PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3889}
6,6 2 722
oceny
6,6 10 1 2722
"Anna" i wampir
powrót do forum filmu "Anna" i wampir

tematyką polskich seryjnych morderców. Dla ludzi za Śląska i Zagłębia. Ja spełniam te dwa warunki i film bardzo mi się podobał. Ale wątpię czy spodoba się ludziom nie mającym pojęcia o sprawie Marchwickiego.

ocenił(a) film na 6
malutka86

Ale ten film nie jest chyba rzetelnym źródłem informacji w tej sprawie. Miał być raczej kropką nad "i" dla oficjalnie propagowanej wersji wydarzeń.

A jak już jesteśmy w temacie polskich seryjnych morderców, to dziwię się, że nikt się jeszcze poważnie nie wziął za Karola Kota. Ta historia to świetny materiał na mroczne (nawet bardzo), psychologiczne kino. Gdyby jeszcze udało się zbliżyć do klimatu z utworu Świetlików, byłoby świetnie. Niestety, prawdopodobieństwo, że ktoś się za to weźmie i nie spie*doli wydaje mi się dziwnie małe.

ocenił(a) film na 7
jska

Zgadza się, nie jest rzetelnym źródłem informacji, jednak w zestawieniu z filmem "Jestem mordercą", każdy może wyrobić sobie własne zdanie na temat winy czy też niewinności Z.M.

malutka86

na o wiele większe zainteresowanie zasługuje Lucjan Staniak czyli "czerwony pająk", nie tylko na o wiele "większe dokonania" od Kota ale także dlatego, iż podobno ciągle żyje, zresztą zainteresowanych odsyłam do wikipedii

ocenił(a) film na 7
W_B_B__Beaver

Za czasów komuny działało w Polsce wielu seryjnych morderców zasługujących na dokument. Nakręcili akurat o Marchwickim, bo była to sprawa najbardziej upolityczniona. Ja bym zobaczyła chętnie historię J. Knychały.

malutka86

fakt, mieliśmy sporo rodzynków w tym okresie, niestety a może na szczęście później było coraz gorzej...

co do Knychały to dokument musiałby być bardzo krótki, gdyż wspomnieli by o procesach właśnie Marchwickiego, na które Joachim uczęszczał i się zainspirował (btw film "Kryminalni" oddaje niejako mu ukłon, czarny charakter właśnie tak ma na imię :))

ocenił(a) film na 7
W_B_B__Beaver

Niekoniecznie musiałby być krótki. Knychała był o wiele inteligentniejszy i ciekawszy niż Z.M. Nie wiem czy czytałeś książkę "Morderca z motywów seksualnych". w niej jest wszystko opisane włącznie z pamiętnikiem J.K.

malutka86

zarówno Knychała jak i Kot oraz Staniak to bohaterowie mojej pracy mgr :) książki wprawdzie nie czytałem ale wiem chyba wszystko co powinienem, co do Knychały musiałem kilkakrotnie wizytować różne komendy policji i archiwa w Katowicach, bo pozostałych miałem na miejscu w Krakowie

co do Z.M. ja nigdy nie uważałem go za wampira, po prostu zrobiono z niego ofiarę na potrzeby ówczesnej propagandy, dla mnie Wampirem z Zagłębia był Piotr Olszowy, (wikipedia o tym wspomina), nie dość, że przyznał się przed samobójstwem to jeszcze profile psychologiczne pasowały niemal jak ulał...

ale to tylko moje zdanie :P

użytkownik usunięty
malutka86

"Ja bym zobaczyła chętnie historię J. Knychały."
Ja również

ocenił(a) film na 5

youtu.be/HadiI9eovy8 ;-)

użytkownik usunięty
ruararta

ruararta, jesteś bardzo miła, nawet ostatni comment pod tym filmem YT jest mój :) ale chodziło mi bardziej o film fabularny, t.j. jak np ten, który powstał o Marchwickim :)

ocenił(a) film na 5

Nie widziałam jeszcze, ale ponoć o Knychale traktuje "Zabójca z lubieżności" Koszałki.
lovekrakow.pl/artykuly/fascynuja-nas-mordercy-rozmowa-z-marcinem-koszalka_178.ht ml

użytkownik usunięty
ruararta

Widziałem :) choć nie jest to film fabularny, to jest bardzo ciekawy dokument o dziennikarzu, który przeprowadzał wywiady z Knychałą, miał zamiar wydać jego pamiętniki i jak twierdzi zaraził się od niego lubieżnością. Polecam głównie ze względu na zdjęcia - fajnie pokazany Śląsk wieczorową porą, familoki, oświetlone kopalnie itd :D

ocenił(a) film na 5

Zobaczyłam, dobry :P
Na marginesie: Eddy Kozak rzeczywiście wydał pamiętniki Knychały (tzn. stanowią one główną część książki, ją samą wzbogacono o dodatkowe materiały).
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/61328/pamietniki-wampira

użytkownik usunięty
ruararta

o, widzę, że Ty też ze Śląska i to niedaleko mojego rodzinnego miasta :)
co do lektury - aż strach się bać :)
niestety widzę, że tej książki nie ma w sklepach :(

użytkownik usunięty

p.s. jest na Allegro za...85 zł (aukcja) hah
Ostatnio porwałem się na używaną, długo poszukiwaną książkę za 120 zł, więc chwilowo chyba tą odpuszczę :-)
Ale będę polował jeszcze na nią w antykwariatach :)

W_B_B__Beaver

"a o wiele większe zainteresowanie zasługuje Lucjan Staniak czyli "czerwony pająk", nie tylko na o wiele "większe dokonania" od Kota ale także dlatego, iż podobno ciągle żyje, zresztą zainteresowanych odsyłam do wikipedii"

Wg hasła z wikipedii Staniak to postać fikcyjna także nie tyle nie żyje, co nigdy nie istniał.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ucjan_Staniak

ocenił(a) film na 7
malutka86

Poza tym Marchwicki był za głupi na seryjniaka.

malutka86

dokładnie

W_B_B__Beaver

o a nie mówiłem :d
http://vod.onet.pl/kryminalni-kontra-wampir,29682,aktualnosc.html


W_B_B__Beaver

a co do Knychały polecam: http://www.onet.tv/frankenstein,6158242,10,klip.html#

28:20 - popatrzcie na mapkę, kierunek w którym "szłem", inteligencja na pokaz, zdarza się :D

ocenił(a) film na 7
W_B_B__Beaver

Dzięki :) Świetny filmik, oglądałam z zapartym tchem, mimo, że wszystko to już wiedziałam z książki :)

W_B_B__Beaver

Przepraszam, ale pleciecie bzdury. Seryjny morderca nie musi być mądry, wystarczy skrzywienie charakterologiczne, psychopatia. obsesja, mania przesladowcza lub zwyczajna głęboka demoralizacja czyli nieodróżnianie dobra od zła. Marchwicki był człowiekiem prymitywnym, ale nie stanowi to żadnej przeszkody dla dokonania wielokrotnego mordestwa. Zwłaszcza, że nie wymagały one precyzyjnego planowania i realizacji planu, a były spontaniczne. W sprawie Marchwickich jest trochę niejasności i nie do końca wyjasnionych wątpliwości, ale wynika to politycznej presji i pewnej chaotyczności, w jakich prowadzono postępowanie przygotowawcze i odbywał się proces. Nie istniała i nie istnieje jednak żadna "alternatywa sprawcza" wobec Marchwickich; nie wytypowano żadnego innego prawdopodobnego sprawcy, a ponadto po skazaniu Marchwickich zbrodnie ustały. Zabiegi narzecz podważenia zasadności wyroku skazującego wobec Marchwickich to sensacyjno-polityczna "gra na wątpliwości" bez żadnego zaplecza logiczno-dowodowego.

ocenił(a) film na 7
omaley

Wcale nie ustały, poczytaj sobie jak choćby "Procesy w powojennej Polsce". Żeby zabić tyle osób i zostawić śladów trzeba mieć jakąś inteligencję. Oglądałeś proces Marchwickiego? Czytałeś zeznania świadków? Zapoznałeś się z dowodami? Jeśli tak to wtedy możemy dyskutować. Ja uważam, że Marchwicki był niewinny. Masz prawo to własnego zdania i tak nigdy nie dowiemy się prawdy.

malutka86

Morderstwa ustały. Ale na dwa lata przed aresztowaniem Marchwickiego. Jest to koronny dowód na "wrobienie" Ździśka. Ostatnie z serii morderstw, dziwnie pokrywa się ze zgłoszeniem się na milicję Piotra Olszowego który wyznał, że jest wampirem i nie może już tego wytrzymać psychicznie. Został zbagatelizowany. Zaraz po tym, zabił swoją żonę, dzieci, podpalił dom i popełnił samobójstwo. Od tego czasu, aż do aresztowania Marchwickiego (dwa lata - żaden seryjny zabójca nie robi tak dużej przerwy) nie odnotowano ataku wampira. Dla mnie mordercą był Olszowy. Marchwicki został kozłem ofiarnym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones