PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1086}

Diuna

Dune
6,6 36 650
ocen
6,6 10 1 36650
5,4 12
ocen krytyków
Diuna
powrót do forum filmu Diuna

Film męczy. Bardzo męczy. Świat w nim przedstawiony nadaje się na kiczowaty film fantasy , a nie s-f. Nie ma tutaj żadnego poczucia postepu technologicznego. Filmu nie prowadzą żadne konkretne wątki tylko panuje gigantyczny chaos, w którym między wierszami można odczytać, że jest o jakimś konflikcie Artydów z Harkonami o przyprawę.
Wiele scen w filmie jest obleśnych - wysysanie krwii z krost, plucie na twarz i wszystko w tonie fantasy na poziomie średniowiecza, ale nie ma dosłownie scen s-f który by dały klimat s-f w tej produkcji. To wszystko jest mdłe. Pomieszanie z poplątaniem - dekoracje na poziomie czasów średniowiecza, oraz klimat wynalazków średniowiecza. Ten film jest strasznie, ale to strasznie męczący, bo mówi się nam, że t- s-f a jest to w rzeczywistości bajka pełna obleśnych scen i mistycznych motywów fantasy - tak to jest film fantasy a nie s-f a mówi nam co innego. Brakuje jakiejkolwiek głębi świata przedstawionego. Nic nie wiadomo o postaciach z nikim się nie można utożsamić i co najważniejsze w pierwszych już minutach można pogubić się w fabule i nie wiedzieć o co chodzi. Bardzo nieprzystępny film fantasy, który udaje, że jest s-f - dłuży się, bardzo się dłuży (!) Oglądanie tego filmu to męka.


Bardzo słabo (!) Nie chcę więcej wracać do tego filmu.

1/10

tonik1983

Tonik widzę że jesteś niepoprawny tu masz definicję słowa "ignorant"bo skoro twierdzisz że nie jest obraźliwe... http://www.sjp.pl/co/ignorant .A tak z ciekawości w którym miejscu w moich postach skierowanych do ciebie użyłam przekleństw i inwektyw?za to ty nazwałeś mnie cyt.<ludzie pokroju szarit...... a sami są zwykłymi chamami.>Nie odpisuj dyskusja z tobą to kompletna strata czasu ale pomyśl nad tym co piszesz i czy to co piszesz na pewno jest zgodne z rzeczywistością,a nie tylko twoją własną imaginacją.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
tonik1983

Po raz kolejny udowadniasz jaki reprezentujesz poziom a raczej jego brak,skoro dla ciebie określenie "Ty nieuku"synonim od słowa "ignorant"nie jest obraźliwe ,no w końcu nie wiem jakie masz wykształcenie ,wiec pewnie to dla ciebie mały pryszcz ale ocenianie wszystkich ludzi tą sama miarą to zwykła ignorancja.

ocenił(a) film na 8
szarit

Ja pi3rdolę, weź już się nie ośmieszaj.
Takim prostackim tokiem myślenia, możesz przejść od ignoranta, czyli człowieka wykazującego się ignorancją i co ja miałem na myśli, do nieuka. Od nieuka do kretyna. Od kretyna do idioty. No i tu dochodzimy do ciebie.
Od idioty do osoby chorej itd itd.
Współczuję doszukiwania się wszędzie podtekstów.

tonik1983

ehh..i po co te kłótnie...dajcie sobie na luz.
Książkę właśnie przeczytałam i niezbyt mnie zaciekawiła. Pomyślałam jednak, że może warto obejrzeć film? W przypadku "Władcy Pierścieni" obejrzenie filmu pozwoliło mi lepiej wyobrazić sobie sceny wcześniej przeczytane w książce. Nie wiem tylko czy film nie jest zbyt przestarzały by sprostać moim oczekiwaniom. No i nie wiem, oglądać czy nie oglądać? Co radzicie?

ocenił(a) film na 8
aklime16

Wątpię, że spodoba Ci się film, jak nie podobała książka. Mi się książka niesamowicie podobała. Nawet nie sama Diuna, a jej kontynuacje napisane przez jego syna i scenarzystę z The X Files.
Jak masz akurat wolny czas zawszę możesz jednak zacząć oglądać. Najwyżej ocenisz film jako słaby, ale będziesz przynajmniej wiedział.

tonik1983

Czytałeś może "Paula z Diuny"? Jeśli tak, to czy trzyma klimat "podstawy" cyklu?

nietopyrz

SPOJLER"Paul z Diuny" opowiada historię dziejącą się po Diunie ok 3-5 lat z przerwą na wspomnienia czyli okres kiedy Paul miał 10-12 lat i rozwija wątek wojny skrytobójców.SPOLER zmyka?wątek Fenringa i jego małżonki a także córki Feyda.
Mnie się w sumie książka podobała a jestem już chyba fanatyczką Diuny,bo nie przeczytałam tylko Rodu Corrinów(nie była ta książka dostępna w moim mieście) i samego Dżihadu Butleriańskiego 3 tomów ale i to pewnie nadrobię.

szarit

Skoro trzyma poziom mimo innej ręki, to nie omieszkam przeczytać. Dzięki!

aklime16

Film Lyncha jest tak obcięty i skrócony że wątpię by mógł się podobać komuś więcej niż największym fanom samego
Lyncha .Ale jeżeli książka ci się nie spodobała to jednak odpuść sobie oglądanie,bo jak tak świetna książka Cię nie zainteresowała to film raczej nie zachęci.Choć zawsze możesz spróbować miniseriali z 2000r choć nie wiem czy to cię zachęci do ponownego podejścia do książki.

użytkownik usunięty
Movie_Crash_Man

Chętnie podpiszę się pod Twoją wypowiedzią. Mam dokładnie takie samo zdanie. Ocenę dałam nieco wyższą, bo mimo wszystko udało mi się jakoś wytrwać do końca i te piaskowe robaki nieźle im się udały jak na tamte czasy.

Movie_Crash_Man

Z tym pluciem na twarz to by już sobie mogli dać spokój. Zero postępu technologicznego. Stroje jak z średniowiecza. I ta PRZYPRAWA nie do gotowania lecz do zaginania czasoprzestrzeni.

ocenił(a) film na 4
Movie_Crash_Man

Dla mnie również słabiutko... W ogóle nie wiedziałem o co biega na początku, pełno jakichś dziwnych nazw planet, mieszkańców, nie wiadomo kto jest kim, pozniej troche się rozjaśnia, ale nie zmienia to faktu ze film musiałem podzielic na 2 czesci po za pierwszym razem po prostu zasnąłem (na sci-fi ;)). Jak na 1984 rok to efekty tez takie sobie. Nie wiem jak to sie ma do ksiazki, no ale tu oceniamy film, nie książkę, a film jest po prostu nudny i nieciekawy.

ocenił(a) film na 3
Czarny_Lotos

W tym wypadku akurat oceny książki i filmu są w pewnym stopniu połączone.
Ekranizacja jest mocno problematyczna i każdy kto czytał książkę film ocenia przez pryzmat tego co...czytał.

nightgale

A jak ktoś nie czytał - jak trochę wyżej - to ma problem ze zrozumieniem wątków w filmie :)

nietopyrz

A mnie się film bardzo podobał, mało tego zachęcił do przeczytania książki. Właśnie wystartowałem.
Obraz, światło, muzyka, scenerie są genialne. Postacie bardzo wyraźne, jakby przerysowane - świetna obsada. Ich charakteryzacja, szepty, modulowane głosy, artykulacja to coś naprawdę wyjątkowego, niespotykanego nigdzie indziej. Wątki i terminologia miejscami trudne lub niemożliwe do skumania, jakby nie do końca dopowiedziane (stąd moje zainteresowanie literaturą). W trakcie oglądania tętno często wyrównuje się i spada, ale to może dzięki temu człowiek popada w specyficzny stan jakby uśpienia - wyciszenia i czuje osobliwy klimat (doskonały jak dla mnie) tego filmu. Wyraźne minusy, jeśli traktujemy zastany tu świat jako daleka przyszłość, to archaiczne mundurki a'la Franciszek Józef i kiczowata "technika", która oderwana jest od czasu i możliwości rozgrywania bądź co bądź międzyplanetarnej akcji. Niektóre efekty mogą razić jak np. lot "żelazkiem" nad Arrakis, ale jak ktoś oglądał w dzieciństwie "Jazona z gwiezdnego patrolu" to przełknie te "zniewagi"...

roboter

Część odczuć miałem podobnych... za dzieciaka, gdy kawałki filmu udało mi się podpatrzeć w telewizji.

ocenił(a) film na 1
Movie_Crash_Man

Nic dodać, nic ująć.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Movie_Crash_Man

I znowu widzę trolling z twojej strony:

Space opera – podgatunek fantastyki naukowej koncentrujący się wokół romantycznych przygód, podróży międzygwiezdnych i kosmicznych bitew, w którym głównymi wątkami są konflikt międzyplanetarny i osobiste przeżycia bohaterów. Często – jawnie lub niejawnie – wykorzystuje elementy konwencji fantasy oraz baśniowe.

Określenie space opera pojawiło się jako odpowiednik soap opera (opera mydlana) i z początku miało wyraźnie negatywny odcień. Utworzył je w 1941 roku Wilson Tucker. Z czasem jednak pojęcie to upowszechniło się wśród twórców i odbiorców fantastyki, a jego negatywne konotacje zanikły.

W latach 90. wykształcił się nurt nazywany nową space operą (ang. new space opera). W przeciwieństwie do starej space opery twórcy tacy jak Alastair Reynolds czy Stephen Baxter nie wykorzystywali w swoich utworach elementów nadnaturalnych, starając się zachować zgodność z nauką (hard science fiction) przy jednoczesnym nierezygnowaniu z ogromnej, międzygwiezdnej skali swoich utworów.

Przykłady utworów

Jako utwory z gatunku space opera bywają wymieniane między innymi:
Filmy i seriale

Babilon 5
Gwiezdne wojny
Star Trek
Kosmos 1999
Ucieczka w kosmos
Battlestar Galactica
Macross
Legend of the Galactic Heroes
Gwiezdne wrota: Wszechświat
Strażnicy Galaktyki
Jupiter: Intronizacja

Powieści

Gwiazdy moim przeznaczeniem Alfreda Bestera
Misja międzyplanetarna A.E. van Vogta
Kawaleria kosmosu Roberta Heinleina
Żałując za jutro Sebastiana Uznańskiego
Ludzie jak bogowie Siergieja Sniegowa
cykl Saga Vorkosiganów Lois McMaster Bujold
cykl Honor Harrington Davida Webera
cykl Zaginiona flota John G. Hemry

elementy space opery mają także cykle:

Fundacja Isaaca Asimova
Diuna Franka Herberta
trylogia Dysfunkcja rzeczywistości Peter F. Hamilton

Komiksy

Schlock Mercenary - komiks internetowy Howarda Tylera

Gry komputerowe

seria Mass Effect
seria Halo
seria Killzone

Space opera w Polsce

Dylogia Tomasza Kołodziejczaka – Kolory sztandarów i Schwytany w światła
Gwiezdne szczenię Jacka Izworskiego
opowiadanie „Battle dust” Andrzeja Sapkowskiego będące rzekomym fragmentem nigdy nie istniejącej space opery


PS. Gwiezdne wojny ci się podobały? A "Kroniki Ridicka" czyli zbroje z rodu średniowiecza plus statki kosmiczne, a Władcy Wszechświata czyli duży nagi osiłek z mieczem w kosmosie. Z tego co wyczytałam w Internecie na Filmwebie ty lubisz duzych wyrośniętych osiłków.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Leif_Eriksson

jak tam gejku to ty akurat mnie zaczepiasz. nie zmienie sie na geja dla ciebie

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Leif_Eriksson

nie ma postaw by pisac takie bzdury pedrylu. ja cos napisalem zebys sie ode mnie odkleil geju i mnie nie zaczepial

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Leif_Eriksson

nie pisze juz wiecej z toba. za duzy poziom glupoty prezentujesz. mozesz najwyzej probowac zaistniec w moich tematach jako polglowek

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

jestem mądrzejszy od ciebie

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

lubisz Supermana? Ile ty masz lat? 10?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Leif_Eriksson

jestes kompletnym idiotą, ktory w zyciu czuje sie jak gowno dlatego obraza anonimowe osoby w internecie. to tylko podkresla jaki z ciebie mały człowieczek, który musi sobie budować swoją wartość na obrażaniu anonimowo ludzi w necie jak ciota. dla mnie jesteś ćwierć mózgiem, ale ja nie musze tego powtarzać ponnieważ widzi to każdy kto przeczyta twoje wiadomości...żegnam. masz naprawdę prymitywny profil i opisy w nim świadczące o twoich kompleksach i poczuciu niższości...

ocenił(a) film na 7
Movie_Crash_Man

o widze ze wyszlo szydlo z worka. baran z avatarem ann hataway zbanowany wielokrotnie na filmwebie sie objawil...taki z ciebie model jak z koziej d*y trąba....papa

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

jestem po studiach i mam pracę

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

jesteś życiowym przegrywem i frajerem. nawet się wysławiać poprawnie nie potrafisz

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

Przecież ty oceniasz smerfy i teletubisie na 10. Problem w tym, że ty taki masz gust.

Movie_Crash_Man

Dzięki za rozwalenie wątku. Szanownych panów uprasza się o uprawianie dziecinady na własnym poletku tj. w prywatnych wiadomościach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones