Zbigniew Hołdys

5,3
124 oceny gry aktorskiej
żona, 2 synów: Tytus (ur. 26.12.1987), Dawid
Historię życiowej przygody Zbigniewa Hołdysa z muzyką należy chyba zacząć od 1967 roku i Zakładu Technologii Spirytusu i Drożdży... Była to jego pierwsza praca, - pełnił w Instytucie Przemysłu Fermentacyjnego funkcję laboranta.



Potem przeniósł się do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie został archiwistą. To jednak ciągle nie było to. Pierwszy zespół - Kwiaty Warszawy - założył w 1967 roku. Kwiaty wygrały nawet parę przeglądów i szło im całkiem nieźle - aż do feralnego koncertu w teatrze Buffo. Grupa postanowiła wejść w spontaniczny - happeningowy kontakt z publicznością i zaprosiła na scenę całą widownię... Przerażeni organizatorzy koncertu nazwali Kwiaty nieodpowiedzialnymi chuliganami i w rezultacie grupa przestała istnieć.



Prawdziwy muzyk nie cichnie jednak na długo - w 1968 roku Hołdys porzucił szkołę i zaczął przesiadywać w warszawskim Klubie Medyków. Tam też powstał kolejny band - RH-. Oprócz Hołdysa, który grał na gitarze, Jan Pilecki obsługiwał fortepian, Andrzej Raciński perkusję, Janusz Fijałkowski bas, śpiewał zaś Andrzej Kozioł, znany potem z Voxu. Teksty pisał Bogdan Olewicz, który potem był również autorem ambitnych tekstów Perfectu. Z "krwistego" zespołu Hołdys w 1970 roku przeskoczył do grupy Maryli Rodowicz. Trzy lata później zbratał się z Andrzejem i Elizą, a w 1974 roku powołał do życia swój kolejny projekt - Dzikie Dziecko. W Dziecku grali również Piotr Szkudelski i Ryszard Sygitowicz. Po dwóch latach Zbigniew Hołdys postanowił poszukać szczęścia za oceanem, gdzie spędził dwa lata, grając w polonijnych klubach.



Po powrocie zaangażował się do współpracy w Dwa Plus Jeden, by w końcu w 1978 roku dołączyć do Perfectu. Ówcześnie w składzie zespołu byli również: Wojciech Morawski (dr), Zdzisław Zawadzki (b), Barbara Trzetrzelewska (voc), Ewa Konarzewska (voc) i Paweł Tabaka (kb). Grupa w tym samym roku została wybrana przez "Non Stop" i kilka innych rubryk muzycznych w gazetach codziennych na największą sensację muzyczną za nagranie kawałka "Jego nie ma". Potem band wspólnie pojechał do Stanów. Po powrocie zespół się rozpadł, więc Hołdys powołał w 1980 roku jego kolejne wcielenie. Oprócz niego band stanowili: Zdzisław Zawadzki (b), Piotr Szkudelski (dr) i Ryszard Sygitowicz (g). Grzegorz Markowski (voc) doszedł na samym końcu, w 1981 roku. Teksty pisał Bogdan Olewicz. W 1981 roku wyszło pierwsze oficjalne nagranie Hołdysa i spółki, czyli EP-ka, zawierająca "Chcemy być sobą", "Coś się dzieje w mej biednej głowie", "Bla, bla, bla" i "Nie płacz Ewka". Perfect wydał w trakcie swej trzyletniej działalności trzy płyty: "Perfect", "Live" i "UNU". Po koncercie w Kielcach, w lutym '83 roku, Hołdys ogłosił rozwiązanie zespołu na antenie Trójki. Zespół wiedział o tym od 5 stycznia. Miesiąc później w Stodole odbył się ostatni oficjalny koncert grupy. Aby jednak nie siedzieć bezczynnie, wraz z muzykami m.in. z Maanamu, TSA, Krzaka stworzył sesję "I Ching". Z niej ewoluował potem kwartet Morawski, Waglewski, Nowicki i Hołdys, który wsławił się interesującym krążkiem "Świnie". Hołdys był również pomysłodawcą Plugawego Anonima - krótko istniejącego zespołu. 12 września '87 Perfect przypomniał się jeszcze raz, występem na Stadionie Dziesięciolecia, który przyszło zobaczyć ponad 30 tys. osób! Potem zagrali również w gdańskiej Olivii, który to koncert zarejestrowano na płycie "Live April 1, 1987". W tym też czasie Zbigniew został na dwa lata redaktorem naczelnym miesięcznika muzycznego "Non Stop". Dwa lata później Perfect w nowym składzie, bez Markowskiego, pojechał na tournee do USA. Była to pierwsza grupa z Europy Wschodniej, która zagrała w tak znanych klubach amerykańskich jak CBGB'S w Nowym Jorku, czy Whiskey Go Go w Los Angeles. Do Polski wrócili w 1991 roku. W 1992 roku Hołdys postanowił wydawać nową gazetę - "Grill", której ukazało się jednak tylko pięć numerów.



Od 1993 roku w Warszawie na ulicy Wspólnej funkcjonuje Zbigniew Hołdys Music Store, czyli sklep z wszelakimi instrumentami muzycznymi, a gitarami w szczególności. Od dwóch lat w kioskach można kupić kolejny produkt niewyczerpanej weny twórczej artysty - niekonwencjonalny miesięcznik "Ultra Szmata". Można w nim znaleźć wszelkie informacje z krajowego i światowego show bussinesu, których nie przeczyta się gdzie indziej... Ostatnią płytą jaką nagrał to "HOŁDYS.com".

Ile lat ma Zbigniew Hołdys?

Ma 73 lata.

Kiedy urodził się Zbigniew Hołdys?

Urodził się 19 grudnia 1951.

Gdzie urodził się Zbigniew Hołdys?

Lublin, Polska

W ilu filmach zagrał Zbigniew Hołdys?

Zagrał w 2 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Zbigniew Hołdys?

Mężczyzna na lotnisku w filmie Kiler.

Czy Zbigniew Hołdys dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Zbigniew Hołdys zdobył nagród i nominacji?

Nie zdobył żandych nagród i nominacji