Jubileuszowa edycja MMF Hommage à Kieślowski przybierze w tym roku w Sokołowsku wyjątkową formę – festiwal odbywać się będzie przez niemalże całe wakacje. Przez osiem wakacyjnych weekendów od 27 czerwca do 28 sierpnia wielbiciele kina świętować będą 80. urodziny
Krzysztofa Kieślowskiego oraz trzydziestolecie premiery "
Podwójnego życia Weroniki".
Wielbiciele kina i twórczości
Krzysztofa Kieślowskiego zobaczą najważniejsze pozycje filmowe z bogatego dorobku filmowego patrona festiwalu, ale ważnym elementem jego jubileuszowej odsłony będą także FILMOWE KONTEKSTY I INSPIRACJE – czyli dzieła, które tematycznie i ideowo wchodzą w dialog z twórczością polskiego mistrza. W programie festiwalu również wybór UKOCHANYCH FILMÓW KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO oraz pokazy w ramach sekcji UCZNIOWIE KIEŚLOWSKIEGO. Projekcje uzupełnią spotkania z gośćmi – współpracownikami reżysera oraz twórcami zainspirowanymi jego filmami. Festiwalowym weekendom towarzyszyć będą recitale i spektakle, które organizatorzy będą wkrótce ogłaszać.
Festiwal rozpocznie się w dniu urodzin
Krzysztofa Kieślowskiego, 27 czerwca (niedziela) w historycznym kinoteatrze Zdrowie w Sokołowsku. Przez cały dzień odbywać się będą projekcje filmów poświęconych osobie i twórczości reżysera. Uroczysty festiwalowy dzień zakończy recital
Zbigniewa Zamachowskiego.
Program kolejnych projekcji został ułożony w taki sposób, aby krótkie metraże wchodziły w twórczy dialog z pełnymi metrażami. Tak, aby móc pokazać ciągłość pewnych tematów i myśli w dorobku Kieślowskiego. Na dużym ekranie zostaną pokazane między innymi filmy: "
Przypadek", "
Amator", "
Podwójne życie Weroniki", "
Spokój", "
Krótki film o miłości", "
Bez końca", "
Trzy kolory. Biały" oraz "
Trzy kolory. Niebieski".
W sekcji "Ukochane filmy Krzysztofa Kieślowskiego" zostaną pokazane "
La strada" Felliniego, "
Muzykanci" Karabasza, "
Intymne oświetlenie" Passera oraz "
Pieskie życie" Chaplina. Wybór filmów nie jest przypadkowy, czego dowodem jest chociażby połączona projekcja filmu Chaplina z "
Trzy kolory. Biały". Wielu krytyków zwracało uwagę na liczne podobieństwa między postacią Karola Karola (
Zbigniew Zamachowski) i amerykańskim królem slapstickowej komedii. Edukacja filmowa za sprawą klasyki to bardzo ważna część festiwalu. Każdy film zostanie poprzedzony wstępem prelegentów.
Rok 2021 to nie tylko jubileusz 80-lecia urodzin Kieślowskiego, 25-lecia jego śmierci, ale także 30-lecie "
Podwójnego życia Weroniki". Z tej okazji organizatorzy pokażą nie tylko nagrodzony w Cannes film polskiego mistrza, ale dwa tytuły z bardzo różnych stron świata, które nawiązują do genialnego dzieła Kieślowskiego – "
List miłosny" (Love Letter, Japonia, 1995) w reżyserii Shunji Iwai oraz debiut fabularny nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino, "
O jednego więcej" (L’ uomo in piu’, Włochy, 2001). Festiwal zaprosi również na wyjątkową projekcję kultowej "
Amelii" (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001) Jean Pierre’a Jeuneta, którą wielu badaczy ochrzciło mianem filmowej spadkobierczyni "Weroniki" Kieślowskiego. Film Jeuneta świętuje w tym roku swoje 20-lecie.
-
Wybrane tytuły wchodzą ze sobą w świadomy dialog. Nie tylko zestawiamy ze sobą filmy Kieślowskiego, np. "Refren" z "Bez końca", "Tramwaj" z "Krótkim filmem o miłości" czy "Gadające głowy" i "Przypadek". Chcemy się przyjrzeć szerszym kontekstom interpretacyjnym. Ważny dla twórczości Kieślowskiego temat kary śmierci i zbrodni powróci w nagrodzonym na zeszłorocznym Berlinale, irańskim filmie "Zło nie istnieje" (Sheytan vojud nadarad, 2020) Mohammada Rasoulofa. Ważną dyskusję na temat nierówności społecznych, wolności i emigracji, które stanowią podstawę tematyczno-filozoficzną "Białego" (Trois Colours. Blanche, 1993), pragniemy wzmocnić projekcjami takich tytułów jak "Nędznicy" (Les Misérables, Francja, 2019) Ladj Ly oraz "Po tamtej stronie" (Toivon tuolla puolen, Finlandia/Niemcy, 2017) Akiego Kaurismäkiego". – podkreśla filmoznawczyni Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
W progranie nie zabraknie również filmów debiutujących twórców i twórczyń, wśród nich m.in.
Kalina Alabrudzińska ("Nic nie ginie", Polska 2019) oraz
Mauro Mancini ("Pod tym samym niebem" [Non odiare], Włochy 2020). W ramach debiutującej na tegorocznej edycji sekcji "Uczniowie Kieślowskiego" organizatorzy pragną przyjrzeć się prężnie rozwijającej się twórczości
Iwony Siekierzyńskiej, której ostatni film –"
Amatorzy", 2020 – został pokazany w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Istotnym elementem programu będzie prezentacja twórczości katalońskiej reżyserki
Judith Colell, uznawanej za jeden z bardziej wyrazistych głosów w nowym hiszpańskim kinie. W Sokołowsku zaplanowano pokazy z jej specjalnym udziałem "53 dni zimy", które stworzyła pod wpływem twórczości Kieślowskiego oraz "Elisy K.". Spotkanie z reżyserką odbędzie się 24 lipca.
Pokazy filmów, imprezy towarzyszące oraz spotkania z gośćmi będą organizowane w plenerze i w sali kinowej. W piątki odbywać się będą tylko bezpłatne pokazy plenerowe w sokołowskim parku przy Sanatorium dr. Brehmera. W razie deszczu projekcje plenerowe zostaną przeniesione do sali kinowej.