PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=803179}

Lighthouse

The Lighthouse
7,5 64 216
ocen
7,5 10 1 64216
8,1 52
oceny krytyków
Lighthouse
powrót do forum filmu Lighthouse

Doceniam grę aktorską, eksperymentalną prowokację, dźwięki. Jest to film, który aż wstyd nie podziwiać - bo nowatorski, a przecież czerpiący całymi garściami z tego, co już wielokrotnie było. Bo taki ambitny i czegóż tu nie ma: tony symboliki i odniesień. Jest studium obsesji,poczucie winy, sekrety, rozpadająca się psychika, samotność, dynamika władzy, relacja ojciec - syn, relacja człowiek - siły natury, wściekłość i pożądanie seksualne. Jest mitologia, Freud, stare, ekspresjonistyczne niemieckie kino i pewnie jeszcze coś do tego przepastnego garnka można wrzucić. I ten artystowski nadmiar wzbudza we mnie bunt i przejmujące wrażenie, że zostałam totalnie zmanipulowana. Bo przecież jak tyle tu się znalazło mądrości, to nie zachwycać się aż głupio.

ocenił(a) film na 7
DefinicjaStylu

Kolega wyżej ma moim zdaniem właściwe podejście, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Ja sam oceniam "obiektywnie". Jestem widzem, który zawsze sprawdza odbiór filmu przed seansem, na rotten czy metacritic. Nie jest to broń Boże święty wyznacznik, negocjuję ocenę z agregatora z własnymi odczuciami. Niemniej wiem, czego się spodziewać i jak podejść.

Na przykład Lighthouse. Przyznam, że film mnie nieco przerósł i nie do końca wyłapałem potrzebne informacje. Oceniłbym go po pierwszym seansie na 5. Jednakże lektura krytyków czy odbiorców - często mądrzejszych ode mnie - utwierdziła mnie w przekonaniu, że można powiedzieć "stop" wszystkim (nad)interpretacjom i po prostu cieszyć się tym obrazem jako opowieścia grozy z marynistycznym settingiem. Taki seans - drugi - był dla mnie 7/10.

Idąc dalej, często nie polecam filmów, które mi się podobały (np. Midsommar,9/10), bo wiem, że to są dzieła które samemu trzeba odkryć, a nie wmuszać je w kogoś. I odwrotnie - polecam filmy, które mnie się spodobały (np. Dżentelmeni), bo wiem, że "obiektywnie" są udane i jest duża szansa, że komuś innemu się spodobają.

Jest różnica między pałą wystawioną skrajnie "subiektywnie" i w gniewie a stonowanym wystawieniem 5/10. Na pałę Lighthouse nie zasługuje. Na 5 - jak najbardziej.

ocenił(a) film na 7
laxman

tam miało być:

I odwrotnie - polecam filmy, które mnie się NIE spodobały (np. Dżentelmeni)

ocenił(a) film na 7
settokaiba

Świetne podejście, zgadzam się i działam podobnie. Szerzej piszę o tym temacie koledze niżej.

ocenił(a) film na 2
Agatonik

Był taki czas kiedy szanowałem opinie krytyków filmowych.Po zobaczeniu "Midsommar" i tego bełkotu wiem,że muszę omijać filmy chwalone przez aktualnych "znawców kina". Życie :)
pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
clarencefilmweb

Też nie rozumiem tych zachwytów nad Midsommar

Agatonik

Fajny ten film?

ocenił(a) film na 5
AndrzejChyra4

Nie, to nie jest fajny film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones