W latach 40. XX wieku Barbara Stanwyck była symbolem nowoczesnej Ameryki, modnej i przebojowej; triumfowała jako tancerka i aktorka. Choć grała niebezpieczne kobiety, każdy był przekonany o jej łagodności. Reżyserzy mawiali, że to najmniej kapryśna z gwiazd, w dodatku niewywołująca żadnych skandali.
Barbara Stanwyck w rzeczywistości nazywała się Ruby Catherine Stevens. Miała irlandzkie, szkockie i angielskie korzenie. Urodziła się 16 lipca 1907 roku jako najstarsza z pięciorga rodzeństwa.
Gdy miała dwa lata, jej mama zginęła w wypadku samochodowym. Owdowiały ojciec nie czuł się na siłach zająć się dziećmi, więc trafiły one najpierw do sierocińca, a potem do rodzin zastępczych. Przyszła aktorka aż 14 razy zmieniała opiekunów. Bywało i tak, że przychodziło jej żebrać. Czasem zamiast chleba, kupowała bilet do kina. Tam znajdowała rzeczywistość, o jakiej marzyła… Jako nastolatka pracowała w sklepie, była pomywaczką, gońcem, a w końcu tancerką w lokalu. Podziw wzbudzały jej długie nogi i zmysłowe usta. Pięknej dziewczyny nie zadowalały jednak brawa dla fordanserki.
W karierze pomógł jej kolega i późniejszy mąż, komik
Frank Fay. Debiutowała w sztuce "Pętla" (1926), po niej grała w "Burlesce", a następnie przyjęła pseudonim Barbara Stanwyck i zaistniała na dużym ekranie w "
The Locked Door", "
Ćmach nocnych", "
Illicit" i "
Cudotwórczyni".
Cztery razy była nominowana do Oscara: za rolę mściwej rozwódki w melodramacie "
Wzgardzona", piosenkarki związanej z przestępcą w komedii "
Ognista kula", morderczyni w "
Podwójnym ubezpieczeniu" i za chorą kobietę w dramacie "
Przepraszam, pomyłka".
Niewdzięczna rola tej złej przypadła jej jeszcze raz w komedii "
Lady Eve". Potem grała w dramacie "
Na krawędzi" z
Marilyn Monroe, w westernie "
Cattle Queen of Montana" u boku
Ronalda Reagana oraz w westernie "
Czterdzieści rewolwerów", gdzie dowodziła oddziałem uzbrojonych jeźdźców. Mimo wielu nominacji do Oscara, wymarzoną statuetkę dostała w 1981 roku, nie za żadną konkretną rolę, ale za całokształt twórczości.
Telewizja stwarzała leciwej już aktorce nowe możliwości. Za występ w programie rozrywkowym NBC "Barbara Stanwyck zaprasza" otrzymała nagrodę Emmy. Drugą taką samą przyznano jej za rolę w serialu "
The Big Valley". Oprócz tego miała gościnne występy w serialach "
Wagon Train", "
Aniołki Charliego", i "
Ptakach ciernistych krzewów" - trzeci z seriali przyniósł jej kolejną nagrodę Emmy (1983) i Złoty Glob (1984). Potem jeszcze przyjęła role w popularnej "
Dynastii" i "
Dynastii Colbych".
Była dwukrotnie zamężna. W związku z broadwayowskim komikiem
Frankiem Fayem adoptowała syna Diona Anthony'ego. Z drugim mężem, aktorem
Robertem Taylorem nie powiększyła rodziny. Dla dziennikarzy szukających sensacji nie była atrakcyjna, nigdy nie wywoływała skandali. W pracy nie pozwalała sobie na kaprysy i nie popadała w konflikty.
Zmarła na niewydolność serca w wieku 83 lat w 1990 roku.