Jacek Skubikowski

10
2 oceny muzyki
Jacek Skubikowski to twórca wielu przebojów polskiej muzyki rozrywkowej. Już od najmłodszych lat udzielał się w szkolnych zespołach muzycznych. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów nadal kontynuował przygodę z muzyką. Często grywał solo, a także w studenckich zespołach. Najbardziej interesował się bluesem, country i folkiem. Jednak artystyczną karierę rozpoczął od muzyki jazzowej. Po dyplomie dostał się do bandu Rogal Rag. Grali razem jazzowe standardy, a podczas trasy koncertowej odwiedzili wiele europejskich krajów. W tym okresie muzycy dużo imprezowali. Artysta nie wytrzymał tak eksploatywnego trybu życia i w 1980 roku postanowił wrócić do kraju. Zaraz potem jego znajomy - Wojciech Bellon zaproponował mu współpracę z zespołem Wolna Grupa Bukowina. Podczas trasy z Bukowiną zjeździli cały kraj. Od tego momentu Jacek na poważnie zainteresował się pisaniem tekstów. Piotr Niewiarowski menadżer Lombardu poprosił muzyka o skomponowanie kilku utworów dla grupy. Wtedy właśnie powstały takie hity jak: "Droga Pani z telewizji", "Śmierć w dyskotece", "Stan gotowości", "Bez zysków, bez strat". Zmotywowany sukcesami jakimi odnieśli inni artyści, z którymi pracował, piosenkarz w 1983 roku zaczął karierę solową. W tym samym roku wykonany przez niego utwór "Jedyny hotel w mieście" został nagrodzony na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jednak po tym sukcesie cenzorzy zakazali nadawania piosenki w radiu. Mimo to, wcale nie straciła na popularności, a Skubikowski zyskał wielu nowych fanów. Niebawem powstały kolejne przeboje - "Dobre miejsce dla naiwnych", "Słodkie cudo z M-2", "Ja tu tylko śpię". W tym samym czasie muzyk pisał również dla innych wykonawców i zespołów. Należą do nich między innymi: Ewa BemKrystyna ProńkoMartyna JakubowiczMajka Jeżowska oraz Lady Pank. Jego muzyka z czasem ewoluowała. Pisał coraz więcej utworów tanecznych o dość lekkiej tematyce, jak np "Agato, Renato, Beato" czy "Lizak".
Wokalista pojawiał się na scenie festiwali nie tylko w charakterze uczestnika, ale także jako konferansjer czy kierownik muzyczny, między innymi prowadził koncert na Pikniku Country w Mrągowie. W 2007 roku autor tekstów postanowił zrobić doktorat z prawa. Studiował też inżynierię dźwięku i produkcji nagrań na londyńskiej uczelni Media Music Services. Był również prezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP i współtwórcą projektu ustawy o dobrowolnej opłacie za pobieranie plików przez internet. Pisał piosenki również dla telewizji, między innymi do serialu "Na dobre i na złe". Był prezenterem w dwóch programach telewizyjnych - muzycznym "Piano express" i prawniczym "Po prostu paragraf".
Jacek Skubikowski był bardzo pogodnym człowiekiem o dużym poczuciu humoru. Był indywidualistą o silnym charakterze, więc nie było łatwo nawiązać z nim kontaktu, lecz był także perfekcjonistą w swoim fachu. 
 
W ostatnich latach życia artysta zmagał się z rakiem krtani. W walce z chorobą pomagała mu żona oraz wieloletni przyjaciel i współpracownik Maciej Januszko. W lutym 2007 roku przyjaciele wykonawcy zorganizowali dla niego koncert imieninowy, gdzie pojawił się publicznie po raz ostatni. W czerwcu tego samego roku zmarł. Spoczywa na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Ile lat miał(a) Jacek Skubikowski?

Odszedł od nas w wieku 52 lat.

Kiedy urodził(a) się Jacek Skubikowski?

Urodził(a) się 25 września 1954.

Gdzie urodził(a) się Jacek Skubikowski?

Warszawa, Polska

Czy Jacek Skubikowski dostal(a) Oscara?

Nie otrzymał(a) Oscara.

Ile Jacek Skubikowski zdobył(a) nagród i nominacji?

Nie zdobył(a) żandych nagród i nominacji