Dzieła polskiej szkoły filmowej, koncerty jazzowe z tematami filmowymi w wykonaniu wybitnych polskich muzyków - to atrakcje IV Jazzowych Spotkań Filmowych, które rozpoczynają się w najbliższą niedzielę.
- Ideą organizowanych po raz czwarty Spotkań jest przypomnienie ludziom już dojrzałym i zarazem zaprezentowanie młodzieży dokonań Polskiej Szkoły Filmowej i jej twórców oraz przybliżenie roli, jaką w ówczesnym filmie odgrywała muzyka jazzowa - powiedziała PAP organizatorka imprezy Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.
W najbliższą niedzielę, 3 lutego, odbędzie się inauguracja tegorocznej edycji Spotkań, z udziałem specjalnego gościa krytyka filmowego Andrzeja Bukowieckiego - zapowiada organizatorka.
Tego dnia odbędą się projekcje etiud filmowych
Romana Polańskiego z muzyką
Krzysztofa Komedy:
"Dwaj ludzie z szafą",
"Gdy spadają anioły",
"Ssaki". Na finał przewidziany jest koncert pianisty
Włodzimierza Nahornego.
- Muzyka filmowa zawsze jest wyzwaniem i dla kompozytora i wykonawcy - powiedział w rozmowie z PAP
Włodzimierz Nahorny. - Chodzi bowiem o to, aby z jednej strony była niemal niezauważalna, a z drugiej, powinna być piękna i ekspresyjna, by ją pamiętać jeszcze długo po wyjściu z kina.
Podczas kolejnego dnia Spotkań 8 marca słowo wstępne o filmie wygłosi krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki. Odbędzie się też projekcja filmu
"Niekochana" w reż.
Janusza Nasfetera, po której wystąpi gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański ze swoim programem "Special Project".
17 maja gościem specjalnym Spotkań będzie reżyser
Feliks Falk. Tego dnia odbędzie się pokaz jego filmu pt.
"Był jazz". W finale - koncert "Tematy filmowe" w wykonaniu pianisty Juliusza Rogulskiego.