PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645355}

Sobowtór

The Double
6,4 8 602
oceny
6,4 10 1 8602
6,1 10
ocen krytyków
Sobowtór
powrót do forum filmu Sobowtór

Niesamowity film

ocenił(a) film na 10

Jednak, żeby go w pełni docenić trzeba mieć dość mocne doświadczenia z pewnymi zaburzeniami psychicznymi (chociażby tymi, które były ukazane w filmie, ale nie tylko). Dla ludzi, którzy nigdy nie mieli do czynienia z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi film może być nudny, nijaki, niezrozumiały czy też komediowy/groteskowy jak jest w gatunku napisane. Zależnie od doświadczeń życiowych swoich i bliskich każdy ten film inaczej odbierze.

ocenił(a) film na 10
Hustla

W pełni się zgadzam :)

Hustla

Co ma piernik do wiatraka? Sugerujesz, że obraz surrealistyczny zrozumieją tylko osoby cierpiące na zaburzenia umysłowe?

ocenił(a) film na 10
perun_6

Ano ma, bo to wcale nie jest obraz surrealistyczny. Wszystko co w nim jest zawarte można wytłumaczyć terminami medycznymi. Bohater cierpiał na kilka chorób/zaburzeń (chociażby fobia społeczna, paranoja i schizofrenia, ale podejrzewam także depresję oraz zaburzenia lękowe). Nie bez powodu w gatunku jest wpisany "dramat". Dla kogoś codzienne życie, dla Ciebie "surrealizm". Jak napisałem, każdy ten film inaczej odbierze, w zależności od doświadczeń życiowych.

ocenił(a) film na 10
perun_6

A jeśli mi nie wierzysz, że to film o chorobach psychicznych to poczytaj sobie o nim na necie, chociażby tutaj: http://movies.stackexchange.com/questions/23726/who-is-james-in-the-double-2013

Hustla

Na tym forum, które przywołujesz jest istne pomieszanie z poplątaniem. Różne choroby psychiczne dają różne objawy. Na podstawie filmu nie można stwierdzić na co cierpiał bohater. Właściwie można by go (film) tłumaczyć różnie przyjmując kolejno różne wersje. Osobowość mnoga nie ma nic wspólnego ze schizofrenią (to do tego co tam piszą) jednak diagnozę może postawić tylko lekarz na podstawie m.in. rozmowy z danym człowiekiem, a jak coś tu stwierdzić jak nie wiesz co jest obiektywne, a co subiektywne. Dlatego tak jak piszesz dla każdego będzie to co innego względem jego doświadczeń i wrażliwości, a skoro autor nie daje jasnej odpowiedzi to zrozumienie filmu jako surrealistyczny czy symboliczny jest nie mniej trafne, bo chyba ta wielorakość interpretacji była właśnie intencją.

ocenił(a) film na 10
banta

Nie zgadzam się zupełnie co do zdania "na podstawie filmu nie można stwierdzić na co cierpiał bohater". To tak jakby powiedzieć, że na podstawie filmu Siedem nie można stwierdzić, że człowiek, który w nim zabijał był seryjnym mordercą czy psychopatą. Na podstawie zachowań bohatera można stwierdzić na co cierpiał. Nie do wszystkiego można być pewien (dlatego napisałem wcześniej, że niektóre zaburzenia jedynie "podejrzewam"), ale do pewnych można. Jeśli ma się podstawową wiedzę psychologiczną to od razu rzuci się w oczy, że bohater cierpiał na fobię społeczną (niestety polski termin nie oddaje tego zaburzenia tak dobrze jak angielski - social anxiety) czy paranoję. Jednak jak też wcześniej pisałem nie każdy ma taką wiedzę, nie każdy też zetknął się (czy to osobiście czy w innych ludziach) z zaburzeniami psychicznymi i wtedy ten film będzie dla niego surrealistyczny. To nie znaczy wcale, że to jakiś "gorszy" odbiór filmu, broń Boże. Cieszy mnie po prostu, że tematy zaburzeń, które są coraz częściej widziane w społeczeństwie są poruszane w filmach. A ten robi to naprawdę dobrze.

ocenił(a) film na 4
Hustla

Klimat wbija w fotel, ale wszystko niszczy Jesse Eisenberg. Przecież on nie potrafi grać... strasznie irytujący.

ocenił(a) film na 10
McCoval

Nie było tak źle IMO :)

ocenił(a) film na 4
Hustla

Może to tylko moje subiektywne odczucie, ale główny bohater powinien być nieco "dojrzalszy", aniżeli taki chłystek jak Jesse. Obejrzałem ten film z ciekawości... co takiego wymyślił "Maurice Moss"... Niestety się zawiodłem.

ocenił(a) film na 10
McCoval

A mi właśnie idealnie pasował do takiego niezręcznego, zagubionego i anty-socjalnego kolesia. Gra aktorska z jego strony mogłaby być lepsza, ale nie była zła według mnie.

ocenił(a) film na 8
Hustla

Nie zgadzam się. Dla mnie to absolutnie nie jest film o chorobach psychicznych - te wszystkie przekształcenia świata to w tym przypadku metafora, tak samo jak sam sobowtór, pojedynek z nim, nawet ostateczne samobójstwo. To wszystko symbole, których nie można raczej odbierać realistycznie, tak jak całego tego świata i tak jak nie odbiera się "płonącej żyrafy" Dalego jako obrazu o schizofrenii. Oczywiście bohater w ramach swojej charakterystyki ma jakieś problemy społeczne typu nieśmiałość, fobia społeczna, nadwrażliwość. Ale to jest film o tym jak wrażliwa, lękliwa jednostka uczy się walczyć o siebie.

ocenił(a) film na 10
Ursiss

Kwestia interpretacji :) To jest piękne w takich filmach, że każdy może je inaczej odbierać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones