Kodeks ma wyznaczać standardy pracy i przeciwdziałać łamaniu zasad etyki, które mają miejsce w edukacji artystycznej, instytucjach kultury, przemyśle audiowizualnym i zawodach kreatywnych. Jego celem jest podniesienie świadomości zjawiska dyskryminacji, wzbogacenie polityki równościowej i szerzenie dobrych wzorców w branży.
Zakończyły się prace nad Kodeksem etyki i dobrych praktyk branży filmowej, odnoszącym się do branży filmowej. Zajmował się nimi zespół pod redakcją Joanna Bielak. Kodeks powstał z inicjatywy Kobiet Filmu – grupy kilku tysięcy osób reprezentujących wszystkie zawody filmowe i telewizyjne.
Jak podkreślają Kobiety Filmu, zróżnicowanie współpracowników pod względem wieku, płci, kompetencji i umiejętności, które składają się na bogactwo ich doświadczenia zawodowego, stanowi nieocenione źródło wiedzy, ubogaca intelektualnie, merytorycznie i wpływa na innowacyjność.
-
Najważniejszym celem Kobiet Filmu od chwili powstania jest budowanie świadomości polskiej branży filmowej na temat cywilizacyjnej konieczności równouprawnienia płci i przeciwdziałanie dyskryminacji filmowczyń oraz wszystkich, którzy padli jej ofiarą podczas pracy w kinematografii – mówi
Renata Czarnkowska-Listoś, inicjatorka Kobiet Filmu. -
Mimo że, dzięki wsparciu organizacji środowiskowych, wiele udało się w tych kwestiach zrobić, to niestety nadal otrzymujemy niepokojąco dużo sygnałów od przedstawicielek różnych specjalizacji filmowych i studentek szkół artystycznych o naruszających ich godność zachowaniach przedstawicieli instytucji, zarządzających produkcją, jak również wykładowców szkół wyższych. Niezgoda i protest skutkują najczęściej wykluczeniem, stygmatyzacją, a także utratą dostępu do pracy. Molestowanie, dyskryminacja, mobbing i wykluczenie usprawiedliwiane są bezpodstawnie specyfiką pracy w filmie. Takie sytuacje częściej są udziałem kobiet, ale dotyczą również mężczyzn, dlatego zaproponowane przez nas rozwiązania są adresowane do wszystkich przedstawicieli branży i organizacji skupiających filmowców. Co istotne i nowe, zasady te obowiązywać mają nie tylko pracodawców zatrudniających w oparciu o umowę o pracę, ale i inne formy umów cywilnoprawnych, także na etapie rekrutacji. Dotyczy to też relacji między uczelnią, a studentami. Autorki odnoszą się tu do obowiązującego prawa pracy i kodeksu karnego. Kodeks ma zobowiązywać do przestrzegania etycznych zasad nie tylko pracodawców, ale i osoby przez nich zatrudnione, które wyrażą gotowość dbania o instytucję i współpracowników oraz zapobieganie sytuacji, w których interes prywatny przewyższa dobro publiczne. Dlatego Kodeks ma charakter deklaracji obu stron do przestrzegania zawartych w nim zasad.
- Kodeks etyki i dobrych praktyk branży filmowej przygotowany został przez zespól składający się z filmowczyń, psycholożek, specjalistek HR. Inspiracją dla nas były rozwiązania wprowadzone ze znakomitym skutkiem w innych krajach UE. Oddajemy go w ręce liderów, zarządzających oraz pracowników, którym podobnie jak nam zależy na uszanowaniu praw ludzkich i pracowniczych wszystkich grup i środowisk związanych z branżą filmową – dodaje
Renata Czarnkowska-Listoś. -
Jesteśmy przekonane, że wprowadzenie ich w życie uświadomi zarządzającym polską kinematografią niedopuszczalność zachowań dyskryminacyjnych i dzięki konsekwentnemu napiętnowaniu, pozwoli na ich ostatecznie wykluczenie, z drugiej strony wzmocni świadomość własnych praw oraz zachęci do odważnego domagania się ich respektowania przez osoby zatrudnione w przemyśle filmowym, które padły ofiarą wszelkiego rodzaju poniżenia w związku z wykonywanym zawodem. Kobiety Filmu to inicjatywa zrzeszająca kilka tysięcy kobiet reprezentujących wszystkie zawody w branży filmowej i telewizyjnej, działająca od 2017 roku. W 2018 roku zorganizowała w czasie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni konferencję apelującą o parytety we władzach i gremiach decyzyjnych instytucji polskiego filmu. Rok później w czasie Festiwalu odbyła się urządzona przez Kobiety Filmu debata omawiająca realizację tych postulatów. Kobiety Filmu uczestniczą też aktywnie w dyskursie publicznym, zajmując stanowisko między innymi w sprawie ekspertek Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i rady PISF. Trwa rejestracja stowarzyszenia Kobiety Filmu.
Więcej na
https://kobietyfilmu.pl/