Timur Bekmambetov potępia rosyjską inwazję. Szykuje dokument o cyfrowej stronie wojny

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Timur+Bekmambetov+pot%C4%99pia+rosyjsk%C4%85+inwazj%C4%99.+Szykuje+dokument+o+cyfrowej+stronie+wojny-145789
Timur Bekmambetov potępia rosyjską inwazję. Szykuje dokument o cyfrowej stronie wojny
źródło: Getty Images
autor: Stefania D'Alessandro
Timur Bekmambetov potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Reżyser kazachsko-rosyjskiego pochodzenia, twórca takich filmów jak m.in. "Straż nocna" (2004) i "Wanted - Ścigani" (2008) oraz propagator technologii Screenlife, jaką wdrożył przy produkcji filmów "Koniec przyjaźni" i "Searching", nazwał wydarzenia w Ukrainie tragedią. Bekmambetov pracuje nad projektem analizującym cyfrową stronę konfliktu.

Timur Bekmambetov przeciwko rosyjskiej inwazji



Bekmambetov urodził się w Kazachstanie i wielokrotnie spędzał lato w Ukrainie. Reżyser nazwał sytuację w Ukrainie "monumentalną katastrofą". To świat, w którym żyliśmy, i pęka mi serce, kiedy widzę, jak rozpadł się z dnia na dzień, skomentował twórca.

GettyImages-919278648.jpg Getty Images © Pascal Le Segretain


Zapytany o to, jak ocenia reakcję międzynarodowego środowiska filmowego na inwazję - w tym wykluczenie rosyjskich filmów z programów niektórych festiwali - Bekmambetov powiedział, że jest ona "emocjonalna, szczera i rozsądna". Możliwe, że w ogóle nie jest to dobry czas na festiwale. Kiedy krew jest przelewana w Ukrainie, europejska krwawa czerwień festiwalowych dywanów nabiera złowieszczego znaczenia, dodał.

Bekmambetov opowie o cyfrowej stronie wojny w Ukrainie



Bekmambetov zdradził, że pracuje właśnie nad dokumentalnym projektem "DWW1", który pokaże cyfrową stronę konfliktu w Ukrainie. Jedną z inspiracji jest jego debiut z 1994 roku, "Peshavar Waltz" (znany też w zdubbingowanej wersji "Escape from Afghanistan"), który opowiadał o wejściu radzieckich wojsk do Afganistanu.

Widzę tam mnóstwo paraleli z tym, co dzieje się obecnie. Nie tylko w kwestii samej kampanii wojskowej, ale też tego, w jaki sposób rząd okłamuje społeczeństwo w temacie wojny, powiedział reżyser. Dostrzegam tylko jedną różnicę: tym razem jest więcej rannych, bo ludzie walczą nie tylko na lądzie, ale i w przestrzeni wirtualnej. Walka toczy się na ekranach naszych urządzeń, które czynią z nas nierzadko bezwolnych uczestników. Rany pojawiają się więc tam, gdzie nie dotrą rakiety i pociski.

Zbierzemy dowody na to, jak cyfrowa przestrzeń stała się nie tylko bezcennym narzędziem monitorowania frontu, ale też aparatem do rozpowszechniania fałszywych i wprowadzających w błąd materiałów, wyjaśnił Bekmambetov. Bezprecedensowa wojna w mediach społecznościowych prowokuje ważne pytania. Jak radzić sobie z polaryzacją, przemocą, mową nienawiści, dezinformacją i propagandą? Jak zapewnić dostęp do zweryfikowanych i wiarygodnych informacji?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones