Henryk Bąk 

8,1
15 191 ocen gry aktorskiej
Henryk Bąk
Jeden z najwybitniejszych i najbardziej interesujących polskich aktorów. Potężny, nieco przyciężki, wyposażał swe postaci w specyficzny stosunek do świata, nigdy do końca nie odgadnięty. W 1949 roku ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W teatrze debiutował jako narrator w "Listach Chopina" (Miejskie Teatry Dramatyczne we Wrocławiu). Grał tu jeszcze Śmigalskiego w "Zemście" A. Fredry, Kriwoszeina w "Moskiewskim charakterze" A. Sofronowa, Mosalskiego w "Borysie Godunowie" A. Puszkina, po czym zaczął występować w teatrach krakowskich i od 1958 stołecznych (Dramatyczny, Polski, Narodowy, Na Woli). 

Z ważniejszych ról Bąka należy wspomnieć o Reju w sztuce "Polacy nie gęsi" L. H. Morstina (Teatry Dramatyczne, Kraków), Sokratesie w "Jaskinii filozofów" Z. Herberta, Smarkulu w "Chłopcach" S. Grochowiaka, Szczepanie w "Złodzieju" W. Myśliwskiego, Ojcu we "Wcześniaku" E. Redlińskiego, Czebutykinie w "Trzech siostrach" A. Czechowa, gościnnym Horodniczym w "Rewizorze" M. Gogola. Pierwszą ważniejszą rolą filmową tego aktora był porucznik Krygier, próbujący uatrakcyjnić sobie pobyt w oflagu ciągłymi zakładami o wszystko i ze wszystkimi ("Eroica" A. Munka). Na ekranie stworzył postać człowieka na piedestale, pod maską serdeczności zazwyczaj ukrywającego swoje przywary i charakter typowego, głównie propagandowego, urzędnika. ("Pieczone gołąbki" T. Chmielewskiego, "Doktor Judym" W. Haupego, "Kłopotliwy gość" J. Ziarnika). 

W latach 80-tych na skutek ciężkiej choroby zmuszony był ustąpić z zawodu. Zmarł w Domu Artysty Weterana w Skolimowie pod Warszawą. Ostatni raz pokazał się na ekranie filmowym w pięć lat przed śmiercią. Jego aktorstwo, jakby niespokojne, wrażliwe na każdy wstrząs, a jednak dogłębne i przejrzyste, stanowi jeden z wielu przykładów wielkiego aktorskiego pokolenia kolumbów.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 2 stycznia 1923

data śmierci: 29 sierpnia 1987

miejsce urodzenia: Krasnystaw, Polska

nagrody: nagrodę

Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1954 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1955 r. - Medal 10-lecia Polski Ludowej;
- 1963 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1949 został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z siedzibą w Łodzi (Polska).
Zmarł w Skolimowie, a jego ciało spoczęło na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

barwa głosu, twarz, niepowtarzalny gość! Dla mnie niezapomniany choćby za rolę nadradcy w "Klossie", aczkolwiek wykreował wiele doskonałych postaci!

Majstersztyk!! Dziś już nikt tak nie gra.... :(

to kto będzie grał? Cichopek?

Lepiej już znajdę latarnię zanim niemcy to za mnie zrobią !

majstersztyk :)

w filmie "Kwiecień"