PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=812540}
5,4 16 683
oceny
5,4 10 1 16683
4,1 24
oceny krytyków
Piłsudski
powrót do forum filmu Piłsudski

Na film namówiła mnie moja partnerka , ale patrząc na ostatnie kreacje historyczne wątpiłem w ten film i w aktora .
Pierwsze sceny budowały we mnie przekonanie , że chyba się pomyliłem .
Otóż Borys Szyc grający Józefa Piłsudskiego bardzo dobrze odzwierciedla charakterystykę tej postaci historycznej , a każda kolejna chwila przekonuje o tym coraz bardziej .
Dodatkowo zdjęcia zasługują na duże słowa uznania oraz przywiązanie do ról innych aktorów i kolejność sytuacji .
Jednak film jest produkcją w której nie znajdziemy walk na polu bitwy , to raczej lektura dla młodszego pokolenia , aby pobudzić patriotyzm i przywiązanie do spraw historycznym oraz samego narodu .
Można by też sobie zadać pytanie ilu z Nas poszło by walczyć za obecny kraj , naród i ludzi , kto w ogóle był by na tyle odważny aby to zrobić .
W obecnym świecie idąc ostrym językiem rodem z ust samego Ziuka , można by rzec że mamy naród wspaniały tylko ludzie k...
No właśnie ta metafora to odpowiedź na obecne czasy , czyli to w jakim stanie znajduje się obecna Polska .
Na codzień ważne jest być mądrzejszym , posiadać więcej i coraz więcej , ważna jest kolejna komórka , smartfon i impreza , ale refleksja na temat własnego kraju , to już k...wski obciach .
Na dodatek w miejskiej komunikacji częściej można usłyszeć ukraiński bełkot niż , piękny Polski język .
Ciekawe co by zrobił Ziuk ?
On pewnie by wiedział co zrobić .
Natomiast wracając do samego filmu i roli głównego aktora ,to Borys Szyc zagrał najwyraźniej rolę życia .
Czuć to w każdym momencie seansu , jak zwraca uwagę na szczegóły , jak zachowuje czujność aby nie dać gafy .
Więc oglądając Szyca w roli Ziuka miałem wrażenie jak by był storzony do tej roli , a w mojej polskiej głowie narodziła się duma , że Polak zagrał jednego z wielkich Polaków co za ojczyznę życie by oddal .
Zadajmy sobie więc proste pytanie kto z nas oddał by życie i poszedł by w bój za Polske dziś ?

ocenił(a) film na 5
animal448

Przyznaję rację - rola Szyca bardzo dobra. Patriotyzm to nie tylko walka za kraj w czasie wojny. Na szczęście nie ma teraz takiego zagrożenia i nie musimy. W dzisiejszych czasach, czasach pokoju patriotyzm to pomoc w rozwoju kraju (czyli praca), dobra edukacja, żebyśmy byli mądrzy rozumieli siebie, swój kraj i świat, wybór takich naszych przedstawicieli z których jesteśmy dumni ( a nie tak jak obecnie, że wstyd się przyznać, że ta pani, czy ten pan reprezentuje nas w świecie, bo tylko psuje wizerunek Polski), patriotyzm w czasach pokoju to propagowanie polskiej kultury na świecie, z której możemy być dumni (Pawlikowski, Holland, Janda), patriotyzm w czasach pokoju to uczestnictwo w wyborach

Agatonik

To też płacenie podatków, zusów. Wspieranie Polskiej produkcji, produktów, wyrobów. Szanowanie obywateli (na myśl zawsze mi przychodzi "modlitwa Polaka" z filmu "Dzień Świra"). I szerzenie Polskości jako takiej (kultura, sport, nauka, produkcja, czy choćby własną kulturą osobistą). To działania wspierające rozwój Polski. Tworzenie miejsc pracy. Nie okradanie własnego kraju choćby przez bycie na wiecznym bezrobociu i pobieraniem z tego powodu wszelkich zasiłków. Daj coś od siebie a nie tylko bierz. Temat długi jak rzeka. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
Agatonik

No niestety ale walka trwa cały czas , można by powiedzieć , że jest Wojna o utrzymanie polskości w Polsce w której coraz jej mniej .
Mianowicie wszyscy żyjemy sobie na codzień zapatrzeni w swoje cele zapominając o tym że w każdej chwili możemy to wszystko co stracić .
Moim zdaniem tak się właśnie dzieje i to nie tylko u nas , ale np.we Francji , Niemczech i beneluxie też .
Zadam pytanie ilu ludzi potrafi obsługiwać broń , ilu ludzi sprzeciwia się głośno i wyraźnie fali uchodźców która spłynęła na nasz kraj , ile ludzi i czy ktokolwiek coś robi w tym temacie ?
No właśnie i tu jest problem , że nie .
Ukraińcy którzy bestialsko mordowali Polaków hasaja sobie po Polsce jak wolne ptaszki , a ktoś pomyślał co będzie jesli będzie ich więcej od nas wtedy się zacznie .
Prawdziwy patriota widzi zagrożenie cały czas , bo wiele kraji czeka aby przeinaczyc nasz kraj , a to że nie ma wojny to nie znaczy że nic się nie dzieje .
Rzeczy o których piszecie to obowiazki każdego obywatela , a nie ich łaska to naturalne że nie okrada się własnego narodu , ani nie wpływa się negatywnie na jego rozwój . Ważne natomiast co prócz gadania można zrobić dla Polski , bo każde zmiany kreuja działania i czyny , a nie słowa .
Film też wyraźnie pokazuję , że pięknymi i milutkim rozmowami świata nie budowano tylko ostro i konkretnie tak jak Ziuk .

ocenił(a) film na 5
animal448

To wszystko wydumane albo nakręcane przez populistów zagrożenia - ich nie ma!!!! Sianie strachu, nienawiści, podkręcanie prymitywnych emocji, znajdowanie wrogów, którzy nie istnieją - to szkodzi Polsce najbardziej.
I całe szczęście, że prawie nikt nie ma broni. Niech tak zostanie.
To, co piszesz to nie patriotyzm - to podważanie pokoju, który jest w Europie najdłużej w dziejach historii i oby tak pozostało. Ale trzeba szanować instytucję państwa, przestrzegać prawa i dbać o demokrację. Szanować mniejszości, a nie wzbudzać wobec nich wrogość. Tylko tyle i aż tyle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones