Andriej Tarkowski

8,7
1 818 ocen pracy reżysera
dwukrotnie żonaty: 1. Irma Rausz (04.1957 - 06.1970, rozwód), syn Arsenij (ur. 30.09.1962); 2. Łarisa Jegorkina Kiziłowa (od 1970 do jego śmierci), syn Andriej (ur. 07.08.1970)
Tarkowski dorastał w rodzinie, w której wielką wagę przywiązywano do sztuki i kultury. Jego matka - Maria Iwanowna była korektorką, zaś ojciec - Arseniusz Aleksandrowicz - uznanym poetą i tłumaczem. Po rozwodzie rodziców Andriej wraz z siostrą Mariną pozostał przy matce, kontynuując naukę w Moskwie. Poza nauką również uczestniczył w zajęciach z muzyki i malarstwa. W 1951 roku zapisał się do Moskiewskiego Instytutu Języków Orientalnych, lecz ze względu na kłopoty zdrowotne zmuszony był przerwać naukę. W 1954 roku został przyjęty na prestiżową uczelnię - Instytut Kinematografii (VGIK) w Moskwie.
Tu największy wpływ na rozwój młodego geniusza miał Michaił Ilycz Romm, jego nauczyciel. Swój dyplomowy film Mały marzyciel nakręcił wraz z Andriejem Michałkowem-Konczałowskim.
Debiutancki film, Dziecko wojny, oparty na opowiadaniu Władimira Bogomołowa, został pokazany w Moskwie w kwietniu 1962 roku i w tym samym roku zdobył Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji.
Nie bez przyczyny Andriej Tarkowski pośmiertnie został nazwany "poetą ekranu".
W 1986 roku, w Paryżu zmarł Andriej Tarkowskij - reżyser filmowy, który jeszcze za życia został uznany za klasyka i legendę filmową. W ZSRR miał zakaz nagrywania filmów, przez co po nagraniu w 1982 roku filmu "Nostalgia" już nie mógł wrócić do domu. Na grobie Tarkowskiego na cmentarzu pod Paryżem napisano: "Człowiekowi, który zobaczył Anioła". Twórca "Solarisa", "Andrieja Rubliowa", "Stalkiera" oraz innych wybitnych filmów wiele razy powtarzał, że to Bóg pomaga mu w twórczości. Ale w czasach radzieckich nawet najwyższa siła nie uchroniła reżysera od szczucia, które zaaranżowali urzędnicy Goskino (Kino Państwowe).
Ciężko uwierzyć, ale wówczas filmy Tarkowskiego (którymi zachwycali się Bergman i Fellini) nawet nie mogły kandydować do uzyskania licznych nagród filmowych ufundowanych przez rząd ZSRR. Wszystkie prośby Tarkowskiego zostały zignorowane przez Goskino, co doprowadziło do wyjazdu reżysera do Włoch, gdzie pracował będąc na kontrakcie nad filmem "Nostalgia". Ponieważ nie miał możliwości nagrywać filmów w Rosji tworzył swoją ojczyznę na tle włoskich krajobrazów. Znajomi Tarkowskiego twierdzą, że to rozłąka z ojczyzną i synem Anriejem spowodowała śmiertelną chorobę. Syn reżysera dostał zgodę na wyjazd (już do chorego ojca) dopiero po pisemnej interwencji prezydenta Francji Francois Mitterranda, który osobiście napisał do Michaiła Gorbacziowa. Kiedy Tarkowskij pracował przy "Nostalgii" mawiał, że bohater filmu będzie tęsknił za ojczyzną siedząc w ciemnym pokoiku, przypominającym szpitalną salę. Wielki rosyjski reżyser zmarł na raka w 1986 roku w klinice niedaleko Paryża. Ostatnią jego przystanią stał się cmentarz rosyjski na przedmieściach Paryża - St-Genevieve de Bois.

Ile lat miał Andriej Tarkowski?

Odszedł od nas w wieku 54 lat.

Kiedy urodził się Andriej Tarkowski?

Urodził się 4 kwietnia 1932.

Ile wzrostu miał Andriej Tarkowski?

Miał 171 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Andriej Tarkowski?

Zawrażje, Rosja, ZSRR

W ilu filmach zagrał Andriej Tarkowski?

Zagrał w 4 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

Czy Andriej Tarkowski dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Andriej Tarkowski zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 15 nagród oraz 14 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.