Jacek Kaczmarski

7,4
97 ocen gry aktorskiej
Urodził się 22 marca 1957r. w Warszawie. W 1980 r. ukończył wydział polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat '70, jednak teksty do wielu utworów powstawały dużo wcześniej ( "Wydarzenie w knajpie" napisał mając zaledwie 15 lat - inspiracją była rozmowa w pociągu ), zadebiutował na SFP w krakowie zdobywając w 1977r I nagrodę za utwór "Obława". Związany był też z "Kabaretem pod Egidą" Jana Pietrzaka, grupą Piosenkariat oraz Teatrem na Rozdrożu.
W 1979 roku wraz z Przemkiem Gintrowskim i Zbyszkiem Łapińskim przygotowują swój pierwszy program "Mury". Następny wspólny programy to "Raj" napisany w rok 1980 do trzech wierszy Zbigniewa Herberta. W tym czasie Jacek zdobywa II nagrodę na festiwalu w Opolu, za "Epitafium dla Wysockiego". Kolejne płyty powstają rok później. "Muzeum" - własna interpretacja znanych obrazów, głównie polskich malarzy oraz "Krzyk" z tytułowym utworem napisanym do obrazu Edwarda Muncha.
Pod koniec roku '81 Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski przebywają we Francji na wspólnej trasie koncertowej, tam też dowiadują sie o wprowadzeniu stanu wojennego - 13 grudnia. Zbyszek i Przemek wracają do kraju - Jacek postanawia zostać.
Przebywając na emigracji Jacek koncertuje mni. w USA, Kanadzie, Australii, RPA, Izraelu oraz w większości krajów Europy. Od 1982r. pracuje jako redaktor i dziennikarz (jest także członkiem Redakcji) w Radio Wolna Europa w Monachium gdzie ma własny program "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego", docierający także do Polski. Powstają też kolejno nowe zbiory poezji i albumy, takie jak: "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Zbroja", "Mój Zodiak", "Kosmopolak", "Dzieci Hioba" oraz "Głupi Jasio" z 1990r. - zbiór będący luźnymi komentarzami politycznymi do minionych wydarzeń.
Po powrocie do kraju w 1990 Kaczmarski wyrusza w trasę koncertową, na której towarzyszy mu Zbigniew Łapiński. Sale koncertowe wypełnione są po brzegi ludźmi pragnącymi usłuszeć i zobaczyć Barda "na żywo". Powstaje też płyta "Wojna Postu z Karnawałem", przygotowana wspólnie z Przemkiem i Zbyszkiem.
W 1994 roku wydane zostają dwie kolejne płyty "Sarmatia" - nagrana wraz ze Zbyszkiem, która promowana jest dużą trasą koncertową oraz zbiór kolęd i pastorałek - "Szukamy Stajenki". W tym samym roku na półki księgarń trafia debiutancka powieść autobiograficzna Jacka - "Autoportret z kanalią". W 1995 roku Kaczmarski nagrywa "Pochwałę Łotrostwa" - tym razem solo, po czym na stałę wyjeżdża do Australii.
Pobyt w Australii owocuje zupełnie nowymi, świeżymi tekstami, utrwalonymi na płycie "Między Nami" wydanej 1997 roku, a także "Dwie Skały" nagranej pod koniec grudnia 1999 roku. Jacek Kaczmarski pisze też kolejne powieści, które ukazują się w Polsce: "Plaża dla psów", "O aniołach innym razem" - z 1999 roku oraz najnowsza powieść "Napój Ananków" z 2000r.
Pomimo iż Kaczmarski mieszka i tworzy w Australii dosyć często "odwiedza" Polskę, dając liczne koncerty, na których wciąż nie brkuje słuchaczy - zarówno "weteranów" jego twórczości jak i coraz młodszych "fanów".
W roku 2001 Jacek Kaczmarski otrzymał Złotą Płytę za koncertowy album "Live". Nagrodę wręczono podczas Koncertu Galowego 37 SFP w Teatrze im. Julisza Słowackiego w Krakowie. Jako że druga częsć koncertu poświęcona była 25-letniej twórczości Jacka Kaczmarskiego, mogliśmy wysłachać jego utwory w wykonaniu Zbigniewa Łapińskiego(!), Czerwonego Tulipana, Jacka Kleyffa i innych.
Obecnie ukazała się najnowsza płyta Jacka Kaczmarskiego pod tytułem "Mimochodem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones