PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1086}

Diuna

Dune
6,6 36 650
ocen
6,6 10 1 36650
5,4 12
ocen krytyków
Diuna
powrót do forum filmu Diuna

Witam, jestem w trakcie czytania kapitularza i zastanawia mnie, jak to możliwe że zakon żeński
dokonał przeniesienia czerwi na inną planetę ? Pamiętam dokładnie z poprzednich tomów że
wyraźnie było zaznaczone że próbowano bardzo usilnie przenieść czerwie na inną planetę
poza Arrakis, ale nigdy się to nie udało i było to niemożliwe.

Skoro wystarczyło przenieść i utopić jednego czerwia aby ten zamienił się w gromadkę
piaskopływaków i następnie piaskopływaki wystarczyło zostawić na planecie aby te zaczęły
wysysać z niej wodę tworząc pustynię na której mogły zamienić się w czerwie, to dlaczego
wcześniej się to nie udało, a na pewno wcześniej czyniono znacznie większe starania.

Dodam że jestem dopiero w trakcie czytania kapitularza (około 60%) i w tej chwili jestem na
etapie w której pojawiła się na pustyni masa preprzyprawowa i Sheena wyczekuje kiedy
pojawią się tam czerwie, więc absolutnie pewien nie jestem czy udało się zakonowi zamienić
kapitularz w nową diunę.

Jeżeli później okaże się że jednak plan nie wypalił lub jeżeli później w książce moje pytanie
jest wyjaśnione, to proszę mi o tym powiedzieć (żeby nie spojlerować finału książki), jeżeli
natomiast coś przeoczyłem i wcześniej był ten problem wyjaśniony to byłbym wdzięczny za
wyjaśnienie. Pytam już teraz bo mi ten problem spać nie daje ;p

rybap

przeczytałem połowe twojej wypowiedzi, bo sam jestem w 1/3 Kapitularza i nie chcę sobie zaspoilerować. Z tego co pamiętam, Sziena wprowadziła czerwia do statku pozaprzestrzennego. Jednak czas dzielący mnie i 5 część jest dosyć spory, więc mogę się mylić.

ocenił(a) film na 5
Astraeus

Tak, ona wprowadziła czerwia do statku i go przewieźli na inną planetę, gdzie mieli plan utopić czerwia aby zamenił się w piaskopływaki które miały wyssać wodę i zamienić nową planetę w diunę, tylko że w pierwszym tomie było napisane że to się nigdy wcześniej nie udalo i zastanawia mnie co sprawiło że tym razem rak. Podejrzewam że jest to błąd logiczny w fabule ale wole sie upewnić ;p

ocenił(a) film na 4
rybap

Nie pamiętam dokładnie bo minęło trochę czasu od lektury tej książki ale czy pierwsze próby nie polegały na przenoszeniu dorosłego czerwia? Nie jestem pewien ale czy związek między czerwiami a piaskopływakami nie został odkryty dla ludzi z poza planety dopiero po upadku rodu Atrydów?
Jeżeli było by tak jak napisałem wcześniej można by uznać że sukcesy Zakonu wynikają z lepszej znajomości tematu. Niestety nie pamiętam tego szczegółu… Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 5
konles

Nawet przeniesienie czerwia na planetę zadziałałoby, ponieważ po utopieniu czerwia rozpada się on właśnie na piaskopływaki. Zakon żeński nie zrobił nic innego jak właśnie przerzucenie czerwia na inną planetę. Skoro wcześniej to nie działało to dlaczego nagle zadziałało ...

rybap

"Po utopieniu", poprzednie próby polegały na stworzeniu środowiska dobrego dla czerwii. Na Kapitularzu to same czerwie poniekąd je tworzą.
Poza tym "piaskopływaki" z kapitularza mają już w sobie iskierkę Boga Imperatora, a to tez moglo być kluczowe.

ocenił(a) film na 5
57821

Dzięki !

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones