Odtwórcy jednych z głównych ról Orlando Bloom (Will Turner) i Keira Knightley (Elizabeth Swann) z trzech poprzednich części Piratów z Karaibów nie zgodzili się na udział w czwartej części.
Mackenzie Crook, odtwórca roli Rigettiego (pirata z drewnianym okiem) odmówił powrotu do kolejnej części. Postanowił poświęcić czas rodzinie.
W filmie mieli zagrać Zac Efron i Russell Brand.
Aktor Martin Klebba, który grał Marty'ego w poprzednich częściach serii, zrezygnował z udziału w filmie, gdy dowiedział się, że nie będzie go reżyserować Gore Verbinski. Ponadto produkcja kolidowała z jego występami w serialu "The Cape".
Z powodu ciąży w kilku scenach zamiast Penelope Cruz wystąpiła jej siostra Monica Cruz jako jej dublerka.
Penelope Cruz była jedyną aktorką braną pod uwagę do roli Angeliki. Zgodziła się przyjąć rolę bez czytania scenariusza.
Piracka bandera Czarnobrodego w rzeczywistości przedstawiała diabelski szkielet z rogami trzymający puchar i przebijający włócznią serce, a nie czaszkę flaminga, tak jak zostało to przedstawione w filmie.
Kiedy Gibbs pojawia się na sali sądowej ma wybrudzoną twarz. Kiedy widzimy go w powozie wiozącym więźniów jest czysty, a po chwili znów widzimy go brudnego.
W scenie w sali rozpraw na początku filmu, sędzia używa młotka, jaki nie jest i nigdy nie był używany w brytyjskich sądach.
W ostatniej scenie, podczas rozmowy Jacka z Angelicą, jej włosy zmieniają położenie względem lewego ucha w zależności od ujęcia.
Okręt Kapitana Barbarossy ma współczesną flagę Wielkiej Brytanii (przedstawiającą krzyż Świętego Patryka), która swój kształt przyjęła dopiero w 1801 r., gdy Irlandia została częścią Zjednoczonego Królestwa. Akcja filmu rozgrywa się we wcześniejszym okresie, za panowania Jerzego II (1727 - 1760), gdy brytyjska flaga nie miała jeszcze obecnego kształtu.
W filmie oficerowie brytyjskiej armii nie noszą ryngrafów, które w XVIII w. były noszone na mundurach.
Theodore Groves, o którym mowa zarówno w dialogu bohaterów, jak i napisach końcowych, posiada stopień wojskowy ''komandor porucznik''. Jednakże ten stopień nie był znany brytyjskiej armii, ani żadnej innej Marynarce Wojennej, aż do 1877 roku, a akcja filmu rozgrywa się w 1740 roku.
Gdy Barbossa grozi Gibbsowi, za nim znajduje się martwy człowiek. W pewnej chwili wyraźnie można ujrzeć mrugnięcie oka umarlaka.
Gdy Jack walczy z oszustem, są mniej więcej tej samej wysokości, lecz kiedy oszustem okazuje się być Angelica jest nagle o pół głowy niższa od niego.
Gdy Hiszpan głośno tupie, filiżanki w jego pobliżu zostają uszkodzone. Później, gdy Angelica wypija łyk z kielicha mszalnego, wyraźnie można dostrzec, że pije z części, która jest rozbita. Jakikolwiek płyn w filiżance wylałby się z luki zanim dotarłby do jej ust.
Kiedy Jack ma związane ręce i stara się napić z drewnianej protezy, wyraźnie słychać jak siorba, co wskazuje na to, że w naczyniu nie ma wiele wody. Zaś gdy Barbossa pije z tego naczynia robi przy tym długi łyk.
Gdy Philip zdejmuje koszulę, by dać ją Syrenie, na górnej części jego prawej ręki widnieje pozostałość po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej. Takie szczepienia nie były dostępne w XVIII wieku.
W scenie spotkania Jacka Sparrowa z królem Jerzym II Hanowerskim, władca zostaje przedstawiony przez premiera Henry'ego Pelhama jako "książę Brunszwik-Luneburga, arcyskarbnik i książę-elektor Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Król Wielkiej Brytanii i Irlandii". W rzeczywistości premier powinien dodać "król Francji", gdyż władcy angielscy i brytyjscy od czasów Edwarda III rościli sobie prawo do francuskiego tronu. Ostatnim władcą tytułującym się królem Francji był wnuk Jerzego II - Jerzy III.
Zdjęcia do filmu kręcono w St Ives, Sevenoaks, Iver Heath, Cambridge, Londynie (Anglia, Wielka Brytania), Haleiwa, Kalaeloa, dolinie Kalalau, jaskini Waikapala'e, zatokach Żółwiej i Hālona, przy wodospadach Kīlauea, na plaży Honopū (Hawaje, USA), w San Juan, Fajardo, na wyspie Palomino (Portoryko), w Los Angeles, Long Beach, Universal City i San Diego (Kalifornia, USA).
Film zawiera jedną dodatkową scenę.
Uwaga! Dalsza treść może zawierać spoilery.
Po napisach:
Morze wyrzuca na brzeg lalkę voodo przedstawiającą Jacka Sparrowa prosto w ręce siedzącej na plaży Angelici.
Johnny Depp zgodził się zagrać w tym filmie, zanim pojawił się scenariusz.
Zdjęcia kręcono od 14 czerwca do 12 listopada 2010 roku.
Podczas kręcenia zdjęć w Londynie w październiku 2010 roku Johnny Depp otrzymał list od dziewięcioletniej uczennicy, w którym prosiła o pomoc w buncie klasy przeciw nauczycielom. Bez jakiegokolwiek ostrzeżenia aktor pojawił się w pełnym stroju Sparrowa w szkole, by wesprzeć dzieci.
W czasie kręcenia zdjęć do filmu Johnny Depp kupił nowe kurtki wodoodporne dla pięciuset członków ekipy filmowej, by chronić ich przed zimną pogodą. Kosztowało go to 64200 dolarów.
Barbossa służył Królowi Jerzemu II Hanowerskiemu zasiadającemu na tronie w latach 1727-1760. Natomiast Czarnobrody, który również pojawił się w filmie zmarł w 1718 roku.
Po napisach końcowych znajduje się krótka scena z Penélope Cruz.
Film został nakręcony przy użyciu kamer 3-D. Jednak efekty specjalne zostały stworzone w 2-D, a następnie przekształcone do 3-D, aby obniżyć budżet.
Na początku filmu można dostrzec flagę z niesławną piracką banderą powiewająca na zamku, będącym logiem wytwórni Walt Disney Pictures.
Dokładny czas akcji został podany dopiero w czwartej części sagi. Podczas tworzenia pierwszej części scenarzyści umieścili czas akcji luźno między 1720, a 1750 rokiem. Stwierdzili, że nie chcą aby wydarzenia z filmu miały wyraźne tło historyczne. Akcja tej części rozgrywa się dokładnie w roku 1750.