PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759639}
7,1 10 1 48430
8,0 42
oceny krytyków
Paterson
Dzień jak co dzień. Paterson (Adam Driver) wstaje chwilę po szóstej. Je płatki z mlekiem, pakuje drugie... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Artyści to "królowie bez ziemi", jak pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer – niemalże męczennicy w sprawie człowieka i świata, więźniowie namiętności. Dekadencki wiersz wyżej wspomnianego poety kreuje obraz elity trącącej mesjanizmem, społeczności nieosiągalnej dla zwykłego człowieka, celebrytów niebios. Tymczasem Jim Jarmusch stworzył film obdzierający postać artysty z pustego protekcjonalizmu, ukazując jego godność i nieznaną większości prostolinijność. więcej
Poetyka w dzisiejszych czasach wypadła z łask najważniejszych artystycznych muz. Jim Jarmusch w swoim najnowszym filmie przypomina nam, że sztuka to nie tylko to, co można obejrzeć na wystawach w galeriach. więcej
"Paterson" przedstawia tydzień z życia tytułowego kierowcy autobusu kursującego ulicami amerykańskiego miasta Paterson w stanie New Jersey, który w wolnym czasie oddaje się pisaniu poezji poświęconej prostym czynnościom oraz otaczającej go rzeczywistości. więcej
Minimalistyczny utwór Jarmuscha to subtelny poemat, który wydaje się wyjęty z filmografii, jakże bliskiego sercu reżysera, Yasujiro Ozu. Ta prosta historia, tak jak filmy Japończyka, okazuje się kojącą opowieścią, dowodzącą że celebracja normalności może być receptą na satysfakcjonujące życie. Choć taka konstatacja brzmi banalnie i być może nieco płytko, Paterson nie stara się wspinać na intelektualne wyżyny i mówić czegoś więcej. Chciałoby się, by więcej reżyserów kina artystycznego zachowywałoby taką rezerwę i skromność więcej
Film jest powolny, spokojny i wytwarza niezwykle relaksującą aurę, która odpręża i mimo przypuszczeń, wcale nie pozwala nam się nudzić czy zasnąć. Jest idealnym lekiem na kwarantannę podczas obecnej epidemii, gdyż daje nam świeże spojrzenie na świat, który o wiele za często wydaje nam się szary oraz znany na wylot. więcej