PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=512263}

Pogorzelisko

Incendies
8,1 53 219
ocen
8,1 10 1 53219
8,1 29
ocen krytyków
Pogorzelisko
powrót do forum filmu Pogorzelisko

Film pod względem realizatorskim i reżyserii stanowi małe arcydzieło. Zdawać by się mogło senne ujęcia każdorazowo służą budowaniu atmosfery napięcia. Wiele scen z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Scenariuszowo trochę kuleje, głównie poprzez cudowne zbiegi okoliczności. Śledztwo dwójki rodzeństwa praktycznie przebiega po linii prostej i wciąż szczęśliwie natrafiają wprost na ludzi, którzy znają kluczowe wskazówki do rozwiązania niezwykłej zagadki pozostawionej im przez matkę.
Ale można by było przymknąć na to oko, w końcu historia przeszłości zmarłej kobiety stanowi jedynie pretekst do przedstawienia ogólnej i bezstronnej prawdy o okrucieństwie wojny. I tutaj chciałbym postawić pauzę i zapytać - czyżby?
Owszem, obydwie strony konfliktu dopuszczają się niezwykłych okrucieństw, wyniszczając się wzajemnie w niekończącej się spirali zemsty, jednak nie mogłem nie zauważyć ogromnej dysproporcji w ich przedstawieniu.
Film nie epatuje przemocą, a jej emanacja najczęściej pozostawia dopisanie sobie drastycznych szczegółów wyobraźni widza. Tym niemniej kilka scen ukazano bardzo dosłownie i niezwykle obrazowo. Przy czym dokładnie sto procent z nich pokazuje zbrodnie w wykonaniu strony "chrześcijańskiej" (cudzysłów zamierzony).
To "Chrześcijanie" popisują się całym wahlarzem bezmyślnego bestialstwa, ze szczególnym uwzględnieniem okrucieństwa wobec kobiet i dzieci, gdy tymczasem działania strony islamskiej są tu jedynie wspomniane i to i tak najczęsciej jako akcje odwetowe.
Jeśli ktoś na ekranie jest w stanie bez mrugnięcia okiem strzelić prosto w głowę niewinnemu dziecku, to w filmie Denisa Villeneuve'a zawsze nosi na szyi wyeksponowany krzyż i obrazek Matki Boskiej przytwierdzony do lufy karabinu (sic!). Muzułmanie wykazują się przynajmniej jakimiś skrupułami, ratując przed pogromem niewinnych chłopców z domu dziecka.
Nie chcę wyciągać może zbyt daleko idących wniosków, ani oskarżać reżysera i jednocześnie scenarzystę filmu o szerzenie proislamskiej, czy antychrześcijańskiej propagandy. Zastanawiam się jedynie, czy po seansie "Pogorzeliska" przysłowiowy "przeciętny amerykański widz" zastanowi się nad okrucieństwem wojny i wynikającymi z niego tragediami ludzkimi, czy raczej wyniesie lekcję o zezwierzęceniu "Chrześcijan". W końcu jeden obraz jest silniejszy, niż tysiąc słów.

bumboo

Masz rację. Też to dostrzegłem i drażniła mnie jednostronność reżysera.

ocenił(a) film na 8
bumboo

To, że muzułmanie mordują jest jasne. Ile razy w życiu słyszeliście o masakrach chrześcijan? Ja wiele. Jednak mimo tego, że polityką i wydarzeniami ze świata interesuję się od dziecka o mordujących w imię Chrystusa nie słyszałem nic poza krucjatami i świętą inkwizycją.

Dlatego też film mną wstrząsnął i kazał szukać prawdy i dzięki niemu znacząco się do niej przybliżyłem. Matka Boska na karabinach, coś co w mojej głowie samo by się nie urodziło.

ocenił(a) film na 9
bumboo

Również na to zwróciłem uwagę. Świetny film, ale niezwykle stronniczy, wręcz można by powiedzieć, że kłamliwie propagandowy. Paroma scenami Goebbels byłby zachwycony

ocenił(a) film na 9
bumboo

I jeszcze jedno, całkowity brak krytyki Izraela. Muzułmanie OK, Izrael OK za to chrześcijanie to w tym filmie samo zło.

ocenił(a) film na 9
bumboo

To jest film kanadyjsko/francuski, niczego innego po takim kombo bym się nie spodziewał. I tak jestem mocno zaskoczony, że nie poszli o krok dalej i nie przedstawili głównej bohaterki jako transseksualnej, czarnej i niebinarnej. Ale to tylko kwestia czasu...

ocenił(a) film na 10
bumboo

Film "Pogorzelisko" powstał na podstawie sztuki teatralnej. Rodzice autora uciekli z Libanu w trakcie wojny domowej między chrześcijanami i muzułmanami. Nie wiem, dlaczego autor zdecydował się pokazać te wydarzenia w ten sposób. Być może jest muzułmaninem i właśnie jego rodzina sporo wycierpiała ze strony chrześcijańskich fanatyków. Może rzeczywiście chciał wybielić muzułmanów. A może też chodziło właśnie o to, że w naszych głowach jest mocno zakorzeniony obraz dobrych, a przynajmniej lepszych, chrześcijan, i złych muzułmanów. i zamysłem autora sztuki było pokazanie, że chrześcijanie też dopuszczali się potwornych zbrodni.

W Libanie tak było. Scena z autobusem naprawdę miała miejsce. Chrześcijańska falanda dokonała też masakry na palestyńskich uchodźcach. Zabijali wszystkich, kobiety i dzieci. Weszli do obozu i zarzynali każdego. Nie jestem pewien, czy wszystkich zabijali nożami czy też użyli broni palnej. Stacjonujące w pobliżu wojska izraelskie nie reagowały. Dostali rozkaz, żeby się nie mieszać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones