PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=827}

Pociąg życia

Train de vie
7,7 16 146
ocen
7,7 10 1 16146
8,3 3
oceny krytyków
Pociąg życia
powrót do forum filmu Pociąg życia

Raziło mnie skrajne przerysowanie, taka "żydowska cepelia" etnograficzna, połączona zarazem z wieloma nieprawdopodobieństwami. Nie, nie idzie mi o nieprawdopodobne sytuacje, bo to w komedii jest usprawiedliwione, ale właśnie o braki "etnograficzne". Np. nieprawdopodobne jest, by w tradycyjnej społeczności żydowskiej młode dziewczyny miały takie dekolty i tak swobodnie zadawały się z chłopakami. Podobnie nieprawdopodobna jest taka żydowsko-cygańska przyjaźń. Wiem, to była tylko opowieść wariata, ale tam, gdzie wszystko jest możliwe, nic już tak naprawdę nie zaskakuje i nie wciąga. Nawet finał nie mógł tego zatrzeć.

co za brednie opowiadasz, nieprawdopodobne

na pewno oglądałaś/łeś ten film?

użytkownik usunięty
tiuric

Co, KONKRETNIE, jest w moim poście "brednią"? Czy twój post na pewno był pisany na trzeźwo?

nie, przyznaję się bez bicia, ze wypiłam wcześniej trzy kwarty wiśniaka doprawionego przepitkami z czystej wody gorącej i przegryzanego keksem na maśle pieczonym...

użytkownik usunięty
tiuric

To może na przyszłość zmień proporcje. Trzy kawałki keksu zapijane jedną kwartą wiśniaku.

Myślałam o tym ale...od tego można przytyć.

użytkownik usunięty
tiuric

Najzdrowiej to byłoby pół kawałka keksu i do tego trochę tej "czystej wody gorącej".

Ach to już smak nie ten...ale może znajdę jakiś kompromis i nie będę się już na podwójnym gazie po internecie szwendać.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Igmar_Bergman

Ty też piszesz po trzech kwartach wiśniaka i kawałku keksu?

użytkownik usunięty

To nie jedyne błędy w tym filmie. Na przykład Żydzi nad ciałem zmarłego (albo na wieść o czyjejś śmierci, nie pamiętam dokładnie) zdejmowali czapki. Odkrywanie głowy na znak szacunku to kod kulturowy z kręgu chrześcijańskiego. W kulturze żydowskiej jest dokładnie na odwrót - należy nakryć czymś głowę, na przykład jarmułką.
Ale... czy komedia ma oddawać wiernie realia? Moim zdaniem nie to jest zadaniem tego gatunku. Komedia ma a) być śmieszna, b) mieć przesłanie i w przypadku czarnych komedii c) nie przekraczać granic dobrego smaku. "Pociąg życia" wszystkie te zadania spełnia.

użytkownik usunięty

"czy komedia ma oddawać wiernie realia"

Wiernie może nie, ale z grubsza mogłaby. Zwłaszcza jeśli zbiorowym bohaterem tej komedii jest właśnie jakaś "etnograficznie wyrazista" grupa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones