traktują jak członków rodziny, to niewyobrażalne.

ocenił(a) serial na 10
monnie1408

Mi też :(

ocenił(a) serial na 9
monnie1408

Tez nie moglam na to patrzec. Ile zwierzat tam zostalo. Ile zwierzat zmarlo. Nie chce o tym myslec, lzy staja w oczach.

ocenił(a) serial na 10
mnulka

Mało zwierząt zmarło. Większość zostało odłowionych przez myśliwych aby zapobiec roznoszeniu pyłu radioaktywnego.

mnulka

Odnośnie Ukraińców i ich stosunku do zwierząt:
http://www.sport.pl/sport/1,65025,10428178,Euro_2012__Skandal_na_Ukrainie___Krem uja_zywe_psy_.html

ocenił(a) serial na 8
mnulka

Ile OSÓB zmarło. To mnie przeraża.

ocenił(a) serial na 10
Aryadne

Ludzie to tam wiesz...

ocenił(a) serial na 9
Aryadne

Nawet 100.000 - dlatego głupie gadanie jutuberów, że bezpośrednio zginęło tylko 31 osób - to czysta radziecka propaganda.

ocenił(a) serial na 7
eu_geniusz1

sam czytałem wywiady z profesorami od fizyki jądrowej i oni sami podawali, że te liczby są znacznie zawyżone, zresztą nawet był raport zrobiony przez IAEA i on zupełnie zaprzecza tym ogromnym szacunkom ofiar ludzkich.
Zachorowalność na raka nie była większa niż przed katastrofą ani w porównaniu z innymi krajami. Zwiększyła się zachorowalność na raka tarczycy, ale w innych rejonach świata również ta tendencja wystąpiła.
Na pewno rozpowszechniły się badania lekarskie i świadomość ludzka w tym zakresie, a przez to rozpoznawalność chorób nowotworowych, co też ma odzwierciedlenie w statystykach .

ocenił(a) serial na 9
franz86

Wiesz, to mamy tutaj rozbieżność zdań. Bardzo dużo czytam - od lat - na temat Czarnobyla. Wszędzie spotykam się z informacją o tym, że statystyki zachorowalności - np. na Białorusi były wielokrotnie zaniżane. Nawet dzisiaj czytałem wywiad z kobietą, która jest białorusinką i pracowała jako radiolog, obecnie mieszka w Polsce, mówi, że następstwa chorób popromiennych są do dzisiaj niesamowite choć oficjalne źródła łukszenkowskie o tym milczą.

użytkownik usunięty
monnie1408

Mi też, ja bym olała autobus i poszła z moim pieszo. To tak jakby kogos z rodziny zostawić ;/

Miałabyś tyle do gadania co Żyd za okupacji. Jakbyś się buntowała to siłą by cię wepchnęli do tego autobusu.

ocenił(a) serial na 7

Za mądra to ty nie jesteś.

ocenił(a) serial na 10
Dzida_86

A ty zbyt kulturalna.

ocenił(a) serial na 8
Trias

Dobrze utemperowała. Takie bohaterstwo internetowe człowieka (prawdopodobnie bardzo młodego), który pewnie nic nie przeszedł w życiu, a chce się zestawiać z ludźmi ewakuowanymi ze swoich domów w Prypeciu...

ocenił(a) serial na 9
monnie1408

Dla mnie w ogóle nie był to problem. Wręcz jestem wdzięczny twórcom że nie puścili wodzy fantazji i zostawili zwierzaki a skupili sie na ludziach. Plusik

użytkownik usunięty
zeicc

Mówisz, jakby bycie człowiekiem było jakąś nobilitacją, a większość ludzi to mało warte cosie

ocenił(a) serial na 9

kolega po prostu chciał pokazać jaki jest krawędziowy w porównaniu z różowymi paskami z filmweba

ocenił(a) serial na 7
monnie1408

Nie. Po prostu ma rozum i godność człowieka, nie napisał absolutnie nic kontrowersyjnego. Człowiek > zwierzę.

ocenił(a) serial na 9
Dzida_86

Dobrze, że jest tu taki komentarz. Od razu poprawił mi się humor bo już się bałem, że tylko zwierzęta się liczą.

ocenił(a) serial na 7
xanito

Jest jeszcze parę normalnych ludzi na świecie ;) Pozdrawiam!

Dzida_86

Stosunek do zwierząt świadczy o wartości człowieka, "normalny człowieku".

ocenił(a) serial na 7
Nick_filmweb

A gdzie ja tu napisałem o negatywnym stosunku do zwierząt?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones