PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807159}
6,3 10 790
ocen
6,3 10 1 10790
5,9 36
ocen krytyków
Słodki koniec dnia
powrót do forum filmu Słodki koniec dnia

Film chciał być krytyką strachliwego podejścia do uchodźców, ale chyba przez przypadek stał się czymś innym. Ja tu dostrzegłem obraz współczesnej lewicy, której propozycją na radzenie sobie z problemem terroryzmu jest...przyzwyczajenie się do niego. Jak do powodzi, tsunami czy wybuchów wulkanów: przykro nam z powodu ofiar, ale w sumie nie możemy nic z tym zrobić, a po pewnym czasie nawet zachwycamy się pięknymi ujęciami wypływającej lawy albo potęgi huraganu.

Być może film pokazał dlaczego tak wiele osób odwraca się od tej narracji i kieruje się w prawą stronę. Bo ludzie nie chcą żyć w przekonaniu, że terroryzm jest jak tsunami. Chcą wierzyć, że można z nim walczyć, że można zrobić coś więcej niż żyć od zamachu do zamachu udając smutek przez parę dni po każdym z nich.

Postać głównej bohaterki uosabia irracjonalne podejście do tematu imigracji. Cały film tak naprawdę sprowadza się do jej przemowy w ratuszu. Tutaj twórcy przelali swoje poglądy na papier scenariusza i włożyli je w usta swojej postaci. Sama postać ma pewnie podobne poglądy więc nie było to problemem. Razem krytykują weryfikację uchodźców, którzy przybywają do Europy, wydają się być zmęczeni użalaniem się i smutkiem z powodu zamachów. Priorytetem jest dla nich przyjmowanie imigrantów, a bezpieczeństwo mieszkańców Europy staje się zbędne. Zresztą sama postać ma takie podejście do życia - papierosy, narkotyki, szybka jazda samochodem, przelotne romanse...Maria przyznaje, że nie jest autorytetem moralnym i być może to jest wskazówka: przestańmy słuchać celebrytów w temacie uchodźców bo ich priorytety mogą być zupełnie inne niż nasze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones