Film "Toni Erdmann" Maren Ade zdobył Nagrodę Filmową Parlamentu Europejskiego LUX 2016. Laureata ogłosił w środę, 23 listopada, przewodniczący Parlamentu Martin Schulz podczas ceremonii wręczenia Nagrody w Strasburgu. Bohaterem tej niemiecko-austriacko-rumuńskiej koprodukcji jest Winfred, rozwiedziony emerytowany nauczyciel gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący obrót. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.
Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Nagroda ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Dystrybucja, ograniczona przez bariery językowe, jest "piętą achillesową" kina europejskiego. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych barier. Nagroda Filmowa LUX pomaga filmom europejskim trafić do szerszego grona widzów, wspierając proces tworzenia napisów oraz dystrybucji. Przez Nagrodę Filmową LUX Parlament Europejski wspiera różnorodność kulturową, jednocześnie budując porozumienie między mieszkańcami Europy. Nagroda przyznawana jest na podstawie głosów posłów do Parlamentu Europejskiego, jednak warto wspomnieć, że każdy Europejczyk może oddać swój głos na najlepszy film na stronie internetowej
http://www.luxprize.eu/. Parlament Europejski finansuje audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących i wspiera promocję międzynarodową zwycięskiego filmu. Parlament pokrywa też koszty opatrzenia wszystkich trzech finałowych filmów napisami we wszystkich 24 językach urzędowych UE.
W tym roku w finałowej trójce filmów nominowanych do nagrody znalazły się także:
"Nazywam się Cukinia", reż.
Claude Barras (Szwajcaria, Francja)
Cukinia to dzielny mały chłopiec. Odkąd stracił mamę jest przekonany, że jest sam na świecie. To się zmieni, gdy w domu dziecka zaprzyjaźni się z Simonem, Ahmedem, Jujube, Alice i Béatrice. A także Camille… Każde z nich ma swoją historię, równie trudną jak oni sami są wrażliwi. Ale gdy masz prawie 10 lat, jeszcze wiele jest do odkrycia – jak to jest być zakochanym, mieć paczkę przyjaciół, a nawet być szczęśliwym.
"Z otwartymi oczami", reż.
Leyla Bouzid (Francja, Tunezja, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Tunis, lato 2010 r., na kilka miesięcy przed rewolucją. 18-letnia Farah zdaje maturę, rodzina widzi w niej przyszłego lekarza, lecz dziewczyna ma inny pomysł na siebie. Wbrew woli matki śpiewa w ambitnym zespole rockowym, żyje pełnią życia, odkrywa miłość i miasto nocą. Gdy z zespołem zaczyna występować w stołecznych kawiarniach, do matki prędko docierają informacje o "bezwstydnym" zachowaniu córki w miejscach zastrzeżonych dla mężczyzn. Próbuje powstrzymać córkę, ale na próżno. Farah buntuje się poprzez muzykę, wyrażając nadzieje wszystkich młodych ludzi.
Wręczenie Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX zapoczątkowało
Dni Nagrody LUX. Są oneorganizowane we wszystkich 28 państwach członkowskich UE. W ramach imprezy wyświetlane są filmy nominowane do Nagrody LUX. Kopie filmów są opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy Europejczycy mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. Warszawski przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016 odbędzie się w tym roku
25-27 listopada w kinie
Muranów. Na pokazy zaprasza Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.
25 listopada, przed projekcją filmu
"Nazywam się Cukinia", odbędzie się debata
"Europejskie koprodukcje filmowe – jakie projekty Polska wspiera i powinna wspierać?". Dyskusja będzie transmitowana na żywo w internecie: na stronie internetowej Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce:
http://www.europarl.pl/ i na Facebooku:
https://facebook.com/epwarszawa/.
Więcej o Nagrodzie Filmowej LUX Parlamentu Europejskiego:
http://www.luxprize.eu/