PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98073}
4,7 277
ocen
4,7 10 1 277
4,3 3
oceny krytyków
Sweet Sweetback's Baadasssss Song
powrót do forum filmu Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Kontrowersyjny, niskobudżetowy, zyskał ogromną popularność wśród czarnoskórej widowni. Mimo, że nie oglądałem (mam zamiar!), to jednak chylę czoła - bo dzięki niemu powstały wspaniałe, późniejsze filmy typu 'Superfly', 'Shaft', oraz wiele innych filmów dla Czarnych, będących (filmy) często konwersją klasyków kina dla nas popularnego ('Blacula', 'Blackenstein', 'Dr. Black and Mr. Hyde', 'Shaft' to konwersja 'Dirty Harry'ego', poza tym jeszcze 'Black Godfather', oraz filmy 'Blaxploitation Kung fu' typu 'Black Belt Jones', 'Black Ninja', 'Black Samurai', 'Soul Brothers of kung fu', oraz wiele, wiele innych). Blaxploitation rządzi!!!

Bruce_Lee

Troszkę tutaj nabałaganiłeś..
Shaft nie mógł powstać na kanwie Sweetbacka ponieważ oba filmy były kręcone w podobnym czasie. Sweetback "zapoczątkował" falę blaxploitation tylko dlatego, ze miał swoją premierę zaledwie kilka miesięcy przed Shaftem. W przeciwnym razie to Shaft nosiłby koronę "czarnego kina". Shaft natomiast z Brudnym Harrym też nie za wiele ma wspólnego, gdyż to Shaft powstał pierwszy.. A i metody działania obu gliniarzy zupełnie się różnią.
Co do Jima Kelly'ego i jego Black Belt Jones czy Black Samurai, swoją genezę zawdzięczają bardziej Wejściu Smoka niż Sweetbackowi, w którym to Kelly zagrał i zyskał swą sławę ;)

core

Heh i tu masz rację :P
Ja swoje poglądy opieram na własnym doświadczeniu filmów Blaxploitation oraz paru opisach :P
Do tej pory nie było znawcy, więc nikt mnie nie mógł poprawić :)
Cieszę się, że ktoś jeszcze interesuje się tym, niestety, mało znanym gatunkiem.
Pozdrawiam!

Bruce_Lee

Ale niestety ja tez nie jestem znawcą. I wiem o co ci chodzilo z tymi porownaniami do Brudnego Harry'ego itd, wiec przepraszam, ze tak 'krytycznie' zabrzmiał moj komentarz.
Dziekuje za odpowiedź w sprawie Superfly'a, widziałem twoją stronkę juz jakis czas temu i wiem, że krecą cie takie klimaty:)
Szkoda, ze ciezko w naszym kraju o dostep do tego typu filmow.. Strasznie chciałbym obejrzeć Trouble Mana, ale nigdzie nie mogę go znaleźć. Widziałem zwiastun i wydaje mi się takim bardzo 'surowym' przykładem blaxploitation, czyli strzelać i naparzać, bo z tego co zauważyłem, np. Parksowie w swoich filmach wyraźnie dążyli do hollywoodzkich standardów kina akcji. Moze wlasnie dlatego Shaft odniosl taki sukces równiez poza spolecznością afroamerykanów (hehe tak mnie korci, zeby napisać "czarnych" ile razy cos o nich wspominam..).
Pozdrawiam!

Bruce_Lee

witam fanow blaxploitation:)
poszukuje info na temat tego nurtu w zwiazku z checia napisania pracy mgr
mam prosbe o kontakt mejlowy na enkidu81@op.pl
pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones