PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=715533}

Marsjanin

The Martian
7,6 286 519
ocen
7,6 10 1 286519
6,6 44
oceny krytyków
Marsjanin
powrót do forum filmu Marsjanin

Czy aby przypadkiem jedna malutka nieszczelność w skafandrze kosmicznym astronauty nie powoduje natychmiastowej dekompresji, utraty ciśnienia i w związku z tym obniżeniem progu wrzenia wody do takiego stopnia, że wszystkie płyny ustrojowe wewnątrz organizmu zaczynają wrzeć w normalnej temperaturze 36,6 stopnia Celsjusza. Czy ktoś się orientuje, dlaczego tak się nie stało z głównym bohaterem, gdy przedziurawił sobie rękawiczkę i leciał niczym Iron Man? Czy może skafander ma kilka warstw i on tylko jedną przebił? Ogólnie to ten element w filmie podobał mi się najbardziej, musiał wszystko postawić na jedną kartę, bo miał wiele do stracenia, gdyby tego nie zrobił. Był też bardzo pomysłowy i oryginalny, ale czy przypadkiem nie powinno to się skończyć śmiercią bohatera. Ktoś wie jak są zrobione rękawice astronauty i jak są połączone z resztą kombinezonu? Widać w filmie, że on cały czas ma tą rękę pod kontrolą zaciska pięść i puszcza uwalniając strumień powietrza, więc na pewno mu dłoń nie zamarzła.

ocenił(a) film na 6
Kapuchio

ja mogę tyle napisać że w książce zrezygnowano z tego pomysłu bo był zbyt niebezpieczny

szymon1109

Dzięki :) Wydaje mi się, że w filmie zrobili to bo tak było bardziej "cool".
Ogólnie to myślę, że jest to niemożliwe. Dziurka w skafandrze oznacza, że gwałtownie zaczyna uciekać z niego powietrze i co za tym idzie. Ręka gwałtownie by mu się przyssała do tej dziurki uszczelniając cały skafander, ale za żadne skarby nie dałoby rady oderwać ręki od tej dziurki przez ciśnienie i przez to, że skafander jest elastyczny, szczególnie rękawice bo są stworzone tak, aby człowiek mógł swobodnie w nich operować i naprawiać nawet drobny sprzęt elektroniczny. Zaciśnięcie pięści i otwarcie na pewno by nie spowodowało, że dziurka się odsłoni pozwalając powietrzu się wydostać. Nawet jeśli rękawica ma kilka warstw i nie wszystkie zostały przebite to i tak te warstwy nie przebite zatamowały by od razu ubytek ciśnienia.

ocenił(a) film na 7
Kapuchio

Niestety masz rację, wystarczy sobie przypomnieć co stało się z pomieszczeniem z ziemniakami bohatera filmu, również przez małą dziurkę... ale teraz być może zostaniesz zadziobany za "domorosłe fizykowanie".

Kapuchio

Powietrze będzie uciekać ze skafandra w pewnym tempie ; To, kiedy nastąpi całkowita dekompresja zależy od ciśnienia wewnątrz i wielkości otworu. Skafandry dysponują awaryjnym zapasem powietrza, który w razie wykrycia przez czujniki spadku ciśnienia jest otwierany w celu utrzymania jak najdłużej warunków umożliwiających przeżycie.

W misji STS-37 miała już raz miejsce całkowita perforacja rękawicy skafandra o średnicy 1/8 cala ; Ucieczka powietrza była tak powolna, że czujnik nic nie wykrył, a potem otwór uszczelniła skóra i krew. Astronauta zorientował się że coś jest nie tak dopiero po powrocie do wahadłowca.

Inną kwestią pozostaje pytanie, czy taki otwór w skafandrze wystarczyłby,żeby nadać mu dostateczną szybkość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones