PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1174}

Lalka

6,5 14 919
ocen
6,5 10 1 14919
6,7 15
ocen krytyków
Lalka
powrót do forum filmu Lalka

Czasami myślę nawet, że jest najlepszą XIX-wieczną powieścią świata, (no może ex equo z Dostojewskim), tyle że słabo znaną poza Polską (nie wiedzą, co tracą :) i karmią się jakimiś Dickensami i Stendahlami :)

Natomiast ekranizacje mamy dwie - która jest bardziej udana?

Serial z natury rzeczy dokładniej pokazuje wątki powieściowe, film ma większy rozmach, jakąś myśl, byłby całkiem udany, gdyby nie ... lepsza obsada serialu. Albo może - lepiej dobrana, bo niekoniecznie lepsza aktorsko.

Niestety, ale Kamas jest bezkonkurencyjny w tej roli, jakby stworzony dla tej postaci. Zawsze już będzie kojarzony z Wokulskim. To plakatowe zdjęcie w wysokim kapeluszu jest boskie :) Natomiast Dmochowski w filmach historycznych zbyt wiele razy jak na Wokulskiego grał Sobieskiego :)

Pasjami nie cierpię Tyszkiewicz i M. Braunek korzystnie odbija się na jej tle, nie mówiąc już, że była dużo ładniejsza. Braunek dobrze wypada w rolach kostiumowych i generalnie - jakoś mi pasuje do wyobrażenia panny Izabeli. Zimnej panny Izabeli, czasem jednak jakby tęskniącej do ... nie wiadomo czego.

Także Rzecki naturalnie kojarzy się z Pawlikiem.

Takie wrażenia są bardzo ważne, bez względu nawet na poziom danego dzieła - bo jeśli jest kilka ekranizacji, po latach zwykle zostaje nam przed oczami jedna i tę uważamy za ulubioną. No weźmy "Nikitę" francuską i wersję hollywódzką, "Zniknięcie" holenderskie i amerykańskie, albo "Niebezpieczne Związki" i "Valmonta", prawda?

Martinn

Masz reację Kamas bardziej pasuje choćby z racji wyglądu do postaci romantyka.Zresztą jak dla mnie zagral tez lepiej niz Dmochowski ktory zachował jakis dystans do tej roli.Braunek i Tyszkiewicz -tu postawilbym akurat znak równosci-obie panie swietnie zagrały z tym że Braunek jest inną Izabelą niż ta wykreowana przez Tyszkiewicz-jest bardziej rozmarzona,zagubiona a Tyszkiewicz bardziej chłodna i wyrachowana i przez to bardziej straszna w dręczeniu Wokulskiego.Rola Pawlika wybitna ale i Fijewski w wersji Hasa tez dobrze zagrał.

Martinn

Moje zdanie jest takie:Kamas dobrze zagrał, ale to po prostu nie ta twarz, nie ta osoba. Moim zdaniem Dmochowski "urodził się do tej roli",dla mnie na zawsze będzie Wokulskim. Jeśli chodzi o Rzeckiego, to mam takie samo zdanie o Pawliku, pasował jak nikt inny, chociaż bardzo lubię również Fijewskiego w tej roli. A co do Izabeli Łęckiej, to nigdy jakoś szczególnie żadna aktorka nie wydawała mi sie idealna do tej roli. Ale przyzwyczaiłam się do tego, że wyniosłą Łęcką zagrała Tyszkiewicz i jednak w pewnym sensie pasowała do tej roli, chociaż była nieco "przy kości".

ocenił(a) film na 9
Martinn

Myślę, że to, którą wersję wolimy, w dużej mierze zależy od kolejności oglądania.
Jako pierwszą oglądałam Lalkę Hasa. Dmochowski był idealny, z resztą czytając książkę wlaśnie tak sobie Wokulskiego wyobrażałam. Może i dlatego Kamas mnie tak irytował. Pawlik był świetny, ale to Fijewski jest moim ukochanym Rzeckim. Niecierpię Braunek, jako Izabela też mi nie pasowała. Na jej tle Tyszkiewicz wypada całkiem korzystnie.
Wilhelmi absolutnie nie pasował do Starskiego, za to Łapicki to strzał w dziesiatkę. Świetni Jędrusik i Maklakiewicz.I ta muzyka Kilara...
Film jest adaptacją, nie każdy musi się zgadzać z Hasowym spojrzeniem na "Lalkę". Dla mnie ta wersja jest o wiele lepsza niż serial.

ocenił(a) film na 8
undula

"Lalka" to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych i książek generalnie. Ta ekranizacja bardzo mi się podobała. 8/10

ocenił(a) film na 8
Martinn

Ech, po pierwsze "ex aequo",
a po drugie - zapomniałem dopisać, że bliźniaczy temat jest tutaj:
http://www.filmweb.pl/topic/713387/%22Lalka%22+jest+na+pewno+najlepsz%C4%85+pols k%C4%85+powie%C5%9Bci%C4%85+XIX+wieku%2C+a+mo%C5%BCe+najlepsz%C4%85+polsk%C4%85+ ksi%C4%85%C5%BCk%C4%85+w+og%C3%B3le.html

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones