PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9863}

Głód

Sult
7,7 1 550
ocen
7,7 10 1 1550
8,3 3
oceny krytyków
Głód
powrót do forum filmu Głód

Na film trafiłem zupełnie przypadkowo, niedługo po przeczytaniu powieści Hamsuna. Po obejrzeniu byłem wręcz zszokowany – to mało znane (zapomniane?) ARCYDZIEŁO! Znakomitość filmu obejmuje różne płaszczyzny i składa się na bardzo sugestywną całość:
1. Główna rola Pera Oscarssona.
Już wygląd, do którego doprowadził się aktor jest co najmniej niepokojący... To szlachetny, inteligentny, trochę naiwny człowiek, który znajduje się w skrajnej nędzy, na granicy głodowej śmierci. Jednak niczym u Chaplinowskiego Trampa, główne jego działania prowadzą do tego, by choć przed samym sobą zachować honor i godność osobistą. W ostatniej odzieży, węszący za kęskiem strawy, wyolbrzymiający krytyczne spojrzenia przechodniów, próbuje przyjąć postawę ekscentrycznego arystokraty... Naprawdę trzeba samemu zobaczyć jego precyzję w budowie postaci: jakim krokiem chadza, jak nerwowo się ogląda, jak przełyka gromadzącą się w ustach ślinę...
2. Adaptacja powieści.
„Głód” Knuta Hamsuna jest chyba najwybitniejszą powieścią norweską. Jak przystało na adaptację narodowego arcydzieła, twórcy opracowali je wiernie. Nie uciekali jednak od zmian. Przede wszystkim ograniczyli czas akcji do kilku dni, co znacznie skondensowało narrację. Conieco dodali, np. świetny wątek rozmów bohatera z własnymi butami, który skojarzeniowo odsyła nas do pierwszego wielkiego głodomora kina – Chaplina z „Gorączki złota”...
3. Tło.
Drugi i trzeci plan filmu zbudowany został z niebywałą starannością i pięknem. Z rozkoszą można przyglądać się przedstawionemu w tle życiu sporego miasta z końca XIX w. W jakimś sensie Christiania (Oslo) staje się równorzędnym bohaterem filmu, co jest absolutnie zgodne z intencjami powieści Hamsuna.
4. Muzyka Krzysztofa Komedy (!).
Polonicum, dzięki któremu wierzę, że ktoś jednak widział ten film. Świetne, zapadające w pamięć motywy, podkreślające i współtworzące specyficzny nastrój filmu.

Naprawdę polecam z całego serca.

Woyciesz

Cholera, wiesz, że narobbiłeś mi na to ochoty? Niestety, film jest naprawdę zapomniany - na imdb głosowało na niego zaledwie 310 osób, nikt nie zostawił komentarza, a więc jesteś prawdopodobnie jedynym człowiekiem, który w internecie skomentował ten film ;). Szukałem go na torrentach i na p2p, ale wszedzie znajduje tylko Głód z 1983... chyba będę musiał obejść się smakiem i zadowolić się powieścią.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Woyciesz

Woyciesz, fajnie, że doceniłes ten film. Odnośnie Hamsuna, literackiego Nobla dostal za inną powieśc (tytuł?), ktorej bohaterka jest dziewczyna /kobieta z rozszczepem wargi... Nie czytałem, ale ponoć wrażenie duże.

ocenił(a) film na 10
hauser

Dzięki za komentaż. Daje mi okazję sprostowania pewnego powszechnego błędu.
Uważa się, że literacki Nobel przyznawany jest za jakąś konkretną książkę. Błąd ten popełniają nawet wydawcy. "Wiemy", że Reymont dostał Nobla za "Chłopów", Hemingway za "Starego człowieka i morze" itd. Tylko że to nie prawda. Nobel literacki jest przyznawany za całokształt twórczości! (Dlatego nie można dostać go dwa razy)
Ten błąd wywodzi się chyba z tego, że w uzasadnieniu przyznania Nagrody musi pojawić się tytuł dzieła, które Fundacja uznała za szczególny powód do chwały danego autora.
Pozdrawiam!

P.S. A czy ja napisałem, że Hamsun dostał Nobla za "Głód"???

ocenił(a) film na 9
Woyciesz

"A czy ja napisałem, że Hamsun dostał Nobla za "Głód"???"
Bynajmniej, ja też nigdzie tego nie stwierdziłem...;) Pozdr.
PS. Dzieki za dodatkowe inf. o Noblu.

hauser

Knut Hamsun dostal Nobla literackiego w 1920 roku, a powodem przynania nagrody bylo monumentalne dzielo Blogoslawienstwo ziemi, gwoli scislosci.

Dobry_2

Obecnie czytam książkę, to jedno z największych arcydzieł XX wieku.
Czy to Christiana czy inne miasto to wszystko nieważne, jest to opowieść o zgorzkniałym intelektualiście, poszukującym swojej drogi do wielkości w społeczeństwie drapieżnym i obojętnym, toczącym wisielczą grę z sytym otoczeniem i i z własna nędzą-przede wszystkim z losem przeciwnym.
Hamsun zniszczył sobie reputację popierając faszyzm, ale ja go nie potępiam bo czy nasza demokracja i nasz koślawy kapitalizm ma jakąś wartość?
Emeryci wyjadający chleb ze śmietnika czy dzieci idące do szkoły bez śniadania-oto obraz Polski po 17 latach transformacji.

ocenił(a) film na 9
Irish_Americ

W ustroju faszystowskim emeryci dziarsko maszeruja powiewajac sztandarami Volksturmu z pancerfaustami na ramionach...
Dość niebezpieczne tezy głosisz.

Woyciesz

http://www.avaxhome.ru/misc/hunger_by_carlsen.html

ocenił(a) film na 9
Francisco_Scaramanga

Można obejrzeć tu:
http://www.youtube.com/watch?v=mD6pXPD3U9c&feature=related

lub tu:
http://www.dailymotion.pl/video/xzdxu_god-sult_creation

None200

Tydzień temu powstały polskie napisy do tego filmu, miejmy więc nadzieję, że wkrótce obejrzy go więcej osób. Na V Festiwalu Filmowym w Karpnikach bardzo się podobał i zajął drugie miejsce w rankingu publiczności.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Woyciesz

Cóż, ja niestety znamion arcydzieła się nie dopatrzyłem..., tak jest to ciekawy i wyróżniający się film, ale bez przesady. Poza tym można by znaleźć wiele "błędów" czy też elementów postępowania bohatera, które z perspektywy "instynktu biologicznego przetrwania" są praktycznie niemożliwe - ogólnie mówiąc żadne zasady moralne i nienaganne wychowanie (honor, godność osobista itp.) nie mają szans być 'nadrzędne' wobec długotrwałego głodu i skrajnego wyczerpania, chodzi mi o te sceny gdzie bohater unosi się honorem i oddaje zdobyte (2-3 razy) pieniądze innym ludziom, sam dalej przymierając głodem...

amalaryk

A słyszałeś o takim facecie, co w Oświęcimiu dobrowolnie skazał się na śmierć głodową, aby uratować kogoś innego? Jak ocenisz jego instynkt biologicznego przetrwania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones