Roman Niewiarowicz 

8,8
519 ocen gry aktorskiej
Roman Niewiarowicz
Aktor, reżyser teatralny, dramatopisarz i scenarzysta. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ale go nie ukończył. W teatrze zadebiutował 25 czerwca 1921 roku rolą Zbyszka w "Moralności pani Dulskiej". W latach 1921-23 i 1925-31 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W 1927 roku zadebiutował na tej scenie jako reżyser. W czasie okupacji był głównym reżyserem w warszawskim jawnym Teatrze Komedia (1940-42). W latach 1945-46 aktor grał i reżyserował w Teatrze miejskim we Wrocławiu, a od roku 1946 na scenach krakowskich: w Starym Teatrze, Teatrze Dramatycznym i Teatrze im. Słowackiego.
Po przejściu na emeryturę (1968) zamieszkał w Warszawie. Działalność sceniczną łączył z pracą literacką; był również autorem popularnych komedii i fars grywanych często w latach trzydziestych. Był reżyserem słuchowisk radiowych, współautorem scenariuszy filmowych. W filmie wystąpił tylko raz; zagrał kapitalną charakterystyczną rolę aktora Walickiego w "Awanturze o Basię".
Współpracował m. in. z "Przekrojem" i "Tygodnikiem Powszechnym".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 15 stycznia 1902

data śmierci: 26 stycznia 1972

miejsce urodzenia: Lwów, Austro-Węgry, (obecnie Ukraina)

Służył w 14 pułku ułanów jazłowieckich.
W czasie okupacji był szefem jednej z brygad kontrwywiadu ZWZ-AK. Kierował m. in. akcją likwidacji aktora-zdrajcy Igo Syma (1941). Został aresztowany 17 maja 1943 roku i osadzony na Pawiaku, potem więziony we Lwowie, skazany na śmierć, a po zmianie wyroku wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.
Po wojnie sąd weryfikacyjny ZASP-u przyznał, że represje spotkały aktora za działalność niepodległościową.
Zmarł w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W "Awanturze o Basię" pokazał swój wielki talent. Szkoda, że to jedyna jego rola filmowa.

Cytat z "Awantury o Basię" :
- Jak wygląda ten 'wujcio'…? - pyta Olszowski
- Wujcio jest śliczny! - odpowiedź Basi.
No to mnie rozbroiło i wzruszyło. I w rzeczy samej, świetnie opisuje tego aktora!

Roman Niewiarowicz ps. Zawada prowadził teatr Komedia w w porozumieniu z komendantem Okręgu Warszawa-Miasto Związku Walki Zbrojnej, pułkownikiem Z. Zajączkowskim. Zobowiązał się prowadzić w środowisku teatralnym pracę wywiadowczą dla polskiego podziemia. W podziemiu był szefem jednej z brygad kontrwywiadu Związku Walki...

więcej