W filmie początkowo główne role zagrać mieli Kate Hudson i Ralph Fiennes, a reżyserem miał być Mike Newell. Kate Hudson zrezygnowała w fazie przedprodukcyjnej, co zaowocowało ograniczeniem budżetu. Zanim zebrano nowe fundusze, Newell musiał zacząć swój kolejny projekt. Poszukiwania nowego reżysera zakończyły się, kiedy pojawił się Peter Webber, który zdecydował się na Kirsten Dunst w głównej roli. Jednak Kirsten wybrała plan "Spider-Mana". Fiennes nie mógł już dłużej czekać, miał kolejne zaplanowane filmy i stał się nieosiągalny. W rolach głównych zagrali ostatecznie Colin Firth i Scarlett Johansson.
Uszy Griet wydają się nie być przekłute. Ale po scenie inicjacyjnego kolczykowania lewego ucha odwraca głowę i odsłania przekłute prawe ucho.
Kiedy Van Ruijven przychodzi na obiad, by omówić nowe zlecenie dla Vermeera, chwyta Griet, która upuszcza niesione talerze. Griet schyla się, podnosi rozbity kawałek i umieszcza na wierzchu całego talerza. Kiedy wstaje, żaden z trzymanych przez nią talerzy nie jest rozbity.
Kiedy Vermeer zaczyna malować Griet, nosi koszulę, która jest związana na kołnierzu. Przy sztalugach jest związana luźno na podwójny węzeł leżący na jego klatce piersiowej. A kiedy Griet idzie do spiżarni, a Vermeer idzie za nią i patrzy się na nią, wiązania koszuli są ściśle związane na jego karku.
Kiedy Griet i Vermeer patrzą na chmury stojąc naprzeciw okna panuje zima, co sugerują ujęcia wcześniejsze i następne. Jednak w tle słychać głosy jaskółek, które są w Holandii wyłącznie latem.
Kiedy Griet i Pieter wędrują ścieżką na wsi, w oddali widać człowieka na rowerze. Rowery zostały wynalezione w XVIII wieku, podczas gdy akcja w filmie ma miejsce w 1665 roku.
Widelce z czterema zębami (pokazano je między innymi rzeczami podczas przygotowań do świętowania narodzin dziecka i nowego obrazu Vermeera) zostały wynalezione dopiero w XVIII wieku, w czasach Ferdynanda II.
Kiedy Tanneke czyni przygotowania do pierwszego obiadu z Van Ruijvenem, naciera do pieczenia kilka kurczaków i brudzi tłuszczem sukienkę. W następnym ujęciu sukienka jest czysta.
Zdjęcia do filmu kręcono w Amsterdamie i Delft (Holandia), Damme (Belgia) oraz w Luksemburgu.
Film był częściowo kręcony na planie odtwarzającym miasto Wenecja, który zbudowano w Luksemburgu dla filmu "Ścigane przez inkwizycję " z 2004 roku. Dla potrzeb nowej produkcji scenografię miasta zmodyfikowano, aby przypominała Delft.
Colin Firth, aby dobrze przygotować się do roli malarza Johannesa Vermeera van Delfta, zjeździł pół świata, by obejrzeć jak najwięcej jego obrazów. Dużo czytał na jego temat. Wziął także lekcje malarstwa, by we właściwy sposób trzymać pędzel.
Reżyser filmu "Dziewczyna z Perłą" - Peter Webber studiował historię sztuki. Specjalizuje się w malarstwie holenderskim i flamandzkim. Postanowił, że swój film będzie stylizował według obrazów przedstawicieli holenderskich złotego wieku. Dlatego wnętrza i plenery przypominają nie tylko obrazy Vermeera, ale także Hobbema i Pietera de Hoocha.
Kamera obscura jest częściowo zrobiona ze sklejki, wynalezionej w latach 30-tych XX wieku.