PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125644}

Noc i mgła

Nuit et brouillard
7,9 1 710
ocen
7,9 10 1 1710
8,2 11
ocen krytyków
Noc i mgła
powrót do forum filmu Noc i mgła

I nie przeszkadza tu nawet typowa francuska maniera jeśli chodzi o narratora. Jednocześnie jest
to jeden z najwcześniejszych obrazów na ten temat.

Nie ma tu żadnych rozwlekłych scen, owijania w bawełnę, cenzurowania drastycznych scen,
coby jakieś tłuste dziecko Zachodu nie skaleczyło sobie oczu widząc jakie zabawy potrafi
zgotować jego cywilizacja. Nie ma żadnego wzruszania widza na siłę, bo obraz mówi sam za
siebie. Żadnej telenoweli, żadnego tłumaczenia.

Do tego genialne zakończenie.

ocenił(a) film na 10
kukujus

tylko nazwa dokumentu jest nieco głupia.

ocenił(a) film na 9
kukujus

Tytuł filmu Resnaisa wywodzi się od nazwy tajnego|dekretu nazistowskiego "Nacht und Nebel" (niem. Noc i Mgła),
podpisanego z rozkazu Hitlera 7 grudnia 1941 roku|przez feldmarszałka Wilhelma Keitela.
Dokument zakładał aresztowanie,|zsyłkę do obozów koncentracyjnych
oraz fizyczną likwidację członków ruchu oporu,|osób uznanych za sabotażystów, liderów opozycji i podziemia
głównie z okupowanych państw Europy Zachodniej.
Więźniowie ci, oznaczeni literami "NN",|kierowani byli do wykonywania najcięższych prac,
otrzymywali zmniejszone racje żywnościowe,| pozostawali w całkowitym odosobnieniu.
Nazwę dekretu naziści zaczerpnęli z poematu|muzycznego Richarda Wagnera "Złoto Renu".
W scenie III karzeł Alberyk zakłada|magiczny hełm, zwany Tarnhelm,
po czym wypowiada kwestię:|"Nocy i mgło - znikam"
zupełnie bez śladu, tak, jak mięli|zniknąć wszyscy więźniowie obozów...

ocenił(a) film na 10
bartje

przecież wiem, właśnie dlatego tytuł jest głupi

ocenił(a) film na 10
bartje

to tak jakby nazwać książkę poświęconą historii całej Europy "Bitwa pod Oliwą"

ocenił(a) film na 9
kukujus

Nie rozumiem analogii, możesz ją rozwinąć?

ocenił(a) film na 10
maciej_ms

Noc i Mgła nie była porównywalna w skali i teorii do późniejszej zagłady, to jeszcze nie było chłodne zaplanowanie fizycznego wyniszczenia całych narodów. Była skierowana przeciw ewidentnym aktywnym wrogom systemu. Jako tytuł filmu brzmi poetycko, ale dla znających temat (bo większość ludzi jednak wyrażenia "nacht und nebel" nie słyszała) może trochę nie pasować. To tylko moja skromna opinia.

ocenił(a) film na 9
kukujus

Dzięki, już wiem o co Ci chodzi, ale zarówno analogia jak i nazywanie tytułu "głupim" jest przesadzone. Film nie skupia się na poruszeniu problemu eksterminacji całych narodów - prawie nie pojawiają się w nim odniesienia do narodowości, tylko raz pada słowo "Żyd" - ale na samym zjawisku istnienia obozów. Oczywiście obozy powstawały już dużo wcześniej, a "Nacht und Nebel" nie było żadną przełomową operacją, ale wpisuje się w pewien dłuższy proces związany z ich funkcjonowaniem. Trzeba pamiętać o czasie powstania filmu: Resnais i Cayrol chcieli przestrzec przed idącą w niebezpiecznym kierunku polityką kolonialną Francji w Indochinach i Algierii, zwrócić uwagę, że wydarzenia z niedalekiej przeszłości mogą zaskakująco łatwo się powtórzyć. Wyraźnie odnosi się do tego zakończenie. Jak słusznie zauważyłeś, tytuł brzmi poetycko i taki był główny cel twórców, moim zdaniem jest też odpowiedni do poruszanego tematu.

ocenił(a) film na 10
maciej_ms

Tak dokładniej to chodziło mi o tę różnicę między mordowaniem wroga/szkodnika dla rządzących, a mordowaniem ludzi po prostu "bo tak", hurtowo. W sumie można tytuł też ciekawie zinterpretować (i nadinterpretować) w kontekście właśnie Rheingold, czyli o tragedii nagłego "zniknięcia" milionów, albo o zanikaniu pamięci o błędach przeszłości. Trochę z rozpędu tak palnąłem.

ocenił(a) film na 9
kukujus

Odwołania do Wagnera są bardzo na miejscu. Myślę też, że twórcy chcieli pokazać niebezpieczeństwo tworzenia obozów właśnie dla "aktywnych wrogów systemu", od takich zaczęło się w Niemczech i takie powstawały we francuskich koloniach np. w Algierii. To również może być jeden z powodów zatytułowania filmu nazwą tej operacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones