Irena Sendlerowa

Irena Stanisława Sendler

8,9
16 ocen występów osoby
Irena Sendlerowa, z domu Krzyżanowska, urodziła się w patriotycznej warszawskiej rodzinie. W wieku dwóch lat zachorowała na koklusz zagrażający jej życiu, więc rodzice przeprowadzili się do Otwocka, gdzie spędziła dzieciństwo.
Gdy miała 7 lat zmarł na tyfus jej ojciec, który jako jedyny z pięciu lekarzy w Otwocku zajmował się chorymi na tą chorobę w czasie epidemii.
Małej Irenie i jej matce pomagał odtąd dziadek, a potem wuj, u którego zamieszkały.
Po zdaniu matury w 1927 roku zapragnęła iść na studia o charakterze społecznym do Paryża, jednak miała dopiero 17 lat i byłoby to zbyt niebezpieczne. Rozpoczęła więc studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, z których zrezygnowała po dwóch latach na rzecz filologii polskiej.
Miała problemy z ukończeniem studiów, ponieważ po tym jak wykreśliła w indeksie adnotację "prawa strona aryjska" została zawieszona w prawach studenta. Była solidarna ze swoimi żydowskimi przyjaciółmi i nigdy nie uznawała getta ławkowego.
Po studiach, które udało się jej ukończyć dzięki nieobecności rektora rozpoczęła pracę społeczną w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku. Mimo zmiany miejsc pracy zawsze aktywnie działała jako opiekunka społeczna.
Gdy Warszawa poddała się Niemcom przeszła do działalności w konspiracyjnej PPS. Potem należała do Rady pomocy Żydom (Żegota) jako kierowniczka Referatu Dziecięcego. Przy pomocy swoich łączniczek i zaufanych ludzi gotowych poświęcić swoje życie udało się jej wyprowadzić z getta warszawskiego około 2500 dzieci i umieścić je prywatnych domach, sierocińcach, klasztorach i ochronkach. Ratowała też dorosłych, nikt nie odszedł od niej bez otrzymania jakiekolwiek pomocy. Jednym z ocalonych przez nią jest profesor Michał Głowiński, znany teoretyk literatury, którego ukryła w domu dziecka w Turkowicach na kresach wschodnich.
Została aresztowana przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć, jednak dzięki staraniom Żegoty została rozstrzelana tylko na papierze. Policjant, który umożliwił jej ucieczkę został skazany na śmierć, a inni który o tym widzieli, zesłani.
Metryki dzieci uratowanych z getta wraz z nowymi nazwiskami i adresami przechowywała w zakopanym w ziemi słoiku, tylko ona znała wszystkie nazwiska. Dzięki temu możliwe było odnalezienie dzieci przez biologicznych rodziców.
Po wojnie nadal pracowała społecznie. Była też nauczycielką. W wieku 57 lat przeszła na przymusową wcześniejszą emeryturę, gdyż w czasie narastającej niechęci do Żydów odważyła się w pokoju nauczycielskim otwarcie wyrażać swoja radość z powodu zwycięstwa Izraela nad Muzułmanami.
Do 2002 roku żyła w zapomnieniu, mając za sobą dwa nieudane małżeństwa i śmierć dwojga swoich dzieci. Najpierw władze RP były jej nieprzychylne, żyła w ciągłej obawie przed Urzędem Bezpieczeństwa, wielokrotnie była przesłuchiwana. W wyniku tych ciężkich przeżyć zbyt wcześnie urodziła swoje drugie dziecko, które zmarło po jedenastu dniach (drugi syn zmarł tragicznie w latach 90-tych, córka Janina wyszła za mąż).
Ostatnie lata życia spędziła w Domu Prowincjalnym Bonifratrów w Warszawie otoczona miłością i pamięcią tych, których uratowała.

Ile lat miała Irena Sendlerowa?

Odeszła od nas w wieku 98 lat.

Kiedy urodziła się Irena Sendlerowa?

Urodziła się 15 lutego 1910.

Gdzie urodziła się Irena Sendlerowa?

Otwock, Polska

Czy Irena Sendlerowa dostała Oscara?

Nie otrzymała Oscara.

Ile Irena Sendlerowa zdobyła nagród i nominacji?

Nie zdobyła żandych nagród i nominacji