Recenzja gry PC

Assassin's Creed: Revelations (2011)
Damien Kieken
Roger Craig Smith
Nolan North

Odkrywając przeszłość

''Assassin's Creed: Revelations'' to wyprodukowany przez francuski koncern - Ubisoft, samodzielny, pełnoprawny dodatek do drugiej części sagi, opowiadającej o losach nieustraszonego Asasyna. Tym razem akcja przenosi się do Bizancjum, a nasz główny bohater zaczyna powoli odkrywać tajemnice przeszłości Nizarytów. Czy Ubisoft zatriumfował po raz trzeci i ponownie zaoferował graczom tytuł z najwyższej półki? Jednogłośnie stwierdzam, że tak.

Bohaterem ''Revelations'' jest Ezio Auditore da Firenze - Asasyn, który jako pięćdziesięcioletni mężczyzna podąża śladami swojego przodka - Altair'a. Wyrusza on do Konstantynopola, który został przejęty przez zakon templariuszy. Nasz bohater trafia do Cesarstwa Bizantyjskiego, gdzie poszukuje pięciu kluczy potrzebnych do otworzenia tajemniczej biblioteki.

Praktycznie cała akcja gry ma miejsce na terenie Konstantynopola (Bizancjum), znajdującego się w Cesarstwie Bizantyjskim, które nieustannie kusi naszego głównego bohatera swoimi bogactwami. Twórcy gry spisali się na medal, idealnie odwzorowując starożytną metropolię. Rozgrywka w ''Assassin's Creed: Revelations'' skupia się głównie na odnajdywaniu kluczy, potrzebnych do otworzenia tajemniczej biblioteki, lecz zmusza gracza także do wykonywania różnorodnych zadań pobocznych, które bardzo często zaważą na tym czy dany klucz wpadnie w nasze ręce. Podczas spaceru ulicami miasta niejednokrotnie natrafimy na barwne, interesujące postacie, które będą nam towarzyszyć podczas dalszej rozgrywki. Kwintesencją trzeciej części przygód naszego bohatera jest oczywiście skradanie się. Bardzo rzadko będziemy mieli możliwość angażowania się w otwartą walkę, bez konieczności powtarzania danego etapu. Oprócz powolnego podkradania się do przeciwnika, możemy pokonywać miasto wspinając się na wysokie budynki. Możemy wówczas chodzić po dachach, skakać z dużej wysokości w stogi siana czy też uprawiać efektowny parkour.

Trzeba przyznać, że fabularnie gra prezentuje się wyśmienicie, lecz co z resztą? Na bardzo wysokim poziomie stoją starcia pomiędzy naszym głównym bohaterem a żądnymi krwi rycerzami zakonu. Podczas walki dostajemy możliwość wykonywania różnorodnych manewrów, uników oraz efektownych zabójstw przy użyciu wszystkiego, co tylko wpadnie nam w ręce. W uzbrojeniu możemy wyróżnić szeroki wachlarz broni siecznej oraz ładunków wybuchowych, które sami konstruujemy.

Oprócz rozgrywki w ciele Ezio, będziemy mogli wejść w skórę legendarnego Altair'a i stawić czoło bezwzględnym krzyżowcom. Choć gra od Ubisoftu ma nam dostarczyć głównie rozrywki, jest także świetną lekcją historii. Umożliwia nam swobodne poznawanie dziejów zakonów oraz w skróconej formie dowiadywać się rzeczy znanych tylko z podręczników historycznych.

Graficznie gra wypadła rewelacyjnie. Nawet pomimo kilku niedociągnięć, oprawa graficzna wygląda doskonale. To samo tyczy się co do udźwiękowienia, które pozwala nam w bardzo dobry sposób poczuć ten klimat i wczuć się w głęboką atmosferę.

''Assassin's Creed: Revelations'' to bardzo udany tytuł, zwieńczający całą historię o Ezio Auditore da Firenze. Grę polecam wszystkim fanom sagi i wielbicielom efektownej, relaksacyjnej rozgrywki.