PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709354}
6,7 5 745
ocen
6,7 10 1 5745
6,9 12
ocen krytyków
Timbuktu
powrót do forum filmu Timbuktu

Skomplikowany film do oceny. Z jednej strony poezja obrazów, unikalny i egzotyczny klimat, artystyczny charakter wielu scen a z drugiej strony nużąca momentami narracja, pasywne aktorstwo czy uproszczenia scenariusza.

Są w filmie sceny zbudowane tak artystycznie, że aż wstrząsają - np. prozaiczna w pewnym sensie scena zabicia krowy czy piękne, sielankowe sceny wieczorów w namiocie na pustyni. Są sceny cenne ale już nie wybitne (kamieniowanie czy bójka z rybakiem) Ale są także sceny "uzupełniające" - pozornie wartościowe ale płaskie. Mam nawet wrażenie, że częściowo robione pod publiczkę np. gra w piłkę (bez piłki) na boisku mnie nie przekonała - pomysł cenny ale realizacja gorsza.

Jedną z cenniejszych wartości filmu jest pokazanie konfliktu interpretacji Koranu przez zwykłych ludzi i zaślepionych fanatyków (rękawiczki kobiety sprzedającej ryby, ocena mężczyzny starającego się o rękę kobiety) Ciekawe są także motywy i racje przekazywane podczas takich scen jak przesłuchanie i rozprawa a już szczególnie dyskusje lokalnego imama ze starszyzną dżihadystów.

Mam wrażenie, że ocenę filmu na plus zaburzają szczególnie piękne ujęcia krajobrazów i przejmująca muzyka. Po seansie to one szczególnie zostają w pamięci kosztem fabuły, scen czy logiki scenariusza.

Timbuktu ma w sobie filmową magię i jest to film stanowczo wartościowy ale w "piątce" nominowanych do nie angielskojęzycznych Oskarów najsłabszy.

ocenił(a) film na 6
Gregory_deVar

Prawie zgoda, bo moim zdaniem Ida jednak trochę słabsza.

ocenił(a) film na 7
Gregory_deVar

Przepiękne zdjęcia, cudownie malowane obrazy, kolory, magia jeśli chodzi o walory estetyczne. Jednak zgadzam się, że sama akcja nie powala. I nie chodzi tu o to, że oczekiwałam jakiegoś pośpiechu, ale czasami było to wszystko zbyt rozwlekłe.

majkalipcowa

Wydaje mi się że to celowy zabieg, bo widzimy jak powoli, nieśpiesznie dochodzi do rozkładu życia zwykłych ludzi. Nie ma tutaj rewolucji, bomb i masowych egzekucji. Jest mozolnie wprowadzane prawo szariatu, które krok po kroku obezwładnia życie mieszkanów...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones