Jacek Kaczmarski 

7,4
97 ocen gry aktorskiej
Jacek Kaczmarski
Urodził się 22 marca 1957r. w Warszawie. W 1980 r. ukończył wydział polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat '70, jednak teksty do wielu utworów powstawały dużo wcześniej ( "Wydarzenie w knajpie" napisał mając zaledwie 15 lat - inspiracją była rozmowa w pociągu ), zadebiutował na SFP w krakowie zdobywając w 1977r I nagrodę za utwór "Obława". Związany był też z "Kabaretem pod Egidą" Jana Pietrzaka, grupą Piosenkariat oraz Teatrem na Rozdrożu.
W 1979 roku wraz z Przemkiem Gintrowskim i Zbyszkiem Łapińskim przygotowują swój pierwszy program "Mury". Następny wspólny programy to "Raj" napisany w rok 1980 do trzech wierszy Zbigniewa Herberta. W tym czasie Jacek zdobywa II nagrodę na festiwalu w Opolu, za "Epitafium dla Wysockiego". Kolejne płyty powstają rok później. "Muzeum" - własna interpretacja znanych obrazów, głównie polskich malarzy oraz "Krzyk" z tytułowym utworem napisanym do obrazu Edwarda Muncha.
Pod koniec roku '81 Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski przebywają we Francji na wspólnej trasie koncertowej, tam też dowiadują sie o wprowadzeniu stanu wojennego - 13 grudnia. Zbyszek i Przemek wracają do kraju - Jacek postanawia zostać.
Przebywając na emigracji Jacek koncertuje mni. w USA, Kanadzie, Australii, RPA, Izraelu oraz w większości krajów Europy. Od 1982r. pracuje jako redaktor i dziennikarz (jest także członkiem Redakcji) w Radio Wolna Europa w Monachium gdzie ma własny program "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego", docierający także do Polski. Powstają też kolejno nowe zbiory poezji i albumy, takie jak: "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Zbroja", "Mój Zodiak", "Kosmopolak", "Dzieci Hioba" oraz "Głupi Jasio" z 1990r. - zbiór będący luźnymi komentarzami politycznymi do minionych wydarzeń.
Po powrocie do kraju w 1990 Kaczmarski wyrusza w trasę koncertową, na której towarzyszy mu Zbigniew Łapiński. Sale koncertowe wypełnione są po brzegi ludźmi pragnącymi usłuszeć i zobaczyć Barda "na żywo". Powstaje też płyta "Wojna Postu z Karnawałem", przygotowana wspólnie z Przemkiem i Zbyszkiem.
W 1994 roku wydane zostają dwie kolejne płyty "Sarmatia" - nagrana wraz ze Zbyszkiem, która promowana jest dużą trasą koncertową oraz zbiór kolęd i pastorałek - "Szukamy Stajenki". W tym samym roku na półki księgarń trafia debiutancka powieść autobiograficzna Jacka - "Autoportret z kanalią". W 1995 roku Kaczmarski nagrywa "Pochwałę Łotrostwa" - tym razem solo, po czym na stałę wyjeżdża do Australii.
Pobyt w Australii owocuje zupełnie nowymi, świeżymi tekstami, utrwalonymi na płycie "Między Nami" wydanej 1997 roku, a także "Dwie Skały" nagranej pod koniec grudnia 1999 roku. Jacek Kaczmarski pisze też kolejne powieści, które ukazują się w Polsce: "Plaża dla psów", "O aniołach innym razem" - z 1999 roku oraz najnowsza powieść "Napój Ananków" z 2000r.
Pomimo iż Kaczmarski mieszka i tworzy w Australii dosyć często "odwiedza" Polskę, dając liczne koncerty, na których wciąż nie brkuje słuchaczy - zarówno "weteranów" jego twórczości jak i coraz młodszych "fanów".
W roku 2001 Jacek Kaczmarski otrzymał Złotą Płytę za koncertowy album "Live". Nagrodę wręczono podczas Koncertu Galowego 37 SFP w Teatrze im. Julisza Słowackiego w Krakowie. Jako że druga częsć koncertu poświęcona była 25-letniej twórczości Jacka Kaczmarskiego, mogliśmy wysłachać jego utwory w wykonaniu Zbigniewa Łapińskiego(!), Czerwonego Tulipana, Jacka Kleyffa i innych.
Obecnie ukazała się najnowsza płyta Jacka Kaczmarskiego pod tytułem "Mimochodem".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 22 marca 1957

data śmierci: 10 kwietnia 2004

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

dwukrotnie żonaty: 1. Inka (rozwód), syn Kosma; 2. Eva Volny, córka Patrycja
W 1977 roku otrzymał I i II nagrodę na Festiwalu Piosenki Kabaretowej w Poznaniu, a następnie, w tym samym roku I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
W 1980 roku dostał nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
- 2000 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2004 r. - Nagroda Ministra Kultury (pośmiertnie);
- 2006 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niesamowity. Fakt, obecność jego profilu tutaj mnie zaskoczyła, nie mniej jednak muzykę tworzył genialną, pisał genialne teksty. Szkoda, że młode pokolenie nie wie nawet kim jest Kaczmarski, oczywiście nie mówię o wszystkich, w końcu ja sama stanowię jakiś wyjątek. Słowa nie oddają tego geniuszu, najtrafniej jest po...

więcej

Strasznie żałuje, że nie mogłem Pana obejrzeć na żywo. Dziękuje za całą twórczość i kłaniam się do samej ziemi.

Słuchałem i podziwiałem, słuchał i podziwiał będę...

Że 10 kwietnia pan Kaczmarski zmarł, a 16 lat później doszło do katastrofy Smoleńskiej.
Założę się że nawet 20 rocznicy śmierci pana Kaczmarskiego nie będzie bo Smoleńsk
będzie dominował w TV. I jaka jest sprawiedliwość na tym świecie?

Jakie były wasze ulubione piosenki tego artysty?
mi się osobiście podobają:

Nasza Klasa
Listy z Chicago
Zbroja
Obława
Mury


Mógłby któś powiedzieć o co chodzi tak naprawdę.
Piosenka mi się spodobała, ale nie mam zielonego pojęcia co przekazuje, do czego to są metafory, bo wątpie, żeby chodził dosłownie o kastracje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones