PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36447}

Ostatni samuraj

The Last Samurai
7,7 279 tys. ocen
7,7 10 1 279277
5,8 24 krytyków
Ostatni samuraj
powrót do forum filmu Ostatni samuraj

Kilka razy oglądałem ten film i ostatnia scena jak umiera Katsumoto, to zaczyna wydawać mis ie ze Tom Cruise.

MaciejBorek2006

W filmie to Katsumoto jest ostatnim samurajem, a pierwowzorem postaci Katsumoto z filmu jest Saigo Takamori - prawdziwy, ostatni samuraj ktory poprowadzil Rebelie przeciwko wladzy w okresie Meji. "The Last Samurai" Luzno nawiazuje do historii Saigo Takamoriego i okresu Meji. Takamori na polu walki poprosil swojego towarzysza, zeby ten pomogl mu wykonwac seppuku.

Sutaku

ale Cruise chciał wykonać harakiri przed cesarzem jak oddawał miecz Katsumoto. To tak jak on byłby Samurajem.

MaciejBorek2006

nie? lol.

ocenił(a) film na 7
MaciejBorek2006

Oczywiście Katsumoto.

ocenił(a) film na 10
MaciejBorek2006

Niektórzy ludzi interpretują podobnie, skoro Cruise mieszkał z nimi, polubił ich, walczył za nich, a na końcu został tylko on sam - to można stwierdzić że to on jest Ostatnim Samuraiem żyjącym.

Natomiast powrzechnie mówi się, że to Katsumoto jest tym ostatnim, który zginął, więc to on jest postacią tytułową.

ocenił(a) film na 7
Baara

"Natomiast powrzechnie mówi się, że to Katsumoto jest tym ostatnim, który zginął, więc to on jest postacią tytułową."

No właśnie, o to mi chodziło. Sytuacja analogiczna jak z Ostatnim Mohikaninem.

belzebup

dokładnie tak.
Tylko nie wiem czy decyduje o byciu Mohikaninem i Samurajem prawo krwi czy ziemi?

ocenił(a) film na 7
MaciejBorek2006

Jeśli chodzi o samuraja, to jedno i drugie. Samuraj musiał wywodzić się z rodu samurajów, a do tego posiadał ziemię nadaną przez pana. Natomiast Indianie ziemi nie posiadali, bo byli raczej ludem wędrownym ;) Więc tu prawo krwi, rzecz jasna. Ale Sokole Oko był adoptowanym synem Chingachgooka, więc w pewnym sensie można powiedzieć, że był Mohikaninem. Ale ostatnim prawdziwym Mohikaninem był wg mnie Chingachgook.