Stanisław Lem

8,8
235 ocen scenariuszy
żona Barbara Leśniak (1953 - 27.03.2006; jego śmierć), syn Tomasz (ur. 1968)
Urodził się w 1921 we Lwowie, od 1946 mieszka w Krakowie. Będąc klasykiem scence-fiction, Lem nie należy do autorów typowych dla gatunku, choćby dlatego, że wybrał go trochę z musu w latach 40., gdy polityczny ucisk stalinizmu nie pozwalał mu wypowiadać się otwarcie w powieściach współczesnych. Z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki, obeznany też świetnie z teorią ewolucji, matematyką, cybernetyką, astronomią, fizyką, a także literaturoznawstwem i wielu innymi naukami, Lem stał się uniwersalnym "poszukiwaczem mądrości", filozofem i badaczem dróg, jakie wykreśla przed ludzkością rozwój nauki i technologii.

Zaczynał jako pisarz od powieści współczesnej (Szpital Przemienienia) i już w niej znajdziemy najważniejsze jego tematy: kwestię natury ludzkiego myślenia i ludzkiej tożsamości oraz etycznych problemów stojących przed nauką. Potem napisał kilkadziesiąt tomów powieści, opowiadań i dramatów scence-fiction. W swoich historiach o eksploracji kosmosu zadawał Lem pytania o rolę konieczności i przypadku w fizyce, biologii i ludzkiej kulturze, o przyszłe drogi rozwoju technologii i ich konsekwencje dla człowieka, o istnienie i naturę Boga i transcendencji, o możliwości komunikowania się z Obcymi z kosmosu, podejmował zasadnicze problemy biologii, etyki, polityki, analizował paradoksy związane z ulepszaniem społeczeństw, przekraczaniem coraz to nowych granic technologicznej sprawności - i wiele jeszcze innych spraw. Fabuły jego powieści i opowiadań były czasem poważne, często jednak groteskowo śmieszne, wykorzystujące stylizację i grę literackimi konwencjami a zawsze niezwykle atrakcyjne literacko i trzymające w napięciu, zawsze też bogate w filozoficzne podteksty. Opowieści Lema to bowiem zawsze historie jednostek (ludzi czy baśniowych robotów), nasycone emocją rodzącą się wszędzie tam, gdzie dotyka się prawdziwej Obcości i poznaje granice swej natury.

Dzieła Lema weszły do kanonu najsłynniejszych utworów science fiction XX wieku. Znacznie mniej - poza Polską i Niemcami - znane są w świecie eseje Lema, a w nich przecie znajduje odbicie filozoficzny system idei tego niezwykłego pisarza, fascynująca rozległość jego horyzontów i umiejętność trafnego przewidywania, w jakim kierunku posuwać się będzie rozwój nauki i technologii. Lem, choć zrezygnował w ostatnich latach z fantastycznych fabuł, pozostaje twórcą nadzwyczaj płodnym, a kolejne tomy jego esejów i felietonów znajdują stale entuzjastycznych czytelników.
Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie. Debiutował w 1946 r. nowelą "Człowiek z Marsa". Pięć lat później ukazała się jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa "Astronauci". Kolejne dzieła Lema: "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada", weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science-fiction XX wieku. W ostatnich latach życia był felietonistą "Tygodnika Powszechnego". Łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 27 milionów egzemplarzy.

Był synem Sabiny Woller i Samuela Lema, z zawodu laryngologa (a wcześniej medyka armii Austro-Węgier). Jego rodzice byli niepraktykującymi Żydami, on sam zostal wychowany w wierze katolickiej, natomiast jako człowiek dorosły uważał siebie za ateistę, twierdził bowiem:
"Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył!".
Ze względu na burżuazyjne pochodzenie nie mógł studiować na Politechnice i tylko dzięki koneksjom ojca w 1940 roku przyjęto go na medycynę na Uniwersytecie Lwowskim. Drugą wojnę światową przetrwał dzięki fałszywym papierom oraz pracy jako mechanik samochodowy i spawacz. Po wojnie wraz z rodziną został przesiedlony do Krakowa - tam, ponownie pod naciskiem ojca, podjął studia medyczne, tym razem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Umyślnie oblał egzaminy, żeby nie zostać lekarzem wojskowym. Jako poeta i pisarz zadebiutował w 1946 roku. W swoich książkach poruszał wiele filozoficznych tematów, podnosząc tym samym rangę gatunku s-f; zajmował go rozwój technologiczny, natura istoty rozumnej, niemożność komunikacji, ograniczenia człowieka i jego miejsce we wszechświecie.

Ile lat miał Stanisław Lem?

Odszedł od nas w wieku 84 lat.

Kiedy urodził się Stanisław Lem?

Urodził się 12 września 1921.

Gdzie urodził się Stanisław Lem?

Lwów, Ukraina, Polska

Czy Stanisław Lem dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Stanisław Lem zdobył nagród i nominacji?

Nie zdobył żandych nagród i nominacji