PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=816982}

To my

Us
6,4 58 411
ocen
6,4 10 1 58411
7,1 48
ocen krytyków
To my
powrót do forum filmu To my

Znany, powtarzalny do bólu i dla miłośników...
Tak się zastanawiam czy te podkreślenia muzyczne w trailerze nie oznaczają braku suspensu i znaną z wcześniejszego filmu powtarzalność i nudę.

nawieczor

Chwila, że co? Dla mnie „Uciekaj” był bardzo odświeżającą i oryginalną produkcją. Przynajmniej nie miałam przyjemności spotkać się z taką wcześniej.

ocenił(a) film na 7
My_Life_My_Film

"Uciekaj" jest to jeden z lepszych horrorów ostatnich lat. I coś czuję, że "Us" będzie tak samo wyśmienite.

Corderosa

Mam dokładnie takie same odczucia.

My_Life_My_Film

Spokojnie, dziewczyny. mamy tu do czynienia z opinią Prawdziwego-Znawcy-Który-Wszystko-Widział. Dlatego nawet tak powszechnie uznany film wzbudza w nim jedynie ziew. Potrafi przecież wszystko przewidzieć, wszystko zna i nic go nie zadziwia. Nawet jeśli nie potrafi wymienić filmów-źródeł wobec których Uciekaj jest wtórny i przewidywalny, to tylko z powodu ich nadmiaru. Zamiast próbować go przekonać, skłońmy głowę w pełnej podziwu zadumie nad miałkością powszechnych gustów i Niezwykłą-Intelektualną-Supremacją Mistrza nawieczor. Wykrzesajmy też z serca odrobinę współczucia dla kogoś, kogo żadne zaskoczenie i zadziwienie już nie czeka.

Woooo

Z jednej strony wydaje się, że sensem jest dyskusja o filmach, a nie gustach, a zwłaszcza opiniach o filmach. Film nie jest zły, jest nawet dobry. Ale zastanówmy się: odizolowane małe społeczności na prowincji. Sielskość, raj, aż za pięknie. Twin Peaks? Żony że Stepford? Literatura gotycka? Siostry Bronte? Frankenstein Mary Shelley? Dalej eksperymenty, kradzież tożsamości, szaleni naukowcy, spisek, hipnoza, atmosfera niepokoju, zagrożenia, paranoi, toż to przecież kalka na kalce. Humor przemieszany z makabrą. Jedyna względna nowość odwrócony rasizm, czarne to nowe białe... Sprawnie, ładnie podane, ale jeden wielki cytat, mam wrażenie hołd nurtom kina Hammera, Gotykowi, latom 60. Więc jak ktoś mówi, nieoryginalne, wtórne, ma pełne prawo, bo nie da się zaprzeczyć, niczego nowego w Uciekaj nie ma, podobnie jak w Dziedzictwie. Hereditary, czy Przebudzeniu dusz. Tyle, że ich przytłaczająca wtórność nie razi, ze względu na sprawność realizacji, aktorstwo, kompozycję. Te filmy są tak bardzo nowe, że aż stare. Nowatorskie we wtórności. I wszystko sprowadza się do tezy inżyniera Mąmonia, jeśli lubimy co już znamy, reminiscencje, to będziemy zadowoleni po zachwyceni. A jeśli nie, to będziemy znudzeni. Dlatego dyskutujmy o filmach, a nie o opiniach i gustach. Tendencja w której dyskusja o gustach oraz recenzowanie gustów, a dalej recenzji gustów, sprowadza na manowce.

ocenił(a) film na 9
ciekawe25

Obawiam się, że puzzle są już znane od dawna i raczej koła nikt nie wymyśli. Może jest jakiś mikro procent twórców, którzy jeszcze potrafią dodać coś, czego jeszcze nie było, ale wtórność już nie jest negatywnym zjawiskiem, o ile wie się, jak te puzzle pięknie poukładać. A elementów jest tyle, że kombinacji może być bez liku. I w przypadku "Uciekaj": obrazek wyszedł pierwsza klasa.

Woooo

Uciekaj to "powszechnie uznany film"?
Nie słyszałaś o kontrowersjach zarzutach o wtórność i rasizm?
No tak przecież jesteś prawdziwym znawcą, który wszystko widział i wie.
Pod filmem "uciekaj" jest ogromna dyskusja na temat jego wtórności.
https://www.filmweb.pl/film/Uciekaj-2017-750704/discussion/Nominacja+do+Oscara,2 970492

nawieczor

Mi jakoś "uciekaj" nie smakował... znaczy się nie podobał, ale spaghetti to lubię :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones