Główną rolę w serialu miał wykreować Andy Garcia, a jego postać miała nazywać się det. Rick Calucci. Aktor, podobnie zresztą jak Ray Liotta, odrzucił jednak tę propozycję.
Vanessa Ferlito grająca detektyw Aiden Burn zdecydowała się zrezygnować z dalszego udziału w "Kryminalnych zagadkach Nowego Jorku", ponieważ praca przy serialu nie pozwalała jej się rozwijać aktorsko i angażować w inne projekty filmowe.
Ray Liotta odrzucił propozycję zagrania tu głównej roli, by - dwa lata później - móc wcielić się w postać genialnego złodzieja, Bobby'ego Stevensa, w serialu "Smith" (2006). Niestety, stacja CBS - już po 3 odcinkach - postanowiła zdjąć go z anteny. Miało to związek z niską oglądalnością.
W odcinku zatytułowanym "Grand Murder at Central Station" (2. sezon, 2. odcinek) - Carmine Giovinazzo (serialowy det. Danny Messer) wystąpił również jako spiker, który informuje podróżnych o odjeżdżającym pociągu. Wypowiadana przez niego kwestia pada na samym początku tego epizodu.
Edyta Śliwińska - tancerka, która do tej pory znana była jedynie ze wszystkich (na razie siedmiu) edycji amerykańskiej wersji "Tańca z gwiazdami" - zagrała w jednym z odcinków serialu (5. sezon, 13. odcinek). Epizod nosi tytuł "Rush to Judgement", a Polka wcieliła się w postać instruktorki salsy.
Carmine Giovinazzo jest jedynym aktorem, który wystąpił we wszystkich trzech częściach cyklu. W serialu "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" (3. sezon, 1. odcinek - "Revenge Is Best Served Cold") wcielił się w postać Thumpy'ego G. W serialu "CSI: Kryminalne zagadki Miami" (2. sezon, 23. odcinek - "MIA/NYC Nonstop"), jako det. Danny Messer, wystąpił razem z innymi członkami policyjnej ekipy z Nowego Jorku. Z kolei w "CSI: Kryminalnych zagadkach Nowego Jorku" - już etatowo - gra rolę detektywa Messera.
W odcinku "Recycling" (S01E12), det. Mac Taylor (Gary Sinise) pyta Millie Hanford (Julia Duffy), dlaczego nosi w torebce druty. Odpowiada, że dzierga dla swojego psa różne rzeczy, m.in. koc. Błąd polega na tym, iż koc, który pokazuje detektywowi został wykonany szydełkiem, a nie na drutach.
W odcinku "Recycling" (S01E12), Mac (Gary Sinise) podaje Aiden (Vanessa Ferlito) dziecinną buteleczkę z zawartością i prosi, by ją przetestowała. Podczas gdy on mówi, det. Burn zdejmuje wieczko. Następnie, det. Taylor patrzy na notes w walizce, zaś kamera wraca do Aiden, która - po raz drugi - zdejmuje to samo wieczko.
W pierwszym epizodzie serialu - "Blink" - pokazano, że Zoya Pavlova (Ana Alexander) mieszka przy Weyburn Street. Co ciekawe, w Nowym Jorku nie ma takiej ulicy.
W odcinku "Corporate Warriors" (S02E04), det. Danny Messer (Carmine Giovinazzo) odkrywa, że Greg Thompson - dwa ostatnie telefony - wykonał do Jareda Stantona (Andrew Macbeth). Co ciekawe, telefon pokazuje jednak, że wykonane zostały trzy połączenia. Ostatnie do Michaela Vejara - osoby, pełniącej w tym odcinku funkcję reżysera drugiego planu.
Z odcinka "Grounds for Deception" (S05E24) dowiadujemy się, że numer odznaki det. Stelli Bonasery (Melina Kanakaredes) to 8946. Jest on widoczny w momencie, gdy przekazuje ją ona w ręce det. Maca Taylora (Gary Sinise). Co ciekawe, dokładnie to samo ID ma "blacha" det. Danny'ego Messera (Carmine Giovinazzo). Możemy się o tym przekonać choćby na podstawie odcinka "All in the Family" (S04E13). Numer jest doskonale widoczny w momencie, kiedy Rikki Sandoval (Jacqueline Piñol) kradnie służbową broń Danny'ego.
Ellis Island jest terenem leżącym na obszarze New Jersey i podlegającym pod prawo federalne. Dziwi więc fakt, że - w odcinku "Lat 40°47' N / Long 73°58' W" (S06E03) - nowojorscy detektywi, bez przeszkód, prowadzą tam swoje dochodzenie, skoro wyspa nie podlega ich jurysdykcji.
W odcinku "Dead Inside" (S05E07), det. Lindsay Monroe (Anna Belknap) dekoduje telefonem komórkowym tzw. QR Code (Quick Response Code) z kubka po kawie. Jako wynik otrzymuje wyrażenie "espresso shock", co nie jest poprawną translacją tego symbolu. Prawidłowe tłumaczenie powinno brzmieć "mumbojumboblarblarblar".
W odcinku "The Formula" (S06E15), dr Sheldon Hawkes (Hill Harper) przedstawia det. Stelli Bonasera (Melina Kanakaredes) analizę włókna, które pochodzi z kombinezonu wyścigowego Lizy Gray (Danica Patrick). Chwilę później, na ekranie komputera, Sheldon prezentuje Stelli obrazy, mające pokazywać kraksę, w której mocno ucierpiała podejrzana (Gray) podczas wyścigu w Monako. Fotografie te, tak naprawdę są zmodyfikowanymi zdjęciami z poważnego wypadku Roberta Kubicy, który miał miejsce 10 czerwca 2007 roku (podczas Grand Prix w Kanadzie).
W pierwszym odcinku 6. sezonu (Epilogue) - leżący na biurku det. Maca Taylora (Gary Sinise) - identyfikator wyraźnie wskazuje, że numer odznaki det. Danny'ego Messera (Carmine Giovinazzo) to 9104. Informacja ta nie pokrywa się jednak z tym, co twórcy prezentowali widzom w poprzednich odcinkach serialu. Wówczas, na przestrzeni kilku epizodów, dało się zaobserwować, iż jego odznaka ma numer 8946.
Numer odznaki det. Dona Flacka (Eddie Cahill) z odcinka "Dead Reckoning" (S06E04) - 8620 - nie pokrywa się z numerem, który możemy zobaczyć na jego identyfikatorze (8571), leżącym na biurku det. Maca Taylora (Gary Sinise), dwa epizody wcześniej, w odcinku "Blacklist (Featuring Grave Digger)".
W retrospekcji z odcinka "Blacklist (Featuring Grave Digger)" pojawia się, nieżyjący już, ojciec det. Maca Taylora (Gary Sinise) - McCanna Taylor (John Terry). Co ciekawe, w rzeczywistości, różnica wieku pomiędzy aktorami to - tylko i aż - niewiele ponad 5 lat.
Zdjęcia do serialu były kręcone w Los Angeles (Kalifornia, USA) i Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Twórca serialu (Anthony E. Zuiker) chciał, aby motywem przewodnim serialu był utwór "Behind Blue Eyes", autorstwa formacji "The Who". Decydujący głos miał jednak prezes stacji CBS (Leslie Moonves), który - będąc fanem powyższego zespołu - wybrał, nagraną w 1971 roku, piosenkę "Baba O'Riley".
10 listopada 2004 roku - podczas telewizyjnej premiery odcinka "Outside Man" (S01E06) - jego emisja została przerwana przez program "CBS News", który poinformował o śmierci prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Jasera Arafata. W odpowiedzi na skargi telewidzów i pobódki prawne, stacja CBS wyemitowała go ponownie, w całości, dwa dni później.
Imię i nazwisko det. Stelli Bonasery (Melina Kanakaredes) powstało z połączenia Stelli Kowalski (Kim Hunter) z "Tramwaju zwanego pożądaniem" i postaci Amerigo Bonasery (Salvatore Corsitto) z "Ojca chrzestnego".
"Kryminalne zagadki Miami" oraz "Kryminalne zagadki Nowego Jorku" zostały połączone dwoma wspólnymi epizodami nadanymi przez telewizję CBS 7 i 9 listopada 2005 roku. Odcinki opowiadały historię katastrofy lotniczej i seryjnego mordercy, który jest poszukiwany przez ekipy obydwu seriali.
"Kryminalne zagadki Nowego Jorku" są zdecydowanie bardziej krwawe niż "Kryminalne zagadki Miami". Początkowo były też kręcone w "mocnym niebieskim świetle" co powodowało, że serial wydawał się mroczniejszy. Jednak po interwencji prezesa CBS, zostało to zmienione.
Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch seriali cyklu, również w "Kryminalnych zagadkach Nowego Jorku", piosenką, którą możemy usłyszeć podczas czołówki, jest utwór zespołu "The Who". Tym razem nosi on tytuł "Baba O'Riley" (znany jest również pod nazwą "Teenage Wasteland").
Vanessa Ferlito nie musiała przechodzić przez żadne castingi, aby w "Kryminalnych zagadkach Nowego Jorku" otrzymać rolę det. Aiden Burn. To producenci sami się do niej zgłosili, angażując ją do obsady jako drugą, zaraz po Garym Sinise (det. Mac Taylor).
Vanessa Ferlito (det. Aiden Burn), Carmine Giovinazzo (det. Danny Messer) i Eddie Cahill (det. Don Flack) to jedyni serialowi aktorzy, którzy są rodowitymi nowojorczykami. Gary Sinise (det. Mac Taylor), Melina Kanakaredes (det. Stella Bonasera) i Anna Belknap (det. Lindsay Monroe) mieszkają w NY dopiero od jakiegoś czasu.
Larry Romano, który w epizodzie "Run Silent, Run Deep" (S02E20) wciela się w rolę Louiego - brata det. Danny'ego Messera - jest w rzeczywistości kuzynem Carmine'a Giovinazzo.
W odcinku pilotażowym - "MIA/NYC Nonstop" - krzyżującym losy postaci z "CSI: Kryminalne zagadki Miami" i "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku", det. Danny Messer (Carmine Giovinazzo) nosi krawat i nie ma okularów. Co więcej, zachowuje się tak, jakby jego wzrok był w doskonałym stanie. Jest to nieco dziwne, ponieważ (w kolejnych odcinkach) Messer nie ubiera garniturów, a okulary ma zawsze na nosie.
Claire Conrad Taylor - żona det. Maca Taylora (Gary Sinise) - zginęła 11.09.2001, podczas ataków na World Trade Center. Jej twarz pojawia się na fotografii, pod koniec odcinka "Sweet 16" (S03E10).
Odcinek pt. "All Access" (2. sezon, 21. odcinek) jest pierwszym, którego wprowadzenie (tuż przed początkowymi napisami) kończy się bez udziału ekipy CSI, badającej miejsce zbrodni.
Pani det. Aiden Burn (Vanessa Ferlito) pochodzi z nowojorskiego Brooklynu.
W odcinku "Fare Game" (S02E15) - det. Mac Taylor (Gary Sinise) wypowiada kwestię "She just might beat us both out for the part", która pochodzi z powieści "Myszy i ludzie" Johna Steinbecka. Tak się składa, że w 1992 roku Gary Sinise wyreżyserował jej ekranizację. Zagrał w niej również postać George'a Miltona.
Przysmakami det. Maca Taylora (Gary Sinise) są owsianka i cheesburgery.
Mac Taylor (Gary Sinise) potrafi grać na gitarze basowej. W środowe wieczory, wspólnie z zespołem jazzowym, daje występy w nowojorskim lokalu o nazwie "Cozy's Night Club".
Podczas realizacji w Los Angeles jednego z odcinków - w apartamentowcu, gdzie kręcono materiał (kilka pięter niżej) - znaleziono prawdziwe (będące w głębokim rozkładzie) zwłoki. Czołowych aktorów nie było wówczas na planie. Co ciekawe, zajście to posłużyło później twórcom serialu przy tworzeniu scenariusza do epizodu zatytułowanego "Not What It Looks Like" (3. sezon, 2. odcinek), w którym - na terenie budynku przeznaczonego do rozbiórki - zostaje odkryte zmumifikowane ciało kobiety.
Melina Kanakaredes (Stella Bonasera) wynegocjowała z twórcami "CSI: NY", aby jej bohaterka ubierała sukienki jedynie w jednym odcinku każdego sezonu.
W klapie marynarki, Mac Taylor (Gary Sinise) zawsze przypięty ma błękitny znaczek z białą literą "D" i zieloną literą "B". Całość w obwolucie złotego koloru. Oznacza on, że - w nowojorskim Departamencie Policji - główny bohater pełni funkcję detektywa (Detective Bureau).
Imię i nazwisko det. Maca Taylora pochodzi z dwóch źródeł. Imię od syna Gary'ego Sinise'a (McCanna Anthony Sinise), a nazwisko od postaci kreowanej przez aktora w filmie "Forrest Gump" - porucznika Dana Taylora.
W odcinku "City of the Dolls" (S02E09), det. Stella Bonasera (Melina Kanakaredes) mówi: "It's always about the black glove". To nawiązanie do głośnej w USA sprawy o podwójne morderstwo i związanych z tym faktem procesów Orenthala Jamesa "O.J." Simpsona, które miały miejsce w latach 90. ubiegłego stulecia.
W odcinku "Open and Shut" (S03E06) - bransoletka od "Cartiera", którą ma na ręku ofiara, jest częścią tzw. "Love Collection". Kolekcja ta - będąca znakiem firmowym producenta - po raz pierwszy zaistniała w latach 70. ubiegłego stulecia. Ciekawostką jest fakt, że błyskotkę tę może założyć lub zdjąć jedynie osoba, będąca w posiadaniu odpowiedniego "klucza".
Tytuł odcinka "A Daze of Wine and Roaches" (S03E19) został zaczerpnięty z obrazu o nazwie "Dni wina i róż". Filmu, wyreżyserowanego przez Blake'a Edwardsa, gdzie w rolach głównych wystąpili Jack Lemmon i Lee Remick.
Przytwierdzone do ciała karaczana madagaskarskiego kamienie szlachetne, które możemy zobaczyć w odcinku "A Daze of Wine and Roaches" (S03E19), są jak najbardziej prawdziwe.
Premierowy pokaz odcinka "Obsession" (S03E13) zaplanowano na 10 stycznia 2007 roku. Z powodów technicznych, emisję musiano przełożyć o tydzień (o czym wcześniej poinformowano opinię publiczną).
W odcinku "Boo" (S04E06) znaleziona zostaje laleczka voodoo, wewnątrz której ktoś umieścił niedopałki po papierosach firmy "Morley". Ta - bardzo popularna - fikcyjna marka (podobna do "Marlboro") pojawia się w wielu znanych serialach i filmach, a nawet w grze komputerowej "System Shock 2".
W odcinku "Happily Never After" (S04E12) pojawia się hotel o nazwie "Dorothea", którego właściciel jest z Kansas. To nawiązanie do książki/filmu pt. "Czarnoksiężnik z Oz". Pojawiająca się tam bohaterka (Dorotka) również pochodzi z tego samego, amerykańskiego stanu. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż imię - widzianego w tym epizodzie serialu - psa rasy terier (Otto), jest anagramem imienia psa (Toto), tej samej zresztą rasy, którym opiekuje się wspomniana Dorotka.
Premierowy pokaz odcinka "Veritas" (S05E01) - na wschodzie i w centralnych Stanach Zjednoczonych - musiano opóźnić o 15 minut z powodu emisji prezydenckiego orędzia.
Z odcinka pilotażowego - "MIA/NYC Nonstop" - możemy się dowiedzieć, że det. Mac Taylor (Gary Sinise) nigdy nie kieruje się przeczuciami. Zawsze stosuje się do zasad opracowanych przez włoskiego fizyka kwantowego, Gabriele'a Veneziano (jednego z twórców wczesnej teorii strun), który uważał, że wszystko we Wszechświecie jest ze sobą połączone.
Według serwisu Google Maps, współrzędne z tytułu odcinka "Lat 40°47' N / Long 73°58' W" (S06E03) wskazują na 86-tą ulicę, która znajduje się pośrodku nowojorskiego Central Parku.