PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3889}
6,6 2 718
ocen
6,6 10 1 2718
"Anna" i wampir
powrót do forum filmu "Anna" i wampir

propagandowy?

ocenił(a) film na 8

pamiętam "tamte czasy". Nie mogę zgodzić się z opinią, że jest to film propagandowy. W jakim socjalistycznym filmie propagandowym wypakowuje się z karetki pogotowia i zostawia na ulicy chorą kobiecinę, a bohater wchodząc do "roboty" na pytanie pracownicy "kawa czy herbata?" woła : "I setka!". W następnej scenie dostaje szklankę z wódeczką, a w domu też za kołnierz nie wylewa. W czasie powstawania filmu (1980-1981) "walczono" ze wszelkimi przejawami pijaństwa w ogóle, a w pracy przede wszystkim. Jedną z form "walki z pijaństwem" była sprzedaż alkoholu w sklepach dopiero od godz. 13. Jeszcze jeden z elementów który moim zdaniem zaprzecza o propagandowym przesłaniu tego filmu, dialog Jaksy z Detką:
- Co to za ludzie?
- Którzy?
- Ci na schodach. Przecisnąć się nie można.
- A, ci to przecież wszyscy nasi, panie kapitanie.
- Dlaczego nie w terenie, tylko tutaj się pętają? Dlatego mamy takie wyniki, psiakrew!
Poza tym przedstawiono nieudolność milicji, pomyłki, sponiewieranie podglądacza przez "władzę" itp. To tylko część elmentów, które z pewnością nie są składowymi propagandowej laurki.

ocenił(a) film na 8
topfame

Słusznie prawisz.

ocenił(a) film na 6
topfame

Żadna propaganda, to fakt, bo nie każdy milicjant był ubekiem, a na ulicach było bezpieczniej niż dziś, tylko że to Piotr Olszowy był wampirem, a nie kozioł ofiarny Marchwicki

użytkownik usunięty
Jacek_Mch

Ło matko następny wyjechał z Olszowym- a skąd Ty to wiesz, ze Olszowy był wampirem ?!

Ten film nie przedstawia wszystkich faktów jak także i sprawdzeń alibi Marchwickiego gdy były popełniane zbrodnie. Alibi, ze niby był w kopalni a miał tylko pisane dniówki - to także wpłynęło na śledztwo.

Z opowiadań czy może z artykułów pisanych przez młodych dziennikarzy ?

Rozwiń swoje stwierdzenie jak masz oczywiście pojęcie o sprawie.

ocenił(a) film na 9
topfame

Zgadzam się całkowicie. Nie widzę tu żadnej propagandy. W czasach PRL pokazywano rzeczywistość z jej różnymi wadami - w tym filmie też widzimy kolejkę do sklepu czy nieudaczność milicji (2x sprawca wymknął się z rąk milicjantów w dość kompromitujący sposób) lub kiepskie warunki pracy. Natomiast możliwe że on był o tyle odważniejszy, że kręcony w 1980-81 roku czyli w czasie Solidarności (ten sam okres co Człowiek z marmuru).

ocenił(a) film na 8
Rybnikers

Zapewne masz na myśli "Człowieka z żelaza".

ocenił(a) film na 6
topfame

Rzeczywiście, to nie jest film propagandowy. Gorzej, to zapis spreparowanego śledztwa mającego wrobić żulika Marchwickiego. Technicznie Kidawa się postarał, choć to chyba najbardziej niechlujny reżyser w historii PRL.

ocenił(a) film na 6
Paterm

Twoja wypowiedź jest jedyną na temat tego filmu, z którą się spirytusowo zgadzam.

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 9
topfame

Uważam podobnie, ale są ludzie zafiksowani na jakimś punkcie i tego nie obejdziesz. Niektórzy twierdzą, że "Pokot" to film polityczny i, co więcej, antypolski...hm... A ja nie mogę się nadziwić, że ludzie potrafią być tacy ograniczeni i uwięzieni w schematach. Za (dość) propagandowy można uznać film "Złote Koło" z 1971r. Tam to ewidentnie słodzą milicji. Ale mimo, że obraz nieco "laurkowaty", to całkiem sympatycznie się oglądało.

ocenił(a) film na 7
topfame

Film ten jawnie krytykuje PRL i dziwię się, że cenzura nie wycięła scen, które wymieniłeś, albo choćby tekstu, że "przecież w socjalizmie nie może być wampira". Dużo tu walenia w system, który sprawia, że ludzie chcą jak najszybciej załatwiać niewygodne sprawy i ogłaszać sukces, że prawda się nie liczy, a kobiety to mogą co najwyżej kawę i papierosy przynosić.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones