Artur ŻmijewskiI

7,7
30 461 ocen gry aktorskiej
żona Paulina, 3 dzieci: Ewa (ur. 1993), Karol (ur. 2000) i Wiktor (ur. 2002)
Po raz pierwszy pojawił się na wielkim ekranie w 1984 roku w filmie "Dzień czwarty". W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Stefana w spektaklu "Lekarz bezdomny".
Pierwszym miejscem pracy młodego aktora był Teatr Współczesny, gdzie zadebiutował 24 stycznia 1991 roku rolą Sebastiana w sztuce "Wieczór trzech króli" w reżyserii Macieja Englerta. Na deskach Współczesnego wystąpił jeszcze 16 maja 1992 roku w sztuce "Tacy byliśmy".
Na etacie we Współczesnym aktor pozostawał w latach 1990 - 1993. Od 1993 do 1998 roku aktor pozostawał bez teatralnego etatu, by od 1998 roku związać się z Teatrem Narodowym.
Artur Żmijewski to genialny odtwórca ról dramatycznych - zdecydowany lider w tej dziedzinie, choć skutecznie "depczą mu po piętach" aktorzy, z którymi śmiało tworzyć może drużynę polskich muszkieterów teatru: Piotr Adamczyk, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Zieliński. Równie znakomity w refleksyjnych filmowych opowieściach o życiu i miłości, co w dramatach i sensacji. Często spotyka się we wspólnych produkcjach z Małgorzatą Foremniak, Stanisławą Celińską, Bogusławem Lindą, Markiem Kondratem i wspomnianym już, Andrzejem Zielińskim.
Na ekranie debiutował rolą powstańca w wojennym dramacie "Dzień czwarty" Popularność przyniosła mu kreacja Gustawa-Konrada w nakręconym przez Tadeusza Konwickiego dramacie "Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza". Początkujący aktor wystąpił w filmie u boku takich legend polskiej sceny jak Gustaw HoloubekMaja Komorowska czy Andrzej Łapicki

W 1992 roku pojawił się w epizodycznej roli, handlarza bronią Radosława Wolfa w kultowym filmie "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. 3 lata później powrócił do tej postaci  w kontynuacji zatytułowanej "Psy II: Ostatnia krew". Udało mu się również zagrać w międzynarodowych produkcjach takich jak "Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego czy w thrillerze "Anioł śmierci" z gwiazdami światowego kina, Rutgerem Hauerem i Johnem Rhys-Daviesem

W latach 1999-2012 roku pojawiał się na ekranach telewizorów jako przystojny lekarz Jakub Burski w telenoweli "Na dobre i na złe" Rola pomogła mu zostać laureatem "Złotej telekamery" dla najbardziej lubianego polskiego aktora przyznawaną przez czytelników tygodnika "Tele tydzień" i wygrać w 2003 roku plebiscyt "Viva ! Najpiękniejsi" dla najbardziej atrakcyjnego mężczyzny show-biznesu według miesięcznika "Viva !". Aktor jest również odtwórcą tytułowej roli w serialu "Ojciec Mateusz" będącej polską wersją włoskiej produkcji "Don Matteo" opowiadającej o przygodach sympatycznego księdza rozwiązującego zagadki kryminalne. 

Inne głośne produkcje z udziałem Artura Żmijewskiego to przebojowa komedia romantyczna "Nigdy w życiu!" według Katarzyny Grocholi, nominowany do Oscara "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Kamienie na szaniec" czy oparty na faktach dramat sportowy "Najlepszy".

Artur Żmijewski zajmuje się również reżyserią i dubbingiem. Polskie dzieci kojarzą głos aktora z postacią lwa Alexa we wszystkich częściach animacji "Madagaskar" i jako tytułowego bohatera aktorskiego filmu "Paddington" według książek Michaela Bonda.

Ile lat ma Artur Żmijewski?

Ma 58 lat.

Kiedy urodził się Artur Żmijewski?

Urodził się 10 kwietnia 1966.

Ile wzrostu ma Artur Żmijewski?

Ma 182 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Artur Żmijewski?

Radzymin, Polska

W ilu filmach zagrał Artur Żmijewski?

Zagrał w 53 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrał Artur Żmijewski?

Zagrał w 22 serialach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Artur Żmijewski?

Gustaw - Konrad w filmie Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza.

Czy Artur Żmijewski dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Artur Żmijewski zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 6 nagród oraz 8 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.