ANDRZEJ PĄGOWSKI: dokąd zmierza polski plakat?

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/ANDRZEJ+P%C4%84GOWSKI%3A+dok%C4%85d+zmierza+polski+plakat-148087
ANDRZEJ PĄGOWSKI: dokąd zmierza polski plakat?
autor: Jacek Borowski
Artysta-legenda. Jeden z mistrzów kultowej polskiej szkoły plakatu. Autor niezapomnianych grafik promujących filmy m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Stanisława Barei. Gościem podcastu "Musimy porozmawiać o kinie" jest Andrzej Pągowski! W jakiej kondycji znajduje się obecnie polski plakat?  Jak wygląda współczesna cenzura? Dlaczego Pągowski nie zazdrości młodym plakacistom i jak wspomina swój aktorski debiut w "Magnezji"? Odpowiedzi szukajcie w rozmowie Łukasza Muszyńskiego.

Andrzej Pągowski w podcaście "Musimy porozmawiać o kinie"



Podcast możecie obejrzeć:



Albo odsłuchać:



Andrzej Pągowski: legenda sztuki plakatu



Andrzej Pągowski - rocznik 1953, absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.     

W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.   

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA. (za: https://pagowski.pl)

20 października w przestrzeni wystawienniczej Artinfo w Warszawie będziecie mieli okazję ujrzeć nową odsłonę twórczości Andrzeja Pągowskiego. Wieloletni dorobek odrodzi się w nowej formie dzięki ekspozycji "Pągowski Od Nowa".   

Na wystawie – obok prac malarskich na płótnie i prac graficznych powstałych w standardzie druku digigraphie - zaprezentowane zostaną po raz pierwszy rzeźby w brązie, stworzone na podstawie ikonicznych projektów  artysty jak "Papierosy są do dupy", "Apetyt na czereśnie" (plakat do spektaklu z piosenkami Agnieszki Osieckiej), niezwykle rozpoznawalne plakaty do filmów "Miś" oraz "Konopielka".        

Andrzej Pągowski i Łukasz Muszyński


Poniżej znajdziecie kilka poprzednich odcinków podcastu "Musimy porozmawiać o kinie":
1. Plakiat: następna szkoła polskiego plakatu
2) "Johnny": Dawid Ogrodnik o pracy nad rolą księdza Kaczkowskiego
3) "Broad Peak": Leszek Dawid i Ireneusz Czop ujawniają, jak powstawał film o Macieju Berbece
4) "Kontrola" powraca! Autorka serialu Natasza Parzymies zdradza nam swoje plany na przyszłość
5) WENECJA 2021: Jan P. Matuszyński o filmie "Żeby nie było śladów"
6) Jak powstały kostiumy do filmu "Zielony Rycerz. Green Knight"?
7)  Mitja Okorn o pracy z Willem Smithem i filmie "Wszyscy moi przyjaciele nie żyją"